Řecký ministr zahraničí chce respektovat čínskou vizi lidských práv

Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias ve čtvrtek vyzval k respektování čínského chápání lidských práv. Zároveň popřel, že jeho země z ekonomických důvodů blokuje kritiku Číny ze strany Evropské unie. Informovala o tom agentura AFP.
"Uznávám, že Číňané mají jinou představu o lidských právech," řekl ministr během tiskové konference věnované řecké zahraniční politice. "Pro Západ mají lidská práva obecnou hodnotu, ale jiné země mají jiný názor. Musíme to respektovat. Všichni nevěří tomu, čemu věříme my," dodal.
Zároveň popřel, že by Atény kvůli vlastním zájmům zablokovaly v červnu odsouzení stavu lidských práv v Číně na půdě OSN. Loni také Řecko zabránilo odsouzení čínské vojenské rozpínavosti v asijských mořích.
Podle Kotziase je zpochybňování řecké zahraniční politiky v tomto ohledu pokrytecké, protože do země směřuje v rámci EU jen 0,7 % čínských investic, zatímco do Německa jde 20 %.
Řecko kvůli své zadluženosti a potřebě zahraniční finanční pomoci postupně privatizuje rozsáhlý státní majetek. Čína se stala většinovým vlastníkem aténského přístavu Pireus a porozhlíží se i po dalších příležitostech.
Atény čelí pochybnostem ohledně sdílení stanovisek v zahraniční politice v EU i ohledně Ruska. Řecká vláda podporuje zrušení sankcí uvalených Západem za ruskou okupaci Krymu. Proti jejich každoročnímu prodlužování ale zatím nezasáhlo.
Zdroj: ČTK
Aktuality
