US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

Evropská komise posílá Irsko k soudu kvůli sporu o daňové výhody pro Apple

Evropská komise posílá Irsko před nejvyšší evropský soud, protože stále nevymohlo od společnosti Apple nelegální daňovou výhodu 13 miliard eur. Oznámila to ve středu evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Komise nařídila doplatit daň v srpnu 2016. Irsko označilo středeční rozhodnutí komise za politováníhodné.

Redakce IW
Redakce IW
4. 10. 2017 | 12:31
Irsko

Evropská komise loni rozhodla, že Irsko řadu let poskytovalo společnosti Apple státní pomoc v podobě neoprávněných daňových výhod, a nařídila, aby Apple doplatil na daních do irské státní pokladny 13 miliard eur plus úroky. Irsko však rozhodnutí komise odmítá a tvrdí, že daňové otázky jsou v kompetenci jednotlivých členských zemí, nikoli v kompetenci EK. Zároveň obvinilo komisi, že v otázce daní pro americkou společnost Apple překročila své pravomoci a zasáhla do národní suverenity členské země.

"Více než rok poté, co komise přijala rozhodnutí, Irsko stále nevymohlo peníze, a to ani částečně," uvedla Vestagerová. Dodala, že EK chápe, že v některých případech může být celý proces složitější, je podle ní však nutné, aby členské státy činily dostatečný pokrok směrem k obnovení konkurence na trhu. Apple tak nadále využívá výhod z této podpory. Termín, do kterého mělo Irsko splnit požadavky EK, byl letošní 3. leden.

Apple i Irsko se proti rozhodnutí komise o zaplacení 13 miliard eur odvolaly. Žaloba na zrušení rozhodnutí ale neumožňuje, aby členský stát pozastavil vymáhání neoprávněné pomoci. Je však možné například uložit tuto částku až do rozhodnutí soudu na svěřenecký účet.

Irské ministerstvo financí v reakci na oznámení uvedlo, že nikdy nepřijalo analýzu EK v případě státní pomoci pro Apple. Je odhodláno vybrat dlužné peníze, čeká však, jak dopadne odvolání u soudu, které Dublin podal. Irsko je v neustálém kontaktu s EK a Applem a je blízko zřízení vázaného svěřeneckého účtu, což zahrnuje i nalezení alespoň jednoho investičního manažera, který bude finance spravovat.

"Je to nanejvýš politováníhodné, že komise podnikla tuto akci, zvláště ve vztahu k případu s tak obrovskou částkou k navrácení," uvedlo irské ministerstvo v prohlášení.

Vestagerová na tiskové konferenci dodala, že v případě dalších nelegálních daňových výhod, jako v případě Fiatu v Lucembursku, Starbucksu v Nizozemsku nebo skupiny firem v Belgii, byly peníze vrácené ještě před dokončením odvolání. V těchto případech však byly částky daleko menší.

Zdroj: ČTK

AppleDaněEvropská unieIrsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy