US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Letecká skupina IAG vykázala ve čtvrtletí rekordní zisk

Skupině International Airlines Group (IAG), která je mateřskou firmou aerolinek British Airways a Iberia, vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku provozní zisk bez mimořádných položek o téměř 10 procent na 170 milionů eur. Jedná se o rekordní údaj pro první čtvrtletí, které je obvykle pro letecké společnosti nejslabším v roce, uvedl list Financial Times.

Výsledky překonaly prognózy analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zisk 140,5 milionu eur. Celkové příjmy se naopak snížily o téměř 3 procenta na 4,9 miliardy eur, avšak rovněž překonaly odhady. K poklesu přispělo načasování Velikonoc, loni byly na konci března, zatímco letos až v dubnu, tedy ve druhém čtvrtletí, a také pokles libry.

Evropské aerolinky se potýkají s ekonomickou nejistotou rozpoutanou rozhodnutím Británie opustit EU, tzv. brexitem, teroristickými útoky v EU a nadbytkem nových kapacit, které tlačí dolů ceny. IAG byla jednou z několika leteckých společností, které vydaly varování před vývojem dalšího zisku krátce poté, co se Britové v červnu vyslovili pro brexit, a dodala, že zažívala slabší obchody již před referendem.

Výsledky IAG i dalších aerolinek však zatím naznačují, že situace v evropském leteckém průmyslu by se mohla začít zlepšovat. Aerolinky Lufthansa a Air France-KLM v poslední době zveřejnily pozitivnější výhled vývoje rezervací i cen.

Zdroj: ČTK

Evropské akcieSpojené královstvíVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár