Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden posílila o 0,8 %

Pražská burza v pátek počtvrté v řadě zpevnila, když index PX vzrostl o 0,33 % na 943,99 bodu. Nahoru burzu táhly akcie operátora O2 Czech Republic, nedařilo se likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl se 408 miliony korun podprůměrný. Za celý týden index PX vzrostl o 0,8 %.
Nejobchodovanější byly v pátek akcie Monety Money Bank, které zpevnily o 1,22 % na 86,85 Kč. Další finanční tituly se však na směru neshodly. Erste Group Bank klesla o 0,06 % na 780,10 Kč, Komerční banka odepsala o 0,11 % na 890 Kč a pojišťovna VIG si připsala 0,24 % na 616,10 Kč.
Pomyslným vítězem dne se stal operátor O2 Czech Republic, jehož akcie zdražily o 3,33 % na 266,70 Kč. V plusu dále uzavřely mediální společnost CME (+0,76 % na 66,50 Kč), energetická skupina ČEZ (+0,05 % na 429,70 Kč), nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (+0,5 % na 405 Kč), textilka Pegas Nonwovens (+0,12 % na 830 Kč), tabáková firma Philip Morris ČR (+0,33 % na 13 145 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (+0,11 % na 190,30 Kč).
Rušno bylo v pátek zejména okolo polostátní společnosti ČEZ. Agentura Bloomberg přinesla zprávu, že existuje několik možných zájemců o bulharská aktiva energetického gigantu. Jejich cena by se údajně mohla vyšplhat až na 400 milionů eur. Analytik České spořitelny Pavel Smolík uvedl, že možný prodej bulharských aktiv s ohledem na problémy společnosti s tamní regulatorikou vnímá pozitivně. V současné chvíli je totiž ČEZ v arbitrážním řízení vůči Bulharsku a žádá po Bulharsku několik stovek milionů eur.
ČEZ na konci minulého týdne oznámil, že chce na základě podnětu od investorů zmapovat zájem o svá bulharská aktiva, možnost prodeje aktiv však firma nekomentovala.
S výsledkem páteční seance nebyli spokojeni akcionáři likérky Stock Spirits, která přišla o 1,05 % na 56,30 Kč, a sázkařské společnosti Fortuna. Ta klesla o 0,69 % na 93,85 Kč.
Týden na BCPP: Index PX +0,8 %, MONETA +5,3 %
Za celý týden akcie na pražské burze posílily, od minulého pátku index PX stoupl o 0,8 %. "Hlavní americké indexy zakončily týden bez výraznějších změn, evropské pak většinou se ztrátou. Výjimkou byla pražská burza," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.
Nejvíce v uplynulém týdnu ztratily akcie společnosti CME, a to podle Lávičky bez jakýchkoliv kurzotvorných zpráv.
Naopak nejvíce posílila MONETA Money Bank, jejíž akcie přidaly 5,3 % na 86,85 Kč. "Banka oznámila, že obdržela rating od dvou agentur. Nákupní zájem, který se v uplynulém týdnu objevil, však spíše souvisí s blížícími se výsledky a atraktivním dividendovým výnosem," uvedl Lávička.
Příští týden bude v Praze pokračovat výsledková sezóna v podání Komerční banky, Monety Money Bank a CME. Další týden bude také bohatý na makroekonomické údaje. "V Evropě řada zemí zveřejní výsledky z průmyslu a maloobchodní tržby, kde by se měl potvrdit zrychlující růst poptávky v Evropě. V pátek může v ČR přitáhnout větší pozornost inflační statistika za leden," uvedl Lávička.
Zdroj: BCPP, ČTK
Aktuality
