Rusko a Čína slíbily, že se budou držet klimatické dohody, Německo rovněž dodrží závazky

(AKTUALIZOVÁNO) Rusko a Čína v pátek uvedly, že neodstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu. Reagovaly tím na čtvrteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který řekl, že Spojené státy se ze stávající dohody stahují a chtějí vyjednat nové podmínky. Poradce Kremlu Andrej Bělousov nicméně prohlásil, že podle jeho názoru je pařížská dohoda bez americké účasti nerealizovatelná. Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že rozhodnutí amerického prezidenta odstoupit od pařížské klimatické dohody je krajně politováníhodné. Nemůže ale zastavit ty, kteří cítí závazek chránit planetu.
"Rozhodli jsme se ke klimatické dohodě připojit a myslím si, že toto rozhodnutí nebudeme měnit," prohlásil v pátek místopředseda ruské vlády Arkadij Dvorkovič.
Také Čína, která patří s USA k největším znečišťovatelům ovzduší na světě, v pátek slíbila, že "dodrží svůj závazek a bude bojovat proti klimatickým změnám".
"Pařížská dohoda je nejširší dohodou mezinárodního společenství v oblasti ochrany životního prostředí. Účastníci dohody by si měli vážit tohoto výsledku, k němuž nebylo snadné dospět," řekla na páteční tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.
Angela Merkelová v krátkém prohlášení před německými poslanci uvedla, že nelze ustoupit z cesty, která započala v roce 1997 kjótským protokolem a pokračovala v roce 2015 podpisem historické pařížské dohody.
"Rozhodnutí amerického prezidenta odstoupit od pařížské klimatické dohody je nanejvýš politováníhodné, a to se vyjadřuji velmi zdrženlivě, když to říkám," prohlásila.
Merkelová slíbila, že navzdory odstoupení USA od pařížské dohody bude Berlín globální ochranu klimatu nadále odhodlaně prosazovat a Německo svým závazkům dostojí. "Všem, pro které je budoucnost naší planety důležitá, říkám: Pojďme dál společnou cestou, abychom byli úspěšní pro naši matku Zemi," řekla kancléřka.
Pařížská dohoda je podle ní důležitá pro zachování tvorstva. "Nic nás v tom nemůže zastavit a nezastaví," ujistila Merkelová. Více než kdy jindy jde teď podle ní o to spojit síly. Důležité je podle šéfky německé vlády také poskytování finanční pomoci nejchudším a nejzranitelnějším zemím.
Kancléřka už ve čtvrtek vyjádřila politování nad Trumpovým krokem prostřednictvím svého mluvčího Steffena Seiberta.
Pobouřeně na Trumpovo oznámení reagoval například šéf koaliční sociální demokracie a její kandidát na kancléře Martin Schulz. "Můžete odstoupit od klimatické dohody, ale nikoli od klimatických změn, pane Trumpe. Realita není jen další státník, kterého odstrčíte," napsal v narážce na Trumpovo nedávné chování, kdy se americký prezident při focení politiků vtlačil do první řady.
Také německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová v pátek vyjádřila očekávání, že ostatní země nyní budou dál prosazovat naplňování pařížské klimatické dohody. "Jakkoli politováníhodné americké rozhodnutí je, jsem optimistka, že celkově se nám podaří pařížskou dohodu naplnit," prohlásil Hendricksová. "Zbytek světa se semkne dokonce ještě těsněji, takže jsem velmi optimistická," dodala ministryně.
AKTUALIZACE: Třetí největší znečišťovatel Indie slíbila ctít pařížskou dohodu
Indie, která je třetím největším znečišťovatelem ovzduší na planetě, v pátek rovněž slíbila, že bude dodržovat pařížskou dohodu o ochraně klimatu z roku 2015. Učiní tak podle agentury Reuters bez ohledu na to, jak se zachovají jiné země.
"Indie pod vedením premiéra Naréndry Módího přijala obnovitelnou energii za svou a je pevně odhodlána dodržovat pařížské závazky, bez ohledu na to, co dělají druzí," uvedl v prohlášení indický ministr energetiky.
Indie je po USA a Číně třetím největším producentem skleníkových plynů. Spojené státy a Čína se k pařížské dohodě připojily loni v září, Indie v říjnu.
Indie s více než miliardou obyvatel a rychle rostoucí ekonomikou se dohodou mimo jiné zavázala, že do roku 2030 bude nejméně 50 procent elektřiny vyrábět z nefosilních zdrojů.
Zdroj: ČTK