Divergence mezi vývojem akciových trhů a ekonomiky znervózňuje analytiky, blíží se konec býčího trendu?

Americké akcie v posledních měsících nezadržitelně rostou a většina investorů se nechává unášet představou, že daňová reforma Donalda Trumpa je vystřelí ještě výše. Skeptici však očekávají korekci trhu a do karet jim nahrává vývoj indexu ekonomického překvapení Citigroup (Citigroup Economic Surprise Index - CESI), který v posledních dnech výrazně klesal a v pondělí se propadl dokonce na nejnižší hodnotu od října 2016.
Zatímco se CESI propadá na minima (konkrétně -20,6 bodu), americké akcie nadále rostou. Vzniká tak markantní divergence mezi akciovými trhy a ekonomikou, kterou je nutné brát vážně, neboť v minulosti to pro akcie většinou nevěstilo nic dobrého. CESI je některými analytiky vnímán jako předstihový indikátor dění na akciovém trhu, je proto možné že nynější býčí trend by mohl skončit mnohem dříve, než si většina investorů připouští.
Tomu nahrává i graf nálady na trzích od Bank of America Merrill Lynch. Ten sice vystoupil na 20měsíční maximum a posunul se dále do neutrálního pásma, v němž se drží již pět měsíců, analytici banky však upozorňují, že růst optimismu může vést k tržní eufórii, která je typická na konci býčího trendu.
Zdroj: Zero Hedge, Bank of America Merrill Lynch
Aktuality
