Americké akcie v pátek mírně zdražily, v plusu skončily i za celý předvánoční týden

Americké akcie v závěru týdne mírně posílily. Investoři se ale před svátky a třídenní přestávkou nepouštěli do velkých transakcí, a obchodování tak bylo oslabené. Výrazně se nezměnil ani kurz amerického dolaru.
Dow nakonec stoupl o 0,07 % na 19 933,81 bodu, širší S&P 500 přidal 0,13 % na 2 263,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,28 % na 5 462,69 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,09 % na 11,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 2,537 %.
Dařilo se zejména odvětví zdravotní péče, pod nulou skončily sektor cyklického spotřebního zboží, energetické odvětví a sektor veřejných služeb.
V indexu Dow nejvýrazněji zdražily akcie zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (+0,9 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (0,58 %) a kartové firmy American Express (+0,52 %). Nedařilo se naopak cenným papírům softwarové společnosti Microsoft (-0,49 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,47 %) nebo výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,44 %).
"Všichni v pátek mysleli na svátky, takže se nedalo čekat, že by bylo 20 000 bodů indexu Dow v ohrožení. Objem obchodů byl celkově nižší, stejně tak volatilita," říká Frank Davis, šéf prodejní a obchodní divize ve firmě LEK Securities.
Úroveň 20 000 bodů představuje pro Dow důležitý milník. Někteří investoři věří, že překročení této důležité psychologické úrovně bude signálem, že růst může pokračovat. Hranici 10 000 bodů Dow překročil v roce 1999.
"Dostat se nad 20 000 bodů bude těžké. Bude to možné, ale bude to potřebovat nějaký katalyzátor," řekl Jeff Kravetz z Private Client Reserve ze skupiny U.S. Bank.
Dow si od začátku roku připisuje asi 14 %, z toho většinu od listopadového zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států. Další vývoj bude záviset na tom, jak bude Trump plnit své sliby podpory hospodářského růstu a jak na jeho výdajové návrhy bude reagovat Kongres, shodují se analytici oslovení agenturou Reuters.
Akcie německé bankovní jedničky Deutsche Bank (+0,49 %) obchodované na NYSE v pátek mírně zdražily poté, co finanční dům oznámil, že se s americkým ministerstvem spravedlnosti dohodl na urovnání sporu kolem prodeje hypotečních cenných papírů v předkrizovém období. Deutsche Bank za urovnání sporu zaplatí 7,2 miliardy dolarů, původně ministerstvo požadovalo 14 miliard dolarů, tedy téměř dvojnásobek dohodnuté částky.
Naopak akcie švýcarské Credit Suisse (-0,54 %) obchodované na NYSE mírně zlevnily. Také Credit Suisse oznámila dohodu na urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. V jejím případě bude odpustek stát 5,3 miliardy dolarů.
Akcie největšího amerického výrobce uniforem Cintas (-3,11 %) spadly zhruba o tři procenta poté, co společnost ve čtvrtek večer oznámila, že za finanční rok 2017 očekává zisk na akcii 4,57 až 4,65 USD při tržbách 5,18 až 5,23 miliardy USD. Trh čeká zisk na akcii 4,61 USD a tržby 5,22 miliardy USD.
Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 0,46 %, S&P 500 se zvýšil o 0,25 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,47 %.
Eurodolar stagnoval, ropa se vzpamatovala z úvodního poklesu
Kurz eurodolaru se v předvánoční seanci výrazně nezměnil. Euro k americkému dolaru ke konci newyorského obchodování rostlo o 0,12 % na 1,045 USD. Dolar se tak držel poblíž maxima za 14 let, na něž se dostal v předešlých dnech.
Dolarový index, který měří hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se pohyboval v úzkém pásmu a večer osciloval kolem úrovně 103 bodů. V úterý se dolarový index dostal na 14leté maximum 103,65 bodu.
Evropská měna byla v pátek poměrně stabilní díky tomu, že italská vláda schválila záchranný balík pro banku Monte dei Paschi di Siena. Obavy o evropské banky se zmírnily také po zprávách, podle nichž se Deutsche Bank a Credit Suisse dohodly s americkými úřady na urovnání sporů kolem prodeje hypotečních cenných papírů.
Dolar by po návratu investorů po svátcích mohl testovat nová mnohaletá maxima, řekli v pátek analytici agentuře Reuters. Od listopadového zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA získává americká měna asi pět procent.
Ceny ropy v pátek klesaly, v závěru newyorské obchodní seance se ale vyšvihly do zelených čísel a severomořský Brent se tak udržel nad 55 USD za barel.
Investoři čekají, že více suroviny na trh začnou dodávat Libye a Nigérie, které mají od kartelu OPEC výjimku z omezení těžby. Na něm se v listopadu dohodli členové organizace a k nim se připojily i některé další nečlenské státy.
Na trh by se v lednu měla dostat také část americké ropy ze strategických rezerv. "Americká vláda dodává na trh ropu v době, kdy se OPEC snaží dodávat jí méně," citovala agentura Reuters newyorskou poradenskou firmu Poten & Partners.
Zlato v pátek večer zdražovalo o necelé tři dolary na 1 131,50 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra klesala o šest centů na 15,75 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Německá bankovní jednička Deutsche Bank se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. Ministerstvo po firmě původně požadovalo 14 miliard dolarů, tedy téměř dvojnásobek dohodnuté částky. Deutsche Bank o dohodě informovala v noci na pátek.
- Švýcarská banka Credit Suisse se dohodla s úřady ve Spojených státech, že zaplatí 5,3 miliardy dolarů za urovnání obvinění ohledně jejích praktik při prodeji hypotečních cenných papírů. Credit Suisse to oznámila v pátek.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v listopadu podle finálních dat klesl o 3,8 %. Předběžný odhad počítal s poklesem o 4,7 %.
- Generální ředitel a zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg prodal více než 798 000 akcií stejnojmenné firmy. Jedná se o součást předem plánovaného prodeje. Na konci minulého roku Mark Zuckerberg oznámil, že plánuje téměř všechny akcie Facebooku, které drží, postupně věnovat na charitativní, dobročinné a vědecké účely.
- Prodeje nových domů v USA se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 5,2 % na celoročně přepočítané tempo 592 tisíc jednotek. Trh vyhlížel 2,1% růst po říjnovém revidovaném poklesu o 1,4 % na 563 tisíc jednotek (revidováno z -1,9 %). Nakupující chtějí podle agentury Reuters s blížícím se koncem roku využít nízkých sazeb hypotečních úroků, které se od prezidentských voleb výrazně zvyšují a v růstu budou zřejmě nadále pokračovat. V meziročním srovnání byl prodej domů vyšší o 16,5 %.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci vzrostl na 98,2 bodu z 93,8 bodu v listopadu (odhad: 98 bodů). Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Jedná se o nejvyšší hodnotu ukazatele za posledních 12 let.
- Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek na tiskové konferenci v Moskvě nechal slyšet, že s kabinetem nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa chce vést konstruktivní dialog. Putin také připomněl, že Rusko již před volbami nečekaný Trumpův triumf předpovídalo.
- Americká automobilka General Motors musí v Číně zaplatit pokutu ve výši 29 milionů dolarů. Její společný podnik s čínským partnerem SAIC podle tamních úřadů zneužíval svého dominantního postavení na trhu a stanovil cenové dno pro dealery vozů Cadillac SRX, Chevrolet Trax a Buick Excelle. Výše pokuty představuje 4 % loňských tržeb z prodeje těchto vozů.
- International Consolidated Airlines Group, mateřská firma aerolinií British Airways, začne v červnu provozovat nízkonákladovou linku z Barcelony do několika měst ve Spojených státech.
- Brean Capital snížila doporučení na akcie Time Warner na "hold" z "buy".
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu stoupl o 13 na 523. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se v uplynulém týdnu zvýšil o 16 na 653. Oznámil to v pátek podnik Baker Hughes, který je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Irsko obvinilo Evropskou komisi, že v otázce daní pro americkou společnost Apple překročila své pravomoci a zasáhla do národní suverenity členské země. Dublin tak reaguje na srpnové rozhodnutí, v němž komise uvedla, že Irsko firmu Apple řadu let daňově zvýhodňovalo. Podle pondělního sdělení agentury Reuters to vyplývá z právních argumentů, které Irsko a Apple předložily jako základ pro své odvolání. Irsko v nich také tvrdí, že komise své rozhodnutí dostatečně nezdůvodnila.
- Investiční fond China-CEE koupil od americké společnosti ContourGlobal tři solární elektrárny v Česku o celkovém výkonu kolem šesti megawattů. ČTK o tom v pondělí informovala pražská kancelář právní firmy Dentons, která poskytla k transakci poradenství. O které konkrétní elektrárny jde, firma neuvedla.
- Papírově Čína stojí za polovinou deficitu obchodní bilance USA. List The Economist ale přišel se zajímavou analýzou, která tvrdí, že ve skutečnosti to ani zdaleka tak špatné není.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA sestavovaný společností Markit Economics v prosinci podle předběžných údajů dosáhl 53,4 bodu (listopad: 54,6 bodu, odhad: 55,2 bodu). Kompozitní PMI dosáhl hodnoty 53,7 bodu, když v listopadu byl na 54,9 bodu.
- Brazilská těžařská firma Vale se dohodla na prodeji části svých aktivit v oblasti umělých hnojiv s americkou společností Mosaic za 2,5 miliardy USD. Prodej má pomoci brazilské firmě, která je největším světovým producentem železné rudy, získat peníze na snížení dluhu a zaměřit se na těžařské aktivity, uvádí se v pondělním prohlášení.
- Japonská telekomunikační a internetová společnost SoftBank Group bude investovat miliardu dolarů do amerického operátora satelitního připojení k internetu OneWeb. Její šéf Masajoši Son označil tuto transakci za první krok k naplnění slibu investovat v USA 50 miliard dolarů a vytvořit tam 50 000 nových pracovních míst.
- Německá bankovní jednička Deutsche Bank by mohla již tento týden uzavřít s ministerstvem spravedlnosti USA dohodu o urovnání sporu o prodeje hypotečních cenných papírů v minulém desetiletí. Agentuře Reuters to v pondělí řekla informovaná osoba. Podle ní by banka mohla v rámci urovnání zaplatit mnohem méně než 14 miliard dolarů, které Washington původně požadoval.
- Investoři vložili od listopadových prezidentských voleb v USA do amerických burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na akcie rekordní sumu takřka 100 miliard dolarů. Bylo to o 150 % více, než kolik se do akciových ETF v USA investovalo za celý loňský rok. Sdělila to výzkumná firma TrimTabs Investment Research.
- Americký federální soudce v pondělí prodloužil na úterý termín, do nějž mu má německá automobilka Volkswagen spolu se zástupci americké vlády a majitelů vozů předložit dohodu o zbylých 80 000 automobilech s třílitrovými naftovými motory se zabudovaným softwarem umožňujícím manipulovat s emisními testy. Soudce Charles Breyer, který má tento případ u soudu v San Francisku na starosti, v pondělí uvedl, že jednání jsou komplikovaná, upozornil ale, že půjde o "konečný" termín.
- Počet bankrotů společností hodnocených globální ratingovou agenturou Standard & Poor's (S&P) se letos zatím zvýšil o více než 40 % na 150 případů. Je to nejvyšší počet případů firemních platebních neschopností od finanční krize roku 2009, sdělila v pondělí S&P. Valnou část případů tvořily podniky ze sektoru těžby ropy a plynu, které krachují pod tlakem nízkých cen surovin.
- Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje po švýcarské bance Credit Suisse 5-7 miliard dolarů za ukončení vyšetřování jejích praktik při prodeji hypotečních cenných papírů v době před světovou finanční krizí. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Banka takto vysokou částku zaplatit odmítá.
- Britská bankovní společnost Lloyds Banking Group se dohodla s americkým konkurentem Bank of America, že za 1,9 miliardy liber koupí jeho britskou divizi kreditních karet MBNA. V úterý o tom informovala agentura Reuters.
- Evropská komise obvinila americkou internetovou společnost Facebook, že při převzetí aplikace pro bezplatné zasílání zpráv přes chytré telefony WhatsApp poskytla zavádějící informace. Facebooku tak hrozí pokuta ve výši až jednoho procenta z ročních tržeb. Podnik má čas do konce ledna, aby na obvinění zareagoval.
- Farmaceutická firma Allergan koupí za 2,9 miliardy dolarů společnost LifeCell, divizi regenerativní medicíny soukromého investičního fondu Acelity. Je to další z řady převzetí, kterou firma Allergan, známá hlavně výrobou botoxu, letos uskutečnila.
- Německý výrobce technických plynů Linde a jeho americký konkurent Praxair se v úterý dohodli na klíčových podmínkách spojení. Z fúze vzejde jednička světového trhu s průmyslovými plyny o tržní hodnotě kolem 65 miliard dolarů.
- Americké úřady začaly vyšetřovat zhruba milion pick-upů Chrysler Ram a vozů typu SUV Dodge Durango od skupiny Fiat Chrysler. Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) v úterý sdělil, že vyšetřování je odpovědí na stížnosti majitelů, podle nichž se tyto vozy po zaparkování samovolně rozjely a havarovaly.
- Americký federální soudce v úterý schválil dohodu mezi německou automobilkou Volkswagen, americkou vládou a majiteli vozů o řešení zbylých 80 000 automobilů s motory upravenými softwarem umožňujícím manipulovat s emisními testy. V rámci urovnání dostanou majitelé vozů "významnou náhradu" a Volkswagen bude muset tyto vozy odkoupit, nebo opravit, řekl soudce sanfranciského soudu Charles Breyer. Ministerstvo spravedlnosti USA uvedlo, že Volkswagen vydá v rámci urovnání 225 milionů dolarů.
- Americká vláda v úterý rozšířila ekonomické sankce proti Rusku kvůli ruské anexi poloostrova Krym. A to podle agentury AP tím, že zahrnula dalších osm firem a sedm osob na takzvaný černý seznam subjektů, které se předloni na zabrání ukrajinského Krymu podílely.
- Prezident Spojených států Barack Obama zakázal nové vrty na těžbu ropy a zemního plynu ve velké části amerických vod v Severním ledovém oceánu a v některých částech Atlantského oceánu. Podobné opatření ve svých arktických vodách oznámila ve společném prohlášení ve Washingtonu rovněž Kanada.
- Zaměstnanci amerického internetového obchodu Amazon v Německu opět stávkují kvůli vleklému sporu ohledně mezd a pracovních podmínek. Již v pondělí přerušili práci zaměstnanci distribučního střediska Amazonu v německém městě Koblenz. Ve středu vyzval odborový svaz Verdi, aby se ke stávce připojili pracovníci dalších tří středisek. Protest by měl trvat až do 24. prosince.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 16. prosince po sezónním očištění údajů vzrostl proti předchozímu týdnu o 2,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Americká internetová společnost Twitter ve středu oznámila, že ji po pěti letech opouští technologický ředitel (CFO) Adam Messinger. Bývalý viceprezident softwarové firmy Oracle v Twitteru jako CFO působil od března 2013.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Procter & Gamble na "hold" z "buy" a zvýšila cílovou cenu akcií Netflixu na 150 ze 140 USD.
- Jefferies zvýšila cílovou cenu akcií American Express na 75 z 60 USD.
- Prodeje existujících domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,61 milionu jednotek. Očekával se naopak pokles o 1,8 % po předchozím revidovaném 1,5% růstu (revidováno z +2 %).
- EIA: Zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu vzrostly o 2,256 milionu barelů (odhad: -2,515 milionu barelů).
- Švýcarská biotechnologická společnost Actelion začala znovu jednat o možném spojení s americkým farmaceutickým koncernem Johnson & Johnson, s nímž před týdnem jednání ukončila. Středeční sdělení Actelionu je překvapivým zvratem v souboji o tuto atraktivní firmu, protože poslední týden Actelion vyjednával s francouzskou skupinou Sanofi a rozhovory podle zdrojů agentury Reuters "zdárně pokročily".
- Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia podal v Německu a ve Spojených státech žaloby na americkou společnost Apple za porušování svých patentů. Nokia, která bývala největším výrobcem mobilních telefonů na světě, to uvedla ve středečním sdělení.
- Objem americké ekonomiky ve třetím kvartálu letošního roku vzrostl ve srovnání s druhým čtvrtletím anualizovaně o 3,5 %. Po tempu růstu z druhého kvartálu o 1,4 % očekával trh ve třetím čtvrtletí nárůst o 3,3 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 17. prosince vzrostl na 275 tisíc z 254 tisíc v předchozím týdnu. Trh čekal růst na 256 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 10. prosince stoupl na 2,036 milionu z 2,021 milionu (revidováno z 2,018 milionu), očekávalo se 2,015 milionu.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby u amerických výrobců v listopadu poklesl o 4,6 %. Po říjnovém růstu o 4,8 % očekával trh pokles až o 4,7 %.
- Americké ministerstvo spravedlnosti zažalovalo britskou banku Barclays kvůli údajnému klamání investorů při prodeji hypotečních cenných papírů. Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura Reuters.
- Čínský internetový obchodník Alibaba Group se vrátil ve Spojených státech na černou listinu firem, které prodávají padělané zboží. Úřad obchodního zmocněnce USA (USTR) oznámil, že internetový obchod Taobao, který patří firmě Alibaba, prodává vysoké množství padělků a jen pomalu reaguje na stížnosti firem, které požadují smazání nabídky ze stránek.
- Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies stáhl svá auta bez řidiče z ulic v San Francisku. Kvůli sporu s regulátorem tak zastavil program přepravy takzvanými autonomními auty, který spustil před týdnem, uvedla agentura Reuters.
- Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries přistoupila na to, že ve Spojených státech zaplatí 519 milionů dolarů za urovnání obvinění, že uplácela úředníky v Mexiku, Rusku a na Ukrajině.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Lennar v 4Q: Zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 3,38 miliardy USD (odhad: 3,3 miliardy USD). Akcie v pondělí -0,05 %.
- Čistá ztráta kanadského výrobce chytrých telefonů BlackBerry se ve třetím čtvrtletí prohloubila téměř o třetinu na 117 milionů dolarů z 89 milionů dolarů před rokem. Firma v úterý rovněž oznámila, že její čtvrtletní tržby se meziročně propadly téměř o polovinu na 289 milionů dolarů.
- Čistá ztráta kanadského výrobce chytrých telefonů BlackBerry se ve třetím čtvrtletí prohloubila téměř o třetinu na 117 milionů dolarů z 89 milionů dolarů před rokem. Firma v úterý rovněž oznámila, že její čtvrtletní tržby se meziročně propadly téměř o polovinu na 289 milionů dolarů.
- Provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies vykázal za tři čtvrtletí letošního roku ztrátu 2,2 miliardy USD. Čisté příjmy podniku však vzrostly na 3,76 miliardy USD. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informovaný zdroj.
- Výsledky Carnival v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 3,94 miliardy USD (odhad: 3,92 miliardy USD).
- Výsledky General Mills v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 4,11 miliardy USD (loni: 4,42 miliardy USD, odhad: 4,22 miliardy USD).
- Výsledky Nike v 2Q: Zisk na akcii 0,50 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 8,18 miliardy USD (odhad: 8,09 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +1 %.
- Výsledky FedEx v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,80 USD (odhad: 2,91 USD), tržby 14,9 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie v úterním after-marketu -2,5 %.
- Výsledky Bed Bath & Beyond v 3Q: Zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,98 USD), tržby 2,96 miliardy USD (odhad: 3 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -2,5 %.
- Výsledky Micron Technology v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 3,97 miliardy USD (odhad: 3,95 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +10 %.
- Výsledky Red Hat v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 615,3 milionu USD (odhad: 619 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu -10 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK