US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

ČEZ nepříjemně překvapil investory. Čistý zisk klesl o 78 %

Energetická společnost ČEZ vykázala za třetí čtvrtletí propad čistého zisku o 78 procent na 2,48 miliardy korun, zatímco trh očekával 7,38 miliardy korun. Jednoduché srovnání s odhady je však zavádějící kvůli jednorázovým odpisům podílu v dolech Mibrag, ztrátám z kurzových pohybů a darovací dani na emisní povolenky. I přes významný pokles zisku ČEZ po výsledcích za 3Q potvrdil dosavadní celoroční výhled hospodaření. Mírné sestupné revize se však dočkal cíl produkce elektřiny.

Patria.cz
Patria.cz
9. 11. 2011 | 8:45
ČEZ

"Nejvýznamnějšími faktory vyvolávajícími pokles čistého zisku jsou zavedení nové darovací daně z emisních povolenek, posílení české koruny vůči euru, v němž Skupina ČEZ realizuje většinu tržeb, účetní vlivy přehodnocení akcií MOL v portfoliu Skupiny ČEZ a účetní dopad prodeje německých dolů MIBRAG," vysvětlila pokles ziskovosti za třetí kvartál společnost ČEZ.

Negativní vliv na ziskovost měla podle ČEZ i nižší výroba ve vodních elektrárnách v důsledku horších hydrologických podmínek. Pozitivně proti těmto negativním vlivům působila především optimalizace využívání výrobních zdrojů a nárůst hrubé marže a výroby z obnovitelných zdrojů především v zahraničí, uvedla společnost.

Na investici do polovičního podílu v hnědouhelných dolech MIBRAG a jejím následném prodeji druhému investorovi ČEZ sice vydělal 1,1 miliardy korun, čistě účetní dopad transakce je však letos negativní, neboť na základě ocenění nezávislým znalcem byl podíl ve společnosti MIBRAG účetně oceněn na vyšší hodnotu, než byla kupní cena i následná prodejní cena. "Na základě tohoto přecenění vykázala Skupina ČEZ v roce 2009 jednorázový zisk z této operace 3,3 miliardy Kč, nyní naopak musí vykázat účetní ztrátu ve výši 2,7 miliardy Kč," uvedla k jedné ze série jednorázových položek společnost ČEZ.

Dále vyčíslil účetní ztrátu z přecenění podílu drženého ve společnosti MOL na 1,8 miliardy korun a část zisku ukrojila i kurzová ztráta 1,1 miliard korun, přičemž negativní dopad dolarových úvěrů tureckých dceřinných společností dosáhl 0,9 miliardy Kč.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) ve 3Q meziročně klesl skoro o 8 procent a dosáhl 18,5 miliardy korun, přesto překonal očekávání analytiků nastavená na úrovni 18,36 miliardy (medián odhadů analytiků dle Reuters). "Tento vývoj je dán poklesem realizačních cen elektřiny v důsledku hospodářské krize, která vedla k poklesu forwardových cen v letech 2008 až 2010, kdy byla na trh umisťována elektřina vyráběná v roce 2011," uvedl ČEZ. Provozní výnosy za 3Q dosáhly 47,01 miliardy Kč a zaostaly za konsensem na úrovni 47,68 miliardy.

ČEZ dnes opět potvrdil výhled pro letošní rok, který investorům poskytl již na začátku roku po celkových výsledcích za loňský rok. "Očekávané celoroční výsledky v roce 2011 zůstávají na hodnotách oznámených v minulém čtvrtletí. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) je očekáván ve výši 84,8 miliardy korun, což by oproti roku 2010 představovalo pokles o pouhých 5 procent, a to díky uskutečněným vnitřním opatřením zaměřeným na zvýšení efektivity, protože pokles cen elektřiny byl vyšší," řekl po výsledcích Daniel Beneš, představenstva a generální ředitel ČEZ.

Pokračování článku najdete na serveru Patria.cz

Akcie ČRČEZVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy