Photon Energy vstoupí na alternativní trh pražské burzy 17. října

Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy vstoupí na alternativní trh pražské burzy v pondělí 17. října. Akcie společnosti budou obchodovány na trhu Free Market. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedli zástupci firmy. Cenné papíry společnosti jsou již nyní kotované na alternativním kapitálovém trhu NewConnect burzy ve Varšavě, tu však možná do budoucna opustí.
Startovací cena akcií na pražské burze bude podle generálního ředitele Photon Energy Georga Hotara stanovena v pátek večer po konci obchodování ve Varšavě. V Polsku se aktuálně titul obchoduje zhruba za 0,75 PLN a zaregistrováno je na tamním trhu 60 milionů akcií. Tržní kapitalizace podniku se tak pohybuje kolem 280 milionů korun.
"Celosvětově trvá růst solárního byznysu již několik let a my chceme dát investorům v České republice možnost se na něm podílet," uvedl Hotar. Nevyloučil, že firma v horizontu dvou až tří let varšavskou burzu opustí.
"V Česku je všeobecná znalost toho, co je to investice do solárního parku, daleko větší. V Polsku tento byznys prakticky neexistuje," podotkl generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.
Analytik J&T Banky Milan Vaníček se nicméně domnívá, že o akcie Photonu bude jenom minimální zájem. Firma podle něj není v Česku známa, navíc solární byznys zde nemá moc dobrou pověst. Upozornil na to, že ve Varšavě jsou akcie podniku poblíž svých minim (0,45 PLN). Maximum bylo 2,5 PLN v roce 2013. Současně jde podle něj o velmi malou společnost s denním obratem obchodů 59 000 Kč. Podíl volně obchodovaných akcií je jen 9,46 %, což i větší zájem znemožňuje, dodal.
Photon Energy byla založena v roce 2008 v Praze, současné sídlo společnosti je v nizozemském Amsterdamu. Další kanceláře má firma v Česku, na Slovensku, ve Švýcarsku a v Austrálii.
Společnost dosud postavila v Evropě a Austrálii fotovoltaické elektrárny s výkonem více než 50 megawattů. Divize Photon Energy Operations poskytuje provoz, servis a monitoring fotovoltaických elektráren s výkonem více než 180 MW, z toho skoro 100 MW v ČR. Kromě toho spravuje vlastní portfolio elektráren v České republice, Austrálii a na Slovensku o souhrnném výkonu 26 MW.
Obrat Photon Energy stoupl loni o 13 % na 13,32 milionu eur a provozní zisk EBITDA vzrostl o 76 % na 6,15 milionu eur. Tento růst se podle firmy promítl i do čistého výsledku, ve kterém Photon Energy v roce 2015 snížila ztrátu z 5,03 milionu eur na 1,72 milionu eur. Firma dodala, že pozitivní trend potvrzují i ukazatele z prvního pololetí letošního roku. "Nejzajímavějším trhem je pro nás v současné době Austrálie," dodal Hotar.
Instalovaný výkon solárních elektráren v Česku od roku 2012 prakticky stagnuje. Ke konci letošního prvního pololetí bylo instalováno 2 045,5 MW solárních zdrojů. To je o zhruba dvě procenta méně než na konci roku 2012. Podle analytiků je důvodem zastavení státní podpory novým zdrojům od začátku roku 2014.
Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný výkon solárních elektráren v ČR zvýšil za rok více než čtyřnásobně, a to ze 465 MW ke konci roku 2009 na 1 959 MW v roce 2010.
Solární byznys je na pražské burze nyní zastoupen podnikem E4U, který vlastní prostřednictvím dceřiné firmy Sanergie fotovoltaické elektrárny s výkonem 4,4 MW v Dubňanech a v Ratíškovicích. Společnost Sanergie byla založena v roce 2006, elektrárna v Dubňanech s výkonem 2,2 MW byla do provozu uvedena v roce 2008 a elektrárna v Ratíškovicích rovněž s výkonem 2,2 MW v roce 2009. E4U byla poté založena v roce 2010. Akcie E4U letos dosud zpevnily zhruba o 13 %, na konci září navíc společnost vyplatila dividendu za loňský rok 5,60 Kč na akcii.
Zdroj: ČTK