US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,32 %
NASDAQ+0,05 %
S&P 500-0,01 %
ČEZ+0,49 %
KB+0,20 %
Erste+0,32 %

Dillí vyřazuje starší naftová auta, smog ve městě působí paniku

Úřady v indické metropoli Dillí začaly odebírat technické průkazy naftovým vozidlům starším patnácti let. Jde o další snahu ulevit obyvatelům od nejhorší smogové krize za posledních sedmnáct let, která již trvá déle než týden. Agentura Reuters citovala prohlášení městské správy, podle kterého má z ulic zmizet přibližně 200 000 problémových vozidel.

Redakce IW
Redakce IW
8. 11. 2016 | 18:33
Indie

Opatření nařídil indický nejvyšší soud, který již v minulosti usiloval o zlepšení kvality vzduchu v Dillí. Učinil tak v reakci na rozsáhlé občanské iniciativy. Již v červenci orgán indické vlády pro ekologii National Green Tribunal nařídil hlavnímu městu zakročit proti naftovým autům starším deseti let, opatření však nikdo nedodržoval.

"Nařízení se setkávají s laxním přístupem. Naléhavost znečištění ovzduší, obzvláště v zimních měsících, se nebere vážně," řekla šéfka Centra pro vědu a životní prostředí Sunita Narainová. Její centrum stálo za jednou z petic podaných nejvyššímu soudu.

Úroveň znečištění je pro zhruba sedmnáct milionů lidí v Dillí kritická i poté, co úřady o víkendu na pět dní zastavily veškeré stavební práce. "Špatný vzduch jsem cítil, ještě než naše letadlo přistálo v Dillí," řekl v úterý Reuters po příletu do města místní podnikatel Kiran Šáh.

Koncentrace prachových částic (menších než 2,5 mikrometru) sice v úterý klesla z hodnot kolem 800 mikrogramů na metr krychlový na přibližně 370, stále však řádově přesahuje normu Světové zdravotnické organizace stanovenou na 25 mikrogramů.

Tyto mikroskopické částice se usazují hluboko v plicích a způsobují dýchací potíže či pálení v krku. Nejvyšší představitel města Arvind Kedžrivál proto o víkendu doporučil obyvatelům, aby nechodili ven a pracovali z domovů. Zároveň nařídil nejméně na tři dny uzavřít všechny školy v metropoli.

Smogem sužované Dillí postupně ovládá panika. Britská zpravodajská stanice BBC v úterý napsala, že ve městě dochází zásoby filtračních roušek a lidé na ně stojí dlouhé fronty. "Klidně budu čekat celý den, ale bez roušky neodejdu," řekl BBC jeden z nakupujících. Účinnost roušek přitom podle studie zveřejněné v září agenturou AP nikdy není stoprocentní, a zejména ty levnější poskytují jen chabou ochranu.

Zdroj: ČTK

Ekologie a životní prostředíIndie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Průzkum Bank of America: Nálada na trhu se zlepšuje, fondy ale vysílají prodejní signál

Průzkum Bank of America: Nálada na trhu se zlepšuje, fondy ale vysílají prodejní signál

17. 7.-Andrej Rády
Světové akcie