US MARKETOtevírá za: 10 h 0 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Obyvatelé Pásma Gazy budou mít elektřinu jen asi dvě hodiny denně

Izraelská vláda v noci na pondělí schválila další snížení dodávek elektrické energie do Pásma Gazy, jehož dva miliony obyvatel tak budou nyní mít elektřinu jen asi dvě hodiny denně. V pondělí o tom informoval list The Jerusalem Post. Izrael dodávky energie snížil po dohodě s palestinskou samosprávou, která tak chce donutit k jednání radikální hnutí Hamas. To vládne Pásmu Gazy od roku 2007.

"Snížení dodávek elektřiny bude mít závažné a dalekosáhlé důsledky: bude nedostatek pitné vody a ohroženi budou i pacienti v nemocnicích," varovala izraelská nevládní organizace Giša. Nemocnice mají sice záložní generátory, ale i těm už dochází kvůli nedostatku financí palivo. Ohroženi budou například novorozenci či lidé, kteří chodí na dialýzu ledvin.

Organizace Giša upozornila izraelskou vládu, že snížení dodávek energie ovlivní i fungování čistíren odpadních vod, takže do Středozemního moře bude denně vypouštěno sto milionů litrů znečištěné vody.

Podle izraelských zdrojů potřebuje Pásmo Gazy denně 400 megawattů elektřiny, aby byla zajištěna celodenní dodávka spotřebitelům. Izrael dodával do Gazy asi třetinu, kterou nyní snížil o 40 procent. Malá část elektrické energie přicházela dříve z Egypta, podle listu The Jerusalem Post ale tyto dodávky fungují jen zřídkakdy.

Méně než třetinu elektrické energie vyráběla jediná elektrárna v Pásmu Gazy, která ale v dubnu zastavila provoz poté, co jí palestinská samospráva zavedla daň na palivo dovážené z Izraele. Palestinská samospráva, která sídlí na Západním břehu Jordánu, se podobnými opatřeními snaží donutit k jednání hnutí Hamas.

Snížení dodávek elektrické energie schválil Izrael poté, co s ním předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dohodl nižší platby za elektřinu. Ty si Izrael strhává z daní, které na palestinských územích pro samosprávu vybírá.

Podle některých zdrojů může snížení dodávek energie eskalovat napětí mezi Hamasem a Izraelem, o to víc v současné diplomatické krizi kolem Kataru. Ten totiž finančně pomáhá Pásmu Gazy v jeho současné špatné ekonomické situaci, do níž se oblast dostala mimo jiné kvůli zavedení blokády ze strany Izraele a Egypta po nástupu Hamasu k moci.

Zdroj: ČTK

Blízký a Střední východElektřinaEnergetikaIzrael
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika