US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,10 %
NASDAQ-0,65 %
S&P 500+0,04 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

IEA: Ropný trh bude v příštím roce v rovnováze

Poptávka a nabídka na světovém trhu s ropou budou v příštím roce do značné míry v rovnováze, rostoucí spotřeba suroviny bude totiž kompenzovat nárůst těžby. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Redakce IW
Redakce IW
12. 10. 2017 | 10:26
Ropa

Agentura nadále předpokládá, že poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o 1,6 milionu barelů denně. V příštím roce by měl nárůst činit 1,4 milionu barelů denně.

Převis nabídky nad poptávkou v uplynulých letech vedl k výraznému poklesu cen ropy. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se proto loni dohodla, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci omezit o dalších 558 000 barelů denně.

OPEC ve středu ve své pravidelné měsíční zprávě uvedl, že dohoda o omezení těžby úspěšně snižuje nadbytek ropy na trhu. Snahu zemí OPEC o podporu cen ropy omezením dodávek nicméně komplikují Spojené státy, které se k dohodě nepřipojily.

Podle IEA se letos těžba ropy v USA zvýší o 470 000 barelů denně. Příští rok by se měla zvýšit dokonce o 1,1 milionu barelů denně.

Zdroj: ČTK

RopaSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná