US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-1,23 %
NASDAQ-2,24 %
S&P 500-1,60 %
ČEZ-0,72 %
KB-2,33 %
Erste-1,40 %

ČEZ: Temelín nastartoval odstavený reaktor prvního bloku

Jaderná elektrárna Temelín v sobotu večer nastartovala reaktor prvního bloku. Byl odstaven od konce srpna. První blok by měl začít vyrábět elektřinu v první polovině týdne. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták. Původně měla plánovaná odstávka prvního bloku končit první prosincový týden. ČEZ ji ale posunul například kvůli dodatečným kontrolám systému drenáže. Ke startu reaktoru naposledy vydával povolení Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Od 1. ledna začne platit nový zákon, který toto nařízení ruší.

Redakce IW
Redakce IW
18. 12. 2016 | 10:13
ČEZ

"Nový atomový zákon vydání tohoto povolení již neobsahuje. Tento přístup je v souladu s praxí ve většině zemí," řekl ředitel sekce pro jadernou bezpečnost SÚJB Zdeněk Tipek. Podle ředitele temelínské elektrárny Bohdana Zronka se však od 1. ledna pro ČEZ nic zásadního v tomto směru nezmění. "Sice odpadá jeden legislativní krok, nicméně ty technické a kontrolní zůstávají stejné. Během najíždění provádíme a dokladujeme celou řadu testů, abychom prokázali připravenost bloku k náběhu," uvedl Zronek.

Krátce po startu reaktoru následují vždy první testy. "Trvají přibližně den a naši fyzici při nich ověřují například správnost zavezení paliva nebo účinnost regulačních tyčí," řekl Sviták.

Po jejich dokončení začne provozní personál zvyšovat výkon reaktoru. Při výkonu reaktoru 30 procent se vyvažuje turbína a provádí další série testů zaměřených na chování aktivní zóny reaktoru.

K připojení bloku k přenosové soustavě dojde při 50% výkonu reaktoru. To by mělo nastat právě začátkem příštího týdne.

"Po problémech se spouštěním druhého bloku dříve v tomto roce hodnotíme včasné spuštění prvního bloku pozitivně. Na ujištění o plném provozu a zařazení bloku do plného výkonu si však budeme ještě muset počkat. Neočekáváme, že by zpráva měla mít zásadní dopad na cenu akcií společnosti," říká analytik Komerční banky Richard Miřátský.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Nyní je největším zdrojem výroby elektřiny v zemi. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. Od začátku roku elektrárna vyrobila 11,6 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRČEZEnergetikaJaderná energetika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akcie mají našlápnuto k dalšímu růstu, za horizontem obchodních dohod ale číhají další rizika

Akcie mají našlápnuto k dalšímu růstu, za horizontem obchodních dohod ale číhají další rizika

28. 7.-Andrej Rády
Americké akcie