Evropské burzy v úterý zpevnily, čeká se na výsledek zasedání Fedu

Evropské akcie v úterý uzavřely v zelených číslech, když trhy uklidnila zdárně pokračující jednání o nové vládě ve Velké Británii. Investoři se již také připravovali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, kterým by mělo být druhé letošní zvýšení úrokových sazeb.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,55 % na 388,75 bodu. V zelených číslech uzavřely všechny sektory s výjimkou odvětví telekomunikací. Dařilo se také akciím technologických firem, které se odrazily od ztrát z předcházejících dvou seancí. Nahoru technologický sektor táhla zejména britská Dialog Semiconductor, jejíž akcie zdražily o necelých 5 %.
Britský FTSE 100 odepsal 0,15 % na 7 500,44 bodu, a šel tak proti trendu. Francouzský CAC 40 vzrostl o 0,4 % na 5 261,74 bodu a německý index DAX si polepšil o 0,59 % na 12 764,98 bodu.
Z jednotlivých titulů se dařilo například německým aerolinkám Lufthansa, které stouply o 3 % poté, co na ně švýcarská banka Credit Suisse zvýšila doporučení na "neutral" z "underweight".
Cenné papíry italského finančního domu UBI Banca vyletěly vzhůru o necelých 7 % po vyjádření italského ministra financí, že dohoda o záchraně dvou italských bank je velmi blízko.
Z úterních makrodat stojí za zmínku britská inflační statistika. Míra inflace v Británii pokračovala v květnu v růstu a ocitla se nejvýše za čtyři roky. Spotřebitelské ceny ve srovnání se stejným měsícem loňského roku stouply o 2,9 % po dubnovém zvýšení o 2,7 %.
Evropské akcie (13. června 2017), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Finančního sektor v ČR si zachovává vysokou odolnost vůči případným nepříznivým šokům. Zátěžové testy bank provedené Českou národní bankou potvrdily schopnost bank vypořádat se i s velmi silnou recesí a s růstem ztrát z poskytnutých úvěrů. Rizikem jsou ovšem hypotéky, proto ČNB rozšířila omezení ohledně poskytování hypoték. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě 2015/2016, kterou v úterý zveřejnila ČNB.
- Česká národní banka zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 1 procento ze současných 0,5 procenta. Důvodem je pokračování rychlého růstu úvěrů a potřeba tvorby rezerv pro horší časy, uvedla banka.
- Hospodářský výbor sněmovny chce, aby vláda ještě v tomto volebním období jednoznačně rozhodla, zda a jakým způsobem zahájí výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Na výjezdním zasedání v Jaderné elektrárně Dukovany to novinářům řekl nový předseda výboru Martin Kolovratník (ANO), který ve funkci nahradil Ivana Pilného, nynějšího ministra financí.
- Rakouská energetická skupina OMV a ruský plynárenský gigant Gazprom možná opráší plán výstavby plynovodu spojujícího Rusko se střední a jižní Evropou. V úterý o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na list Der Standard.
- Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank se dohodla, že zaplatí 170 milionů dolarů za urovnání žaloby investorů, podle které ve spolupráci s dalšími bankami manipulovala s úrokovou sazbou EURIBOR. Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů. Dohodu o urovnání ještě musí schválit americký soud.
Zdroj: CNBC
Aktuality
