Experti OSN kritizovali reakci USA na devastaci Portorika

Experti Organizace spojených národů ve zprávě kritizovali USA za podle nich neefektivní a neadekvátní pomoc Portoriku zničenému hurikánem Maria. Více než pět měsíců po bouři údajně v ostrovním státě panují "alarmující" podmínky. Rekonstrukci zničené elektrické sítě navíc zbrzdil skandál kolem drobné firmy Whitefish Energy, která na ni získala kontrakt v hodnotě stovek milionů dolarů.
Hurikán Maria zasáhl Portoriko 20. září a vítr dosahující rychlost 250 kilometrů v hodině tehdy mimo jiné kompletně vyřadil dodávky elektřiny pro asi 3,5 milionu obyvatel ostrova. Momentálně místní infrastruktura produkuje asi 30 procent elektřiny oproti dřívějšímu normálu, napsal deník The New York Times. K tisícům lidí bez střechy nad hlavou stále nedoputovala pomoc a jen hrstka nemocnic po řádění hurikánu obnovila provoz.
"Nemůžeme si nevšimnout rozdílu v naléhavosti a prioritě přisuzované nouzové pomoci v Portoriku ve srovnání s americkými státy zasaženými hurikány v předešlých měsících," uvedla speciální pracovnice OSN pro bydlení Leilani Farhaová v odkaze na hurikány Harvey a Irma, které poničily Texas, respektive Floridu. Portoriko je státem volně přidruženým k USA s vnitřní samosprávou a Portoričané jsou občany USA.
V pondělí zveřejněnou zprávu o stavu obnovy Portorika vypracoval tým 11 expertů OSN, kteří v ní volají po "svižné a dobře financované krizové pomoci". Poukázali i na zprávy o tom, že některé dostupné zdroje pitné vody zde jsou kontaminované.
Asi největším zdrojem starostí pro portorické úřady je momentálně obnova zdevastované rozvodné sítě elektřiny, která může trvat i půl roku. V posledních dnech ji navíc nabouraly otázky kolem společnosti Whitefish Energy, která od portorického energetického úřadu (Prepa) za tímto účelem podepsala smlouvu na 300 milionů dolarů. Guvernér Portorika nakonec v neděli oznámil, že kontrakt ruší.
Pozornost médií přitáhla zejména skutečnost, že Whitefish Energy měla v době řádění hurikánu Maria pouze dva zaměstnance. Od té doby už přijala dalších 300 pracovníků, nicméně další otázky vyvolalo zjištění, že výkonný ředitel Whitefish Andy Techmanski se osobně zná s americkým ministrem vnitra Ryanem Zinkem. Celou věc podle agentury AP hodlají vyšetřovat auditoři ministerstva vnitřní bezpečnosti a podle deníku The Wall Street Journal také Federální úřad pro vyšetřování. Poslední informaci se ale The New York Times nepodařilo ověřit.
Zadlužený úřad Prepa se hájí tím, že mladá společnost ze státu Montana byla jedinou, jejíž nabídka nevyžadovala složení zálohy. Ředitel energetického úřadu Ricardo Ramos také minulý týden chválil její dosavadní práci na zničené rozvodní síti. Ryan Zinke a celá administrativa ve Washingtonu se od smlouvy distancovali s tím, že šlo výhradně o iniciativu Portorika.
Zdroj: ČTK