US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,05 %
KB-0,20 %
Erste-0,73 %

Inflace na Slovensku stoupla na více než pětileté maximum

Spotřebitelské ceny na Slovensku letos v dubnu rostly v meziročním srovnání nejrychleji od konce roku 2012. Tempo inflace se zvýšilo na 2,9 procenta z březnových 2,4 procenta, informoval v pondělí slovenský statistický úřad.

Redakce IW
Redakce IW
14. 5. 2018 | 9:58
Slovensko

V dubnu se proti loňsku zvýšily ceny ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou cen poštovních a telekomunikačních služeb, které se nezměnily. Vůbec nejrychleji, a to o 5,8 procenta, stouply ceny v kategorii potraviny a nealkoholické nápoje.

Samotné ceny potravin ve čtvrtém letošním měsíci zdražily meziročně o 6,1 procenta v porovnání s šestiprocentním růstem v březnu. Tempo zdražování potravin bylo ale nižší než v úvodu letošního roku, kdy tyto ceny rostly o více než sedm procent, tedy nejrychleji za posledních několika let.

Ceny zboží a služeb na Slovensku rostou nepřetržitě od konce roku 2016. V letech 2014 až 2016 zaznamenala země deflaci, spotřebitelské ceny tak v průměru klesaly.

Slovenská centrální banka ve své poslední prognóze odhadla, že tempo růstu spotřebitelských cen v průměru za celý letošní rok zrychlí na 2,3 procenta z loňských 1,3 procenta.

Zdroj: ČTK

InflaceSlovensko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná