US MARKETOtevírá za: 4 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Obama: Toto byla moje nejděsivější chvíle v Bílém domě

Co byla pro Baracka Obamu za osm let v prezidentském úřadu nejtěžší zkouška? Vyjednávání s Íránem o jeho jaderném programu? Zapojení Spojených států do leteckých útoků proti Islámskému státu? Nebo snad prosazování zdravotnické reformy známé jako Obamacare? Samá voda.

V rozhovoru pro mediální startup Crooked Media Obama přiznal, že nejvíce se ve funkci prezidenta zapotil v okamžiku, kdy Spojeným státům kvůli neschopnosti demokratů a republikánů najít společnou řeč hrozil bankrot, jenž by byl následován snížením ratingu. Poprvé se to dělo naplno v létě 2011, téma se ale vrátilo ještě na začátku roku 2013.

Obama vzpomíná, že jedním z návrhů, se kterým jeho administrativa pracovala, bylo vydání takzvané bilionové mince, jež by umožnila překonat nekonečné jednání Kongresu o navýšení dluhového stropu.

Spojené státy se během Obamova prezidentství dostaly na pokraj bankrotu kvůli tomu, že se demokraté a republikáni nebyli dlouho schopni dohodnout na podmínkách navýšení dluhového stropu, který určuje maximální výši amerického dluhu.

Obama v rozhovoru pro pořad Pod Save America přiznal, že kromě jiného padl návrh, aby byla vydána "bilionová mince". Plán byl jednoduchý. Vyražená mince v hodnotě bilionu dolarů bude uložena do centrální banky, která obratem odešle bilion dolarů na účty ministerstva financí. Spojené státy tak získají peníze, aniž by zvýšily své zadlužení. Vydání bilionové mince navrhovali i někteří ekonomové, ze známých jmen například Paul Krugman.

Zvažované vydání bilionové mince vycházelo z mezery v limitech pro objem dolarových bankovek v oběhu a hodnotu vydaných mincí.

Mince, jež by spasila Spojené státy, by byla vyrobena z platiny, jelikož na tu se na rozdíl od zlata nebo stříbra v zámoří žádná omezení pro ražbu mincí nevztahují.

"Byla to reálná možnost pro případ, že Kongres nedosáhne dohody," řekl dále Obama v rozhovoru. Problémem podle Obamy byly zejména právní otázky. Jednou z věcí, kterou s ministrem financí Jackem Lewem a dalšími lidmi ze svého týmu Barack Obama řešil, bylo to, zda by za takový krok nemohla být na Spojené státy podána žaloba ze strany držitelů amerických vládních dluhopisů. Výrazný pokles ceny amerických vládních bondů totiž logicky přilákal řadu spekulantů, kteří vycítili zajímavou příležitost. Nakonec však politici našli společnou řeč a plány na vydání platinové mince v astronomicky vysoké hodnotě zůstaly jen na papíře.

Zdroj: Crooked Media

Americká ekonomikaBarack ObamaDluhový stropPolitikaSpojené státy americké (USA)Zadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa