US MARKETOtevírá za: 43 h 41 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

O brexitu a doufání britských bank

Britská premiérka Theresa Mayová nedávno potvrdila záměr Spojeného království podstoupit takzvaný tvrdý brexit. Plánuje tedy opustit nejen Evropskou unii, ale také jednotný evropský trh. Mayová se svá vyjádření snažila částečně zmírnit poznámkou, že finanční odvětví a automobilový průmysl budou mít pravděpodobně vyjednané speciální podmínky s charakteristikami jednotného trhu. Londýnská City tak doufá, že nepřijde zcela o vstup na evropský trh. Nicméně dvě velké banky, HSBC a UBS, minulý týden oznámily, že plánují přesunout asi tisíc zaměstnanců z Londýna.

Banky mají strach, že přijdou o takzvaný evropský pas, který jim umožňuje poskytovat služby v ostatních 27 členských zemích EU bez toho, aby v dané zemi měly zastoupení.

Pokud je banka z nečlenské země, tak si pro poskytování služeb musí vyřídit povolení ("equivalence treatment"), v podstatě potvrzení toho, že regulační režim dané země je ekvivalentní s tím společným evropským. Nicméně toto povolení se vztahuje jen na některé omezené oblasti. Například poskytování úvěrů bankami nebo pojišťovnictví nejsou zahrnuty. Toto povolení navíc může být kdykoli zrušeno ze strany EU, a bude tedy do jisté míry podléhat politické náladě.

To znamená další nejistotu pro londýnské banky, a tedy vyšší pravděpodobnost přesunutí jejich aktivit a z Británie jinam. Na druhou stranu, EU nedávno uzavřela s Kanadou smlouvu o volném obchodu. Bylo by zvláštní, kdyby kanadské banky měly lepší přístup na evropský trh než ty britské.

Analytici ČSEvropské bankyJana UrbánkováSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika