US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,01 %
NASDAQ-0,59 %
S&P 500+0,00 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Lagardeová zůstane v čele MMF, po verdiktu soudu dostala důvěru

Vedení Mezinárodního měnového fondu (MMF) znovu vyslovilo plnou důvěru své šéfce Christine Lagardeové. Učinilo tak po pondělním rozhodnutí francouzského soudu, podle kterého bývalá ministryně kvůli své nedbalosti připravila francouzský stát o peníze. Lagardeová v úterý oznámila, že se proti verdiktu soudu nehodlá odvolat, informovala agentura Reuters.

Francouzský soud v pondělí rozhodl, že se někdejší ministryně hospodářství, financí a zaměstnanosti Lagardeová dopustila nedbalosti, v důsledku které vznikla státu škoda. Z osobního obohacení na úkor státu ji obžaloba nevinila. Trest soud šéfce MMF neuložil. Hrozil jí přitom až roku vězení a pokuta. Nedostane ani záznam do trestního rejstříku.

"Usvědčili mě z nedbalosti, ale bez trestu, bez sankce, bez záznamu rozhodnutí," uvedla Lagardeová. "Nejsem s tím spokojená, ale jsou chvíle, kdy člověk musí prostě přestat, obrátit list a pokračovat dál v práci s těmi, kteří do něj vložili své naděje," dodala v prohlášení, které přednesla novinářům ve Washingtonu. Řekla rovněž, že se nebude proti rozhodnutí soudu odvolávat a že se nyní soustředí na misi v čele MMF.

Před vynesením rozsudku se uvažovalo, že Lagardeová v případě svého usvědčení z čela mezinárodní organizace odejde. Vedení MMF jí ale v pondělí vyjádřilo "plnou podporu" a ocenilo její "vynikající vedoucí schopnosti".

Obžalována byla Lagardeová kvůli sporné arbitráži z roku 2008, kterou v době působení ve francouzské vládě povolila a která dopomohla kontroverznímu podnikateli ke 403 milionům eur (10,9 miliardy Kč) ze státní pokladny.

Zdroj: ČTK

Mezinárodní měnový fondPodvod
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná