Americké akcie v pátek mírně zlevnily, v týdenním horizontu se naopak hlavní indexy udržely lehce v plusu

Americké akcie zakončily týden bez výraznějších změn, k jejich nepatrnému poklesu přispěly především banky. Na devizových trzích klesl dolarový index během dne na nové pětitýdenní minimum. Za celý uplynulý týden ale všechny tři hlavní americké akciové indexy mírně stouply.
Index Dow v pátek klesl o 0,1 % na 20 914,62 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,13 % na 2 378,25 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite obchodování zakončil se ziskem 0,24 bodu na 5 901 bodech. Index volatility VIX stoupl o 0,62 % na 11,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 2,5 %.
Nejvýrazněji klesly finanční sektor a odvětví zdravotní péče, dařilo se naopak průmyslovému odvětví a sektoru veřejných služeb.
Americké akcie (17. března 2017), zdroj: Google
V indexu Dow klesly akcie bank Goldman Sachs (-1,72 %) a JPMorgan Chase (-1,05 %) nebo cenné papíry zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (-0,93 %). Zdražily naopak akcie konglomerátu 3M (+1,08 %), výrobce letecké techniky Boeing (+1,07 %) nebo konglomerátu United Technologies (+0,99 %).
Dařilo se také akciím klenotnictví Tiffany & Co (+2,71 %) a softwarového vývojáře Adobe Systems (+3,81 %), které podpořily příznivé hospodářské výsledky.
Za celý uplynulý týden index Dow přidal 0,06 %, S&P 500 zpevnil o 0,24 % a Nasdaq Composite posílil o 0,67 %.
Americké akcie (týden do 17. března 2017), zdroj: Google
Dolar klesl na nové pětitýdenní minimum
Dolar v pátek na devizovém trhu sestoupil na nové pětitýdenní minimum, v páru s eurem ale odpoledne americká měna smazala ztráty a dostala se nad nulu. Euro odpoledne odevzdalo zisky mimo jiné kvůli novým průzkumům veřejného mínění před prezidentskými volbami ve Francii. Rovněž dolarový index nakonec prakticky všechny ztráty smazal.
Ke konci obchodování v New Yorku euro k dolaru oslabovalo o 0,34 % na 1,073 USD, dolar k japonskému jenu klesal o 0,53 % na 112,69 JPY a dolarový index, který měří výkon dolaru k šesti dalším hlavním světovým měnám, klesal o 0,05 % na 100,31 bodu.
Jeden z průzkumů veřejného mínění ukázal, že vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová mírně zvýšila náskok nad Emmanuelem Macronem v prvním kole voleb. Le Penová mimo jiné slíbila, že zemi vyvede z eurozóny.
Investoři na devizovém trhu se nyní zaměřují na schůzku finančních činitelů G20 v Německu. Za účasti zástupců nové americké administrativy se bude jednat rovněž o směnných kurzech a jakékoli vyjádření Washingtonu proti zpevňování dolaru by americkou měnu mohlo oslabit.
Ceny ropy na světových trzích se v pátek výrazněji nezměnily. Rozpohybovat černé zlato nedokázalo ani čtvrteční prohlášení Saudské Arábie, podle něhož Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude možná snižovat těžbu i po skončení prvního pololetí, kdy vyprší její současná dohoda.
Cena severomořské ropy Brent kolem 20.00 SEČ odepisovala zhruba 0,14 % a nacházela se v blízkosti 51,65 USD za barel. Severoamerická lehká lehká ropa WTI naopak zdražovala 0,05 % na 48,75 USD za barel.
"Slabší dolar ani tvrzení Saúdů, že udělají cokoli pro to, aby se zásoby suroviny dostaly na zdravější úroveň, ke zvýšení nákupů moc nepomáhá," řekl agentuře Reuters analytik Timothy Evans ze společnosti Citi Futures.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký ministr zahraničí Rex Tillerson při své víkendové návštěvě Pekingu pohrozí sankcemi čínským firmám a bankám, které obchodují s totalitní Severní Koreou. S odvoláním na vysoké americké činitele o tom informoval zpravodajský server CNN.
- Řada zemí se ke Spojeným státům v minulosti v obchodních vztazích nechovala férově, je přesvědčen americký prezident Donald Trump. Řekl to v pátek ve Washingtonu na společné tiskové konferenci po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Poznamenal také, že je pro volný obchod, ten ale zároveň musí být férový.
- Jeden ze šéfů mediální společnosti CME Michael Del Nin v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že letos očekává růst reklamních trhů ve všech šesti zemích, kde CME podniká. Rovněž očekává růst marží, tento výhled ale dále nespecifikoval.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru stagnovala. Oznámila to v pátek americká centrální banka. Výsledek je horší, než čekali analytici, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali růst výroby o 0,2 % po -0,1 % v lednu (revidováno z -0,3 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu podle předběžných dat stoupl na 97,6 bodu (odhad: 97 bodů, únor: 96,3 bodu).
- Čínská firma Sinopec je blízko k dohodě o koupi většinového podílu v jihoafrických aktivitách americké ropné společnosti Chevron, jejichž hodnota se odhaduje na miliardu dolarů.Agentuře Reuters to v pátek sdělily zdroje obeznámené s transakcí. Aukce podílu se podle zdrojů chýlí ke konci a Sinopec je posledním zbývajícím zájemcem.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla získal v pátek od investorů další kapitálovou injekci ve výši 1,2 miliardy dolarů. To je zhruba o 20 % více, než bylo v plánu. Ztrátová firma se posílením hotovostních rezerv chystá na zahájení výroby nového vozu Model 3, od něhož si slibuje dosažení ziskovosti.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu stoupl o 14 na 631. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu vzrostl o 21 na 789. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americký výrobce počítačových čipů Intel koupí izraelskou softwarovou společnost Mobileye, která se podílí na vývoji systému samořízení automobilů. V pondělí o tom informoval izraelský finanční list TheMarker. Intel za izraelskou společnost zaplatí 15,3 miliardy dolarů. Transakci chce dokončit během devíti měsíců. Jde o největší převzetí izraelského podniku v oblasti špičkových technologií.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing začne už tento měsíc stavět svou první továrnu v Číně. Závod, na kterém se firma dohodla už v roce 2015, bude kompletovat vnitřní zařízení letadel 737, ročně ho má opustit 100 těchto strojů. V pondělí o tom informovala agentura Nová Čína.
- Americká automobilka Ford Motor plánuje výrobu luxusních sportovně-užitkových vozů (SUV) značky Lincoln v Číně. Luxusní automobily Lincoln se nyní do Číny dovážejí a jejich odbyt na tamním trhu loni vzrostl o téměř 180 %. Divize Lincoln oznámila, že hodlá výrobu luxusních SUV v Číně spustit do konce roku 2019.
- Americká investiční společnost Vista Equity Partners koupí za 4,8 miliardy kanadských dolarů (90,5 miliardy Kč) kanadského poskytovatele finančních technologických služeb DH Corporation. Soukromé investiční firmy stále více investují do finančních technologií v očekávání, že nové inovace přemění v příštích desetiletích odvětví finančních služeb.
- Novým šéfem atlantské pobočky americké centrální banky se stane Raphael Bostic. Ve funkci nahradí Dennise Lockharta, který na konci února odešel do důchodu. Bostic by se měl funkce ujmout 5. června.
- Morgan Stanley snížila doporučení na akcie Boeing na "equal weight" z "overweight".
- Ropné zásoby ve světě dál narůstají, přestože Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a partnerské země svou těžbu od počátku roku snižují. Kartel OPEC v úterní měsíční zprávě přitom zvýšil odhad produkce ve zbytku světa, tedy v zemích, které se nepodílejí na loňské dohodě o omezení těžby.
- Optimismus mezi malými podniky ve Spojených státech klesl v únoru na 105,3 bodu z lednových 105,9 bodu. Stále se však drží o zhruba deset bodů výše než po většinu loňského roku. Důvěra podniků prudce stoupla po překvapivém vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, po nichž se všeobecně zlepšily vyhlídky vývoje americké ekonomiky. Uvedla to v úterý agentura Bloomberg s odkazem na zprávu Národní federace nezávislých společností (NFIB).
- Index výrobních cen ve Spojených státech v únoru meziměsíčně stoupl o 0,3 % po +0,6 % v lednu (odhad: +0,1 %).Meziročně se ukazatel v únoru zvýšil o 2,2 % po +1,6 % v lednu. Analytici očekávali +2 %. Jádrový index výrobních cen se meziměsíčně zvýšil o 0,3 %, v meziročním srovnání stoupl o 1,5 %.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý vyzval skupinu největších světových ekonomik zemí G20, aby pracovala na zachování přínosů otevřeného obchodu a vyhnula se obchodnímu protekcionismu. Apeloval ale také na omezení vnějších obchodních nerovnováh a eliminaci opatření, která obchod deformují. MMF to uvedl ve svém komentáři k nadcházející schůzce nejvyšších finančních činitelů G20 v Německu.
- Guggenheim zvýšila doporučení na akcie Walt Disney na "buy" z "neutral".
- Credit Suisse zvýšila cílovou cenu akcií Nike na 67 z 60 USD.
- Měnový výbor americké centrální banky na svém březnovém zasedání ve středu odhlasoval zvýšení základní úrokové sazby z 0,5-0,75 % na 0,75-1,00 %. Trh rozhodnutí očekával. Banka současně zveřejnila novou prognózu vývoje americké ekonomiky a sazeb.
- Americký prezident Donald Trump v roce 2005 zaplatil daň 38 milionů dolarů z příjmu přes 150 milionů dolarů. Informoval o tom Bílý dům. Reagoval tak na zprávu o tom, že americká televize MSNBC získala dvě stránky Trumpova daňového přiznání za rok 2005.
- Stovky ověřených účtů na Twitteru ve středu napadli hackeři. Jsou mezi nimi účty organizací Amnesty International a Unicef, Evropského parlamentu, mediálních firem i známých osobností, uvedla na svém webu televize CNBC. Útočníci například označují Nizozemsko a Německo kvůli chování vůči Turecku za nacisty, vzkazy jsou psané turecky. Některým uživatelům byla u profilu změněna fotografie, objevila se tam turecká vlajka a erb Osmanské říše. Kdo stojí za útokem, zatím není jasné.
- Evropská komise bez námitek schválila převzetí mediální společnosti Time Warner americkou telekomunikační firmou AT&T v hodnotě více než 85 miliard dolarů. V prohlášení uvedla, že pro Evropu nevidí v tomto spojení žádné ohrožení konkurence. Americkým firmám se tak podařilo překonat jednu z menších překážek ve snaze dokončit dohodu oznámenou koncem loňského roku.
- Americké ministerstvo spravedlnosti se ve středu chystá obvinit dva ruské špiony a dva hackery v souvislosti s ukradením dat z 500 milionů účtů internetové společnosti Yahoo! z roku 2014. Ve středu o tom na svém webu informoval deník The Washington Post.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 10.března po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 3,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Index spotřebitelských cen v USA v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,1 % po +0,6 % v lednu. Analytici očekávali stagnaci indexu. Meziroční míra inflace podle očekávání vzrostla na 2,7 % z lednových +2,5 %. Informovalo o tom americké ministerstvo práce.
- Index podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru podle newyorského Fedu v březnu klesl na 16,4 bodu z 18,7 bodu v únoru. Analytici očekávali pokles tzv. Empire State indexu na 15 bodů.
- Maloobchodní tržby v USA v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, jak se očekávalo. Leden byl revidován z +0,4 % na +0,6 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců zvýšily o 0,2 % po předchozím 1,2% růstu (revidováno z +0,8 %).
- Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 237 tisíc barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby vzrostou o 3,2 milionu barelů po růstu o 8,209 milionu barelů v předchozím týdnu.
- Výrobce elektromobilů Tesla po konci středeční obchodní seance oznámil, že dodatečně vydá standardní akcie v hodnotě 250 milionů USD a konvertibilní dluhopisy v hodnotě 750 milionů USD. Tesla chce prodejem zmíněných cenných papírů posílit svoji finanční pozici a vyhnout se potenciálním problémům souvisejícím s rozšiřováním produktového portfolia aktuálně výrobou Modelu 3.
- Americké federální úřady, jež mají na starost bezpečnost země, od armády po FBI, dostanou z federálního rozpočtu, jehož návrh připravl Bílý dům, vesměs více peněz, než měly dosud. Kromě nich chce prezident Donald Trump podpořit boj s drogovou závislostí a soukromé školství. Ostatní resorty - kromě těch, které řeší sociální obtíže, k nim patří také doprava, ochrana životního prostředí a rozvojová pomoc třetímu světu - spláčou nad výdělkem.
- Počet neobsazených pracovních míst v USA stoupl k poslednímu lednu letošního roku na 5,626 milionu z prosincových 5,539 milionu (odhad: 5,45 milionu).
- Washington zatím nevylučuje žádná opatření, která by mohla pomoci narovnat zápornou obchodní bilanci Spojených států s některými zeměmi. Obchodní válku ale nechce. Po setkání s německým protějškem Wolfgangem Schäublem v Berlíně to ve čtvrtek řekl americký ministr financí Steven Mnuchin. Právě Německo je jednou ze zemí, s níž mají Spojené státy vysoký obchodní deficit.
- Americký konglomerát 3M koupí od průmyslového výrobce Johnson Controls divizi osobního ochranného vybavení Scott Safety v transakci v hodnotě kolem dvou miliard dolarů. Divize doplní aktivity 3M v oblasti produktů osobní ochrany.
- Italský výrobce cukrovinek Ferrero se dohodl na koupi americké potravinářské společnosti Fannie May. Akvizice za 115 milionů dolarů posílí pozici italské firmy na americkém trhu.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Výsledky Oracle ve 3QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 9,21 miliardy USD (odhad: 9,26 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +5 %.
- Výsledky Guess? ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 679,3 milionu USD (odhad: 689 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu -11,5 %.
- Výsledky Dollar General ve 4Q: Zisk na akcii 1,49 USD (odhad: 1,41 USD), tržby 6,01 miliardy USD (odhad: 5,96 miliardy USD).
- Výsledky Adobe Systems v 1QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 1,68 miliardy USD (odhad: 1,65 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +3,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK