Zisk Totalu se zvýšil díky úsporám, vzrostla i těžba ropy

Francouzské energetické společnosti Total se meziročně zvýšil čistý čtvrtletní zisk o 56 procent na 2,6 miliardy dolarů. Podle svého čtvrtečního vyjádření společnost těžila ze snížení nákladů, k nimž ji vedl pokles cen ropy. Firma zároveň oznámila, že obnoví svůj první velký projekt od roku 2014.
Výsledek největší francouzské společnosti tak překonal odhady analytiků, kteří očekávali zisk jen 2,4 miliardy USD. Její produkce ropy se zvýšila o čtyři procenta.
Total se spolu se svými rivaly Royal Dutch Shell a Exxon Mobil pomalu vzpamatovává z těžkého období, kdy musel propouštět a pozastavovat zahájené projekty kvůli nízkým cenám ropy a zemního plynu. Toto období se zdá být u konce s nárůstem cen ropy, na kterém se podílí rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížit těžbu.
"Total je z nejhoršího venku, to je bez debaty," řekl agentuře Reuters analytik společnosti Bernstein Oswald Clint. Firma se proto vrátí ke svému projektu těžby plynu z břidlic Aguada Pichana Este v Argentině. Svou zdejší licenci navýší na 41 procent z původních 27 procent.
Zdroj: ČTK
Aktuality
