Volkswagen zaplatí právníkům majitelů vozů v USA 175 milionů USD

Německá automobilka Volkswagen zaplatí 175 milionů dolarů právníkům zastupujícím americké majitele jeho naftových vozů, které manipulovaly s emisními testy. Agentuře Reuters to v pátek řekli dva lidé obeznámení s touto dohodou.
V srpnu právníci zastupující americké majitele asi půl milionu naftových vozů Volkswagenu umožňujících falšování testů požadovali, aby jim firma uhradila poplatky a další právní náklady v objemu až 332,5 milionu dolarů.
Automobilka se v červnu s americkými úřady dohodla, že na opravy a odkup problémových naftových vozů v USA vynaloží deset miliard dolarů. Souhlasila rovněž, že právníkům majitelů aut zaplatí opodstatněné poplatky a náklady.
Majitelé problémových vozů v USA se podle červnové dohody mohou rozhodnout, zda budou požadovat úpravu aut, nebo jejich zpětné odkoupení Volkswagenem. Dohoda rovněž předpokládá, že majitelé obdrží odškodné 5 100 až 10 000 dolarů.
Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovými motory instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen tehdy přiznal, že ve Spojených státech je tímto softwarem vybaveno 482 000 vozů s dvoulitrovými motory a 85 000 vozů s třílitrovými motory. Červnová dohoda se týká jen aut s dvoulitrovými motory.
Po celém světě se emisní skandál Volkswagenu týká zhruba 11 milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto. V Evropě aféra zahrnuje kolem 8,5 milionu naftových aut. Volkswagen zatím odmítá výzvy, aby evropské zákazníky za skandál odškodnil podobným způsobem jako zákazníky ve Spojených státech.
Zdroj: ČTK