Eurozóna: Průmyslová výroba v červenci meziročně stoupla o 3,2 %

Průmyslová výroba ve společenství zemí platících eurem v červenci meziročně vzrostla o 3,2 %. Čekal se růst o 3,4 % po +2,8 % v červnu. Meziměsíčně se průmyslová výroba zvýšila o 0,1 % po červnovém poklesu o 0,6 % (odhad: +0,1 %). V celé EU průmyslová výroba meziměsíčně klesla o 0,3 % po poklesu o 0,6 % v předchozím měsíci. Nejvýraznější pokles produkce v rámci EU podle údajů Eurostatu zaznamenala Česká republika, a to o 9,8 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je na skutečné hodnocení dynamiky průmyslu třeba počkat, až budou známa data za září, ideálně ale i za říjen.
"Nicméně je zřejmé, že český průmysl momentálně funguje na hranici svých možností. Na trhu práce už není kde brát, což vytváří stále zásadnější bariéru dalšímu růstu. Zpomalení dynamiky průmyslu tedy bude zřejmě patrné i v podzimních měsících," dodal.
Za červencovým poklesem průmyslové výroby v EU stála především nižší produkce energetického sektoru.
Produkce kapitálového zboží v eurozóně se v červenci meziměsíčně zvýšila o 0,8 %, což potvrzuje příznivou náladu v podnikatelském sektoru. Výroba zboží dlouhodobé spotřeby stoupla o 0,7 %, protože firmy očekávají vyšší spotřebitelskou poptávku po dražším zboží, napsala agentura Reuters.
Zdroj: Bloomberg, ČTK
Aktuality
