Americké akcie po nejhorším dnu za dva a půl měsíce uzavřely týden ztrátou více než dvou procent. Investory znervózňuje Fed i jaderný test v KLDR

Americké akcie v pátek prudce oslabily, index S&P 500 utrpěl nejvýraznější jednodenní pokles od června. Investory znepokojila zpráva o novém jaderném testu v Severní Koreji. K poklesu akciového trhu přispěly rovněž výroky představitelů americké centrální banky, které signalizovaly blížící se zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Akcie energetických společností zamířily dolů kvůli poklesu cen ropy.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v pátek odepsal 2,13 % a uzavřel na 18 085,45 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,45 % na 2 127,81 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 2,54 % na 5 125,91 bodu. Všechna odvětví s výjimkou financí ztratila přes 2 %, nejhůře na tom byly energetika a základní mateiály s propadem o 3 %. Index volatility VIX vylétl o 40 % výše na 17,5 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála osm bazických bodů na 1,6749 %.
Severní Korea v pátek provedla svůj pátý jaderný test, podle expertů dosud nejsilnější. Účelem zkoušky bylo podle severokorejské státní televize ověřit si vlastnosti nové hlavice vyšší úrovně, která má umožnit konstruovat silnější, menší a lehčí jaderné zbraně. Jihokorejská prezidentka test odsoudila jako čin "fanatické nezodpovědnosti", zatímco americký prezident Barack Obama se vyslovil pro nové sankce a spojence v Soulu a Tokiu ujistil, že USA budou hájit jejich bezpečnost.
Prezident Federální rezervní banky v Bostonu Eric Rosengren uvedl, že nízké úrokové sazby zvyšují riziko přehřátí ekonomiky Spojených států. Vyhlídky na růst úroků měly negativní vliv na americké akcie, podpořily však dolar. Dolarový index, který měří hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval v závěru obchodování v New Yorku nárůst o 0,35 % na 95,366 bodu. Euro vůči dolaru odepisovalo 0,3 % na 1,1224 USD.
"Rosengrenova slova pomohla dolaru," řekl agentuře Reuters analytik Vassili Serebriakov z Crédit Agricole. "Pravděpodobnost zářijového zvýšení úrokových sazeb mírně stoupla," dodal. Nárůst úrokových sazeb by posílil atraktivitu americké měny.
Fed loni v prosinci přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby na 0,25-0,50 % z rekordního minima 0,0-0,25 %, na kterém ji v rámci snahy podpořit hospodářský růst držel zhruba sedm let. Další zvyšování úroků ho ale donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.
Za celý týden se Dow snížil o 2,2 %, a utrpěl tak nejvýraznější týdenní propad od začátku roku. Indexy S&P 500 a Nasdaq odepsaly shodně 2,4 %.
Ceny ropy na světových trzích se během pátečního obchodování propadly o zhruba tři procenta. Přišly tak o velkou část čtvrtečních zisků, za kterými stála zpráva o překvapivém poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve čtvrtek oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden snížily o 14,5 milionu barelů, což byl nejvýraznější týdenní pokles od ledna 1999. Analytici přitom očekávali nárůst o 200 000 barelů.
"Couváme zpět ze čtvrtečního prudkého růstu (cen ropy). Očekáváme, že zásoby (ropy v USA) další týden stoupnou, protože se obnoví těžba po bouři v Mexickém zálivu," řekl agentuře Reuters analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu se zřejmě blíží. Jeden z jeho špičkových představitelů, šéf bostonského Fedu, jinak známý spíše jako měnová "holubice" než "jestřáb", v pátek prohlásil, že prodlužování období nízkých sazeb s sebou nese riziko, že se americká ekonomika může začít přehřívat.
- V posledním týdnu přibylo sedm aktivních vrtů na těžbu ropy, uvedla společnost Baker Hughes.
- Jihokorejská společnost Samsung Electronics zvažuje prodej svých aktivit v oblasti tiskáren firmě HP. Hodnota dohody by mohla být 1,8 miliardy USD. Prodej je součástí snah Samsungu zaměřit se více na své hlavní aktivity.
- Americký vydavatel platebních karet MasterCard čelí v Británii žalobě za údajné účtování nadměrných poplatků u milionů karetních transakcí. Žaloba požaduje odškodné ve výši 14 miliard liber, což je zatím největší požadavek na odškodné, jaký kdy byl u britského soudu předložen, informují zahraniční média.
- Američtí regulátoři bankovního trhu nařídili bance Wells Fargo zaplatit pokutu ve výši 185 milionů dolarů za to, že tisíce jejích zaměstnanců zakládaly účty klientům banky, aniž s tím dotyční souhlasili nebo o tom vůbec věděli.
- Americký Federální úřad pro letectví (FAA) vyzval cestující, aby nezapínali a nenabíjeli svůj telefon Galaxy Note 7 od společnosti Samsung Electronics během letu a neukládali ho do odbavených zavazadel. Důvodem jsou nedávné případy explozí a vznícení baterií, které přiměly firmu Samsung pozastavit prodej těchto přístrojů.
- Americký výrobce počítačů Dell Technologies, který ve středu dokončil převzetí společnosti EMC zabývající se ukládáním a správou dat, propustí 2 000 až 3 000 zaměstnanců, píše agentura Bloomberg.
- Americká automobilka General Motors svolá po celém světě do servisů téměř 4,3 milionu vozů kvůli softwarové chybě, která může ve výjimečných případech způsobit, že se při nehodě neaktivují airbagy. Oznámila to firma. Upozornila, že tento problém je spojován s minimálně jedním úmrtím a třemi zraněními.
Hlavní události na amerických trzích za uplynulý týden
- V týdnu do 3. září si 259 tisíc Američanů podalo novou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Poté, co v týdnu do 27. srpna bylo žádostí 263 tisíc, očekával trh 265 tisíc nových žádostí.
- Úvěry amerických spotřebitelů v červenci narostly více, než se čekalo, konkrétně o 17,71 miliardy USD.
- Když jsou úrokové sazby tak nízko, že výnosy z dividend předčí výnosy z dluhopisů, je logické, že se investoři hromadně obracejí na akciové trhy, řekl ve čtvrtek pro americkou televizi CBNC Brian Moynihan, výkonný ředitel Bank of America.
- Internetová společnost Google koupí vývojáře softwaru Apigee Corp. za 625 milionů USD. Akvizice má posílit aktivity Googlu v oblasti cloudových služeb, oznámila ve čtvrtek firma.
- Kandidátka Demokratické strany na úřad prezidenta USA Hillary Clintonová ve čtvrtek uspořádala vzácnou tiskovou konferenci, aby se obula do svého republikánského konkurenta Donalda Trumpa.
- Mediální společnost Liberty Media oznámila ve středu večer uzavření dohody o převzetí Formula One Racing za 4,4 miliardy dolarů od firmy CVC Capital a jejích partnerů.
- Výrobce čipů Intel se zbaví své divize známé dříve jako McAfee. Většinový podíl v ní prodá firmě soukromého kapitálu TPG za 3,1 miliardy dolarů v hotovosti. V roce 2011 zaplatil Intel za McAfee 7,7 miliardy dolarů.
- Výrobce zemědělského vybavení Tractor Supply již podruhé za sebou snížil odhad svého celoročního hospodaření. Podle firemního vyjádření se na cílových trzích negativně podepisuje slabá poptávka v zemědělském a energetickém sektoru.
- Maloobchodní řetězec Pier 1 Imports oznámil, že jej po deseti letech ve funkci ředitele opouští Alex Smith, že v druhém čtvrtletí vykázal pokles tržeb z obchodů otevřených minimálně jeden rok o 4,3 procenta a že ztráta za druhý kvartál patrně bude vyšší než očekávaných pět až šest centů na akcii. Rozesmátý den vypadá jinak.
- Výrobce elektronických her Nintendo přitáhl hodně pozornosti v posledních 36 hodinách, během nichž stoupla cena jeho akcií v USA o 28 procent a v Japonsku o 13 procent. Důvodem bylo oznámení, že Apple bude na svých iPhonech od prosince provozovat hru od Nintenda Super Mario.
- Jihokorejský Samsung oznámil, že prodává (za nezveřejněnou částku) polovinu svého podílu v nizozemském výrobci polovodičů ASML Holding. Samsung ve firmě dosud drží podíl 2,9 procenta.
- Potravinářský výrobce Chipotle Mexican Grill utrpěl v posledních týdnech pokles v hodnocení spotřebitelů poté, co se obnovily obavy o bezpečnost jeho výrobků.
- Výrobce elektromobilů Tesla Motors uzavřel dohodu s Deutsche Bank o poskytování úvěrů v celkové hodnotě 300 milionů dolarů, jejichž pomocí bude elektroautomobilka financovat svůj leasingový program.
- Investiční firma Piper Jaffray snížila své hodnocení výrobce sportovního oblečení Nike na "neutral" z "overweight" z důvodu obrození jeho rivala, německého Adidasu.
- Investiční firma Jefferies snížila své hodnocení výrobce oblečení pro jógu Lululemon Athletica na "hold" z "buy", protože se podle ní všechny optimistické předpovědi z nedávné minulosti již naplnily a cena akcií firmy letos stoupla o 30 procent. Jinými slovy, dobře už bylo.
- Americká technologická společnost Apple představila další generaci svého chytrého telefonu iPhone a novou verzi hodinek Apple Watch. Obě novinky, které budou mít několik vylepšení, začne firma prodávat ve více než 25 zemích světa od pátku 16. září. Majitelé nového iPhonu budou moci hrát populární japonskou videohru Super Mario a nové hodinky bude možné používat ke hraní hitu letošní sezony Pokémon GO, oznámil šéf podniku Tim Cook na prezentaci v San Francisku. Akcie ve středu +0,63 %.
- Americká ekonomika v červenci a srpnu vykazovala jen slabý růst, objevily se však mírné náznaky mzdových tlaků u vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka. Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne tento měsíc, až se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 5,871 milionu (odhad: 5,630 milionu, červen revidován na 5,643 milionu z 5,624 milionu).
- Deutsche Bank začíná pokrývat akcie společnosti Caterpillar s doporučením "kupovat". Akcie ve středu +2 %.
- Jefferies zvyšuje doporučení na akcie ConocoPhillips na "kupovat" z "underperform". Akcie ve středu +1,17 %.
- Irská vláda ve středu připustila, že bude muset od americké společnosti Apple přijmout platbu daně ve výši 13 miliard eur, jak nařídila Evropská komise. Ta tvrdí, že Apple byl daňově zvýhodněn a že mu Irsko poskytlo nedovolenou státní pomoc. Irská vláda minulý týden rozhodla, že se proti rozhodnutí EK odvolá, ve středu by rozhodnutí vlády o odvolání měl projednat parlament.
- Spojené státy ve středu rozšířily sankce proti Rusku vyhlášené po anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. Na sankční seznam USA bylo nově zařazeno 11 ruských firem napojených na ruský zbrojní program. Moskva krok Washingtonu odsoudila, informovala ruská média.
- Hned dvěma zprávami po závěru obchodování zaujala společnost Hewlett Packard Enterprise. Oznámila hospodářské výsledky (0,49 USD na akcii vs. odhad 0,44 USD, tržby 12,2 miliardy USD vs. odhad 12,65 miliardy USD) a také plánované oddělení části firmy, konkrétně svého softwarového byznysu, a její spojení s firmou Micro Focus. Fúze má mít hodnotu okolo 8,8 miliardy USD. HPE získá 2,5 miliardy USD v hotovosti a akcionáři obdrží 50,1 % akcií nové firmy. Akcie ve středečním after-marketu - 2,2 %.
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer znovu zvýšil svou nabídku na převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto. Bayer v pondělí v noci sdělil, že za největšího světového producenta osiv je ochoten nabídnout přes 65 miliard dolarů. Firma rovněž uvedla, že její jednání s Monsantem pokročila. Spojením obou společností by vznikl největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě a šlo by také o největší zahraniční akvizicí uskutečněnou německou firmou.
- Americký konglomerát General Electric má v plánu koupit dva evropské výrobce 3D tiskáren - švédskou firmu Arcam a německou SLM Solutions. Americká společnost v úterý sdělila, že celkem chce za obě firmy dát 1,4 miliardy dolarů.
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor se v srpnu propadl na 51,4 bodu z 55,5 bodu (odhad: 55 bodů).
- JPMorgan uděluje společnosti Mondelez International doporučení "overweight".
- Citigroup začala znovu pokrývat akcie Lockheed Martin, udělila jim počáteční doporučení "kupovat".
- Deutsche Bank zvyšuje doporučení na akcie Goodyear Tire na "kupovat" z "držet".
- Carl Icahn koupil dalších 307 tisíc akcií společnosti Herbalife, dohromady drží 19,6 milionu akcií firmy.
- Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge koupí amerického přepravce energetických surovin Spectra Energy za 28 miliard dolarů. Vyplývá to z úterního sdělení obou společností. Spojení vytvoří severoamerickou jedničku na poli energetické infrastruktury.
- Německá automobilka Volkswagen se dohodla na partnerství s americkým výrobcem nákladních vozů Navistar International. Volkswagen bude Navistaru dodávat motory a koupí v americké firmě 16,6 procenta akcií, sdělily v úterý obě firmy.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
