US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,50 %
NASDAQ+0,43 %
DOW JONES+0,64 %
PX+0,81 %
ČEZ-0,58 %
NVIDIA-0,75 %

EK prohledala kanceláře Volkswagenu a Daimleru

Inspektoři Evropské komise v pondělí uskutečnili razie v kancelářích automobilek v Německu. Inspekce souvisí s obavami EK, že několik výrobců aut v Německu bylo zapleteno do kartelových dohod a omezování konkurence. Vyplývá to z pondělního prohlášení EK. Podle agentury Reuters se EK zaměřila na kanceláře Volkswagenu a Daimleru.

Redakce IW
Redakce IW
23. 10. 2017 | 16:00
Volkswagen

Podobné kontroly uskutečnila EK i minulý týden. Spolu se zástupci komise se razie účastnili i zástupci německého antimonopolního úřadu.

Již v červenci komise, která má funkci evropského antimonopolního úřadu, uvedla, že vyšetřuje podezření z kartelu mezi největšími německými automobilkami. Výrobce osobních a nákladních aut Daimler minulý týden uvedl, že požaduje o status informátora, aby se vyhnul pokutě. V pondělí potvrdil, že úředníci EK začali prohledávat jeho prostory.

Také Volkswagen potvrdil, že vyšetřovatelé prohledávali jeho kanceláře ve Wolfsburgu a kanceláře jeho dceřiné společnosti Audi v Ingolstadtu. Minulý pátek EK uskutečnila neohlášenou inspekci v kancelářích mnichovského výrobce luxusních vozů BMW.

Kontroly jsou předběžným krokem k vyšetřování podezření z porušování hospodářské soutěže. Skutečnost, že EK uskuteční kontrolu, ještě neznamená vinu ani nepředjímá výsledek vyšetřování. Firmy mají právo se bránit v rámci antimonopolního řízení.

Neexistuje zákonná lhůta pro dokončení vyšetřování antimonopolního chování. Trvání vyšetřování závisí na množství faktorů, včetně složitosti případu, rozsahu spolupráce s EK a využití práva na obranu.

EK zahájila vyšetřování po článku v německém týdeníku Der Spiegel. Ten napsal, že se automobilky Volkswagen, BMW, Audi, Porsche a Daimler zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a cenách řady dodávaných komponentů, včetně systémů kontroly emisí u naftových vozů.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

AutaDaimler Truck HoldingEkologie a životní prostředíEvropská unieEvropské akcieNěmeckoVolkswagen
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie