Zisk ruské Alrosy stoupl, tržby ale firmě kvůli slabší poptávce klesly

Čistý zisk ruského diamantového gigantu Alrosa v druhém čtvrtletí díky slabému rublu vzrostl v meziročním srovnání o 61 % na 40,5 miliardy rublů (15,1 miliardy Kč), zůstal ale deset procent pod rekordní úrovní z prvního čtvrtletí. Tržby Alrosy se oproti předešlému čtvrtletí snížily o 18 % na 84,3 miliardy rublů, sdělila v pondělí společnost, v níž vláda minulý měsíc prodala další podíl.
Objem prodeje diamantů v jarním čtvrtletí klesl o 21 % na 9,6 milionu karátů. Firma omezením těžby reagovala na útlum poptávky po silném růstu na počátku roku. "Alrosa zachovává konzervativní výhled trhu a uskutečňuje trvalou kontrolu nákladů," citovala agentura Reuters šéfa firmy Andreje Žarkova.
Alrosa uvedla, že její hospodaření za celé první pololetí bylo lepší než o rok dříve. Objem odbytu diamantů za tu dobu vzrostl o 21 % a firmě pomohl i slabší kurz rublu vůči dolaru.
Ruská vláda počátkem července prodala 10,9 % akcií Alrosy a získala 52,2 miliardy rublů. Prodej akcií největšího těžaře diamantů na světě z hlediska objemu produkce v karátech je nejrozsáhlejší privatizační transakcí v Rusku za poslední čtyři roky a zahájil vlnu prodejů podílů v dalších podnicích.
Alrosa se na světové produkci surových diamantů podílí více než třetinou. Má nejvyšší zásoby diamantů a soupeří o pozici jedničky na trhu s jihoafrickou společností De Beers.
Zdroj: ČTK
Aktuality
