Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy skončily v plusu

Obchodování na amerických burzách skončilo v pátek smíšeně, indexy Dow a S&P 500 mírně stouply, technologický trh Nasdaq ale klesl. Investoři vyhodnocovali projev šéfky Fedu Janet Yellenové na výročním setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole a vyjádření ministra financí USA Stevena Mnuchina, který uvedl, že Bílý dům už má připravenou daňovou reformu.
Index Dow v pátek posílil o 0,14 % na 21 813,67 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,17 % na 2 443,05 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,09 % na 6 265,64 bodu. Index volatility VIX se snížil o 7,77 % na 11,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva a půl bazického bodu na 2,169 %.
V plusu skončily v závěru týdne všechny hlavní sektory indexu S&P 500 s výjimkou technologického odvětví. Nejvýrazněji stouply realitní odvětví, průmyslový sektor a energetické odvětví.
Dařilo se akciím některých ropných firem, které v průběhu dne přidávaly i více než procento. Těžily z růstu cen ropy v důsledku hurikánu Harvey, který se přiblížil k Texasu. Zdražily například akcie firem ExxonMobil (+0,51 %), Chevron (+0,74 %), Schlumberger (+1,59 %) nebo Halliburton (+0,57 %).
Americký ministr financí Steven Mnuchin a šéf ekonomických poradců prezidenta Donalda Trumpa Gary Cohn v pátek naznačili, že Trump se příští týden zaměří na daňovou reformu. Podle Mnuchina by mohla projít schvalovacím řízením do konce letošního roku.
Za celý uplynulý týden Dow přidal 0,64 %, S&P 500 stoupl o 0,72 % a Nasdaq Composite posílil o 0,79 %.
Dolar v pátek oslabil, ceny ropy se zvýšily
Dolar v pátek na devizovém trhu oslaboval. Reagoval tak na absenci slov k americké měnové politice v projevu šéfky americké centrální banky Janet Yellenové na sympoziu centrálních bankéřů v Jackson Hole. Yellenová se místo toho zaměřila na regulaci finančního systému v USA.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.00 SELČ odepisoval 0,78 % na 92,55 bodu a euro k dolaru posilovalo o procento na 1,192 USD.
Investoři neočekávali, že se Janet Yellenová konkrétně vyjádří k dalšímu postupu Fedu, někteří ale doufali, že dostanou alespoň nějaký signál, jak Fed hodlá snižovat svou bilanci, která od finanční krize kvůli rozsáhlým nákupům dluhopisů prudce vzrostla.
Dolar velkou část tohoto týdne posiloval, zatímco v předchozích měsících prudce klesal. Analytik Marc Chandler ze společnosti Brown Brothers Harriman se domnívá, že zpevňování dolaru se blíží ke konci.
Ropa v pátek na světových trzích zdražovala, k růstu jí pomáhaly obavy z hurikánu Harvey. Ten z Mexického zálivu směřoval k pobřeží Texasu, kde je mnoho rafinerií. Má přitom potenciál stát se nejsilnějším hurikánem v USA za více než deset let.
Energetické podniky stahují pracovníky z ropných plošin blízko pobřeží a utlumují práce v jižním Texasu. To se projevuje v podobě skokového růstu cen benzinu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Reformy zavedené po finanční krizi let 2007 až 2009 posílily finanční systém, hospodářskému růstu ale nijak neuškodily. Případné další změny by ale měly být jen pozvolné. Na každoročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém letovisku Jackson Hole to v pátek řekla šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. Její slova jsou zatím nejzřetelnější obranou pravidel, jež byla v reakci na krizi zavedena.
- Vláda Spojených států obvinila dvě manažerky francouzské banky Société Générale z podílu na manipulacích s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR. Informovalo o tom americké ministerstvo spravedlnosti.
- Postavy z Hvězdných válek vstoupí příští týden do světa takzvané rozšířené reality. Ve více než 20 000 obchodech ve 30 zemích hodlá společnost Walt Disney fanouškům filmu umožnit skenovat si je do svých chytrých telefonů, natáčet videa a fotografovat se s nimi. Rozšíří tak nabídku "promo víkendu" filmu Star Wars: Poslední z Jediů, který vypukne 1. září. Film dorazí do kin 15. prosince.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červenci klesly o 6,8 % po červnovém revidovaném růstu o 6,4 % (revidováno z +6,5 %), a zaznamenaly tak nejhlubší propad od srpna 2014. Způsobil to propad zakázek na dopravní letadla, což je velmi nestabilní kategorie. Očekával se pokles o 6 %. Po očištění o dopravní prostředky se objem objednávek zvýšil o 0,5 % po červnovém růstu o 0,1 % (revidováno z +0,2 %, odhad: +0,4 %). Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa a bývalý provozní ředitel finančního domu Goldman Sachs Gary Cohn v pátek ekonomickému listu Financial Times řekl, že daňovou reformu, kterou Donald Trump slibuje již od začátku předvolební kampaně, by prezident chtěl prosadit do konce roku. Zmínit by se o ní Trump měl již v projevu, který pronese příští týden, dodal Cohn.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles uvedla, že přezkoumá případné nabídky na převzetí. Odmítla však komentovat zprávu, že o automobilku projevuje zájem čínská společnost Great Wall Motors. Zprávu o nabídce na převzetí italsko-amerického výrobce automobilů ze strany čínské společnosti v týdnu přinesla agentura Reuters a následně ji potvrdil nejmenovaný zástupce čínské firmy.
- Americká společnost WeWork, která poskytuje malým, zejména technologickým firmám sdílené fyzické i virtuální pracovní prostory, získala od japonské investiční skupiny SoftBank 4,4 miliardy dolarů na své ambiciózní plány globální expanze, píše server BBC.
- Spojené státy uvalily na Venezuelu nové a přísné hospodářské sankce. V pátek to oznámil Bílý dům s tím, že prezident Donald Trump již podepsal příslušné nařízení. Sankce jsou namířeny "proti diktatuře ve Venezuele" a mimo jiné zakazují kupovat nově vydané dluhopisy venezuelské vlády prezidenta Nicoláse Madura či uzavírat finanční transakce se státní ropnou společností PDVSA. Caracas v reakci označil sankce za agresi proti venezuelskému lidu a za snahu vyvolat v zemi humanitární krizi.
- Jefferies snížila doporučení na akcie Twitteru na "hold" z "buy".
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu snížil o čtyři na 759. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o šest na 940. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americká energetická společnost Sempra Energy koupí za 9,45 miliardy USD firmu Energy Future Holdings. Ta má pod kontrolou majitele největší přenosové a distribuční soustavy v Texasu Oncor Holdings. Sempra tak překonala konkurenční nabídku společnosti Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta.
- Rusko od začátku roku vyvezlo do Spojených států meziročně o 42 procent více stavebního dříví. Těží tak z obchodního sporu mezi USA a Kanadou, uvedla v pondělí s odkazem na údaje americké vlády agentura Bloomberg. Washington zavedl na dovoz měkkého stavebního dříví z Kanady clo a Rusko je jednou ze zemí, které nastalé situace využily ke zvýšení vývozu.
- Index aktivity chicagského Fedu v červenci klesl na -0,01 bodu (červen: 0,16 bodu).
- Jefferies snížila cílovou cenu akcií Nike na 60 ze 75 USD.
- Televize CNN zahájila denní zpravodajskou relaci The Update na populární mobilní aplikaci Snapchat. S cílem přilákat mladší generaci každý den uvede minimálně pět událostí z celého světa.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's v Indii uzavře více než polovinu ze svých místních zhruba 300 poboček. Příčinou je dlouholetý spor o licenční poplatky, sdělila v úterý společnost.
- Americký výrobce aut Ford Motor se hodlá spojit s čínskou automobilkou Anhui Zotye Automobile a začít na tamním trhu vyrábět pod novou značkou elektrická auta. Vyplývá to z úterního společného sdělení podniků.
- Soudní porota v Kalifornii nařídila americké společnosti Johnson & Johnson vyplatit 417 milionů dolarů ženě, která tvrdí, že v důsledku používání hygienických produktů firmy obsahujících mastek onemocněla rakovinou vaječníků. Informovaly o tom agentury Reuters a Bloomberg.
- Index aktivity richmondského Fedu v srpnu stoupl na 14 bodů (odhad: 10 bodů, červenec: 14 bodů).
- Index cen domů FHFA v červnu meziměsíčně stoupl o 0,1 % (odhad: +0,5 %), mezičtvrtletně vzrostl o 6,5 %.
- Argus Research zvýšila doporučení na akcie Estée Lauder Cos na "buy" z "hold".
- Alternativní týdeník The Village Voice, známý hlavně svými články z kultury a investigativními zprávami, přestane vycházet v papírové verzi a k dispozici bude pouze na internetu. Následuje tak řadu dalších médií přecházejících na internet, kde může nabídnout i další obsah, který čtenáři očekávají.
- Americká technologická společnost Apple zřejmě opustila plán výroby samořízeného automobilu a soustředí se výhradně na samotnou technologii autonomního řízení. V rozhovoru s listem The New York Times to uvedlo pět zdrojů, které jsou obeznámeny s plány Applu.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v srpnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 52,5 bodu z červencových 53,3 bodu. Analytici naopak počítali s poklesem na 53 bodů. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se naopak zvýšil, a to na 56,9 bodu z 54,7 bodu v předchozím měsíci. Kompozitní PMI stoupl na 56 bodů z 54,6 bodu v předchozím měsíci.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 14. srpna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 0,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Americká společnost Wal-Mart Stores ve středu oznámila dohodu s technologickým gigantem Google, která zákazníkům maloobchodního řetězce umožní využívat nakupování pomocí hlasu. Wal-Mart by službu fungující na platformě Google Express měl zprovoznit v září. Společnost si od tohoto kroku slibuje vylepšení pozice v boji s konkurenčním Amazonem, který podobnou technologii zavedl již dříve.
- Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně propadly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 571 tisíc jednotek. Trh vyhlížel růst o 0,3 % po červnovém růstu o 1,9 % na 630 tisíc jednotek.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 3,327 milionu barelů (odhad: -3,45 milionu barelů, předchozí týden: -8,945 milionu barelů).
- Raymond James zvýšila cílovou cenu akcií salesforce.com na 125 ze 105 USD.
- Konkurence levného zemního plynu je hlavním důvodem, proč se ve Spojených státech v posledních letech zavírají uhelné a jaderné elektrárny. Vyplývá to ze studie, jejíž závěry ve středu zveřejnilo americké ministerstvo energetiky. Pokud se situace nezmění, mohou se některé části USA potýkat s nedostatkem elektřiny.
- Třetí největší dodavatel stavebního materiálu na světě CRH prodal svou americkou distribuční divizi firmě Beacon Roofing Supply za 2,63 miliardy USD. Zisk z prodeje chce použít na nové akvizice, uvedla firma ve čtvrtečním prohlášení.
- Zakladatel Microsoftu Bill Gates, britský miliardář Richard Branson, jedna z největších zemědělských společností na světě Cargill a další podnikatelé se rozhodli investovat 17 milionů USD do firmy Memphis Meats, která vyrábí maso z živočišných buněk. Tato technologie snižuje závislost produkce masa na krmivu, půdě a vodě, uvedla agentura Bloomberg.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 19. srpna stoupl na 234 tisíc z 232 tisíc v předchozím týdnu. Trh čekal 238 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 12. srpna zůstal na 1,954 milionu (předchozí údaj revidován z 1,953 milionu), očekávalo se 1,95 milionu.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v červenci meziměsíčně klesly o 1,3 % na celoročně přepočítané tempo 5,44 milionu jednotek. Čekal se růst o 0,9 % na 5,57 milionu jednotek. V červnu prodeje o 2 % klesly a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,51 milionu jednotek.
- Index aktivity kansaského Fedu v srpnu stoupl na 22 bodů ze 4 bodů v červenci.
- Jefferies zvýšila cílovou cenu akcií HP na 19 z 18,75 USD.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Toll Brothers v 3QFY2017: Zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,61 USD), tržby 1,5 miliardy USD (loni: 1,27 miliardy USD).
- Výsledky salesforce.com v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,33 USD (odhad: 0,32 USD), tržby 2,56 miliardy USD (odhad: 2,52 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -3 %.
- Výsledky Lowe's v 2Q: Zisk na akcii 1,57 USD (odhad: 1,61 USD), tržby 19,5 miliardy USD (odhad: 19,54 miliardy USD).
- Výsledky HP v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 13,1 miliardy USD (odhad: 12,3 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -1,5 %.
- Americké klenotnictví Tiffany & Co zvýšilo ve druhém čtvrtletí svého fiskálního roku tržby o tři procenta na 959,7 milionu dolarů, čistý zisk vzrostl o 8,8 procenta na 115 milionů USD. V obou případech je to lepší výsledek, než čekali analytici. Firma ve čtvrtek uvedla, že jí pomohly vysoká poptávka po módních a značkových klenotech v Japonsku a vyšší velkoobchodní prodej diamantů.
- Výsledky Sears Holdings v 2QFY2018: Upravená ztráta na akcii 1,16 USD (odhad: -2,55 USD), tržby 4,4 miliardy USD (odhad: 4,21 miliardy USD).
- Výsledky Hormel Foods v 3QFY2017: Zisk na akcii 0,34 USD (loni: 0,36 USD), tržby 2,21 miliardy USD (loni: 2,3 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,16 USD (odhad: -0,33 USD), tržby 779,3 milionu USD (odhad: 759 milionů USD).
- Výsledky JM Smucker v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,51 USD (odhad: 1,62 USD), tržby 1,749 miliardy USD (odhad: 1,813 miliardy USD).
- Výsledky Staples v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (v souladu s odhady), tržby 3,9 miliardy USD (odhad: 3,88 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree v 2Q: Zisk na akcii 0,98 USD (loni: 0,72 USD), tržby 5,28 miliardy USD.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
