Americké akcie ve čtvrtek po zrušení summitu mezi USA a KLDR klesly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily. Reagovaly tak na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušit setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem a hrozbu zavedení cel na dovoz automobilů do USA.
Index Dow oslabil o 0,3 % na 24 811,76 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,2 % na 2 727,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,02 % na 7 424,43 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,4 % na 12,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,98 %.
Dařilo se sektoru veřejných služeb, průmyslovému odvětví a sektoru cyklického spotřebního zboží. Sestoupily naopak energetický sektor, finanční odvětví nebo sektor zdravotní péče.
Donald Trump ve čtvrtek odvolal své setkání se severokorejským vůdcem, které se mělo konat 12. června v Singapuru, přestože KLDR splnila svůj slib a zničila své hlavní jaderné testovací středisko. Za důvod svého rozhodnutí Trump označil Kimovy nedávné projevy s nepřátelskými výpady proti USA. Kimovi však vzkázal, že je připraven se s ním v budoucnu setkat.
Trump rovněž oznámil, že americká vláda začala vyšetřovat vliv dovozu automobilů na národní bezpečnost USA. To by mohlo vést k zavedení podobných cel, jaká Washington v březnu uvalil na ocel a hliník, což vyvolalo mezi investory obavy z dalšího možného obchodního konfliktu.
Dolar oslabil, ceny ropy výrazně klesly
Zrušení setkání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem poslalo dolů také americký dolar. Euro však nadále brzdí politická situace v Itálii, kde vzniká nová vláda.
V závěru obchodování dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o 0,2 % na 93,78 bodu a euro k dolaru posilovalo o 0,2 % na 1,1724 USD.
Dolar začal ztrácet dech již po středečním zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru centrální banky USA. Většina členů měnového výboru Fedu se domnívá, že další zvýšení úroků je oprávněné, což je v souladu s očekáváním trhu. Zápis však také ukázal, že Fed je ochoten tolerovat po určitou dobu růst inflace nad stanovený cíl.
Ceny ropy ve čtvrtek zaznamenaly nejvýraznější denní propad za dva týdny na základě předpokladu, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by kvůli obavám ohledně dodávek suroviny z Íránu a Venezuely mohla už brzy utlumit dohodu o omezování těžby.
Možnost, že OPEC rozhodne o zvýšení produkce na červnové schůzce, v současné době brání ceně ropy překonat bariéru 80 dolarů za barel. Na tom se do červnového jednání podle analytiků nic nezmění.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Burzovní indexy na Wall Street zamířily prudce dolů poté, co americký prezident Donald Trump zrušil plánované setkání s vedením Severní Koreje v čele s Kim Čong-unem. Setkání bylo plánované na 12. června, ale v uplynulých dnech se množily signály, že se možná neuskuteční.
- Americká internetová společnost Facebook asi neodškodní zhruba 2,7 milionu evropských uživatelů, jejichž osobní údaje zneužila analytická společnost Cambridge Analytica. Nešlo totiž o citlivá bankovní data, uvedla ve středu firma provozující stejnojmennou sociální síť. Odpověděla tak na zbylé otázky, na které během úterního setkání s vedením Evropského parlamentu již nestihl reagovat zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg.
- Ministerstvo spravedlnosti USA zahájilo vyšetřování, zda obchodníci manipulují s cenou bitcoinu a dalších digitálních měn. Uvedla to ve čtvrtek agentura Bloomberg.
- Tržní hodnota Netflixu ve čtvrtek stoupla na rekordních 153 miliard dolarů. Netflix tak poprvé překonal mediální gigant Walt Disney a stal se největší zábavní společností na světě. Růst hodnoty Netflixu přichází v době masivního přesunu diváků z kin a od kabelové televize k internetu.
- Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek podepsal zákon, který poprvé od finanční krize z let 2007 až 2009 uvolňuje pravidla pro většinu bank.Přísnější bankovní právní předpisy prosadila předchozí vláda prezidenta Baracka Obamy, aby předešla opakování finanční krize. S výjimkou několika největších bank nový zákon zmírňuje regulaci všech bankovních ústavů. Podle agentury Reuters jde o Trumpovo velké vítězství. Současný prezident se tím snaží podpořit hospodářský růst USA.
- Index výrobní aktivity kansaského Fedu stoupl v květnu na 41 bodů z dubnových 33 bodů.
- Úřady práce v USA zaregistrovaly v týdnu do 12. května 234 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 223 tisících z předcházejícího týdne (revidováno z 222 tisíc) očekával trh pokles na 220 tisíc.
Výsledková sezóna
- Výsledky Hormel Foods v 2QFY2018: Čistý zisk na akcii 0,44 USD (loni: 0,39 USD, odhad: 0,45 USD), tržby 2,33 miliardy USD (loni: 2,19 miliardy USD, odhad: 2,37 miliardy USD).
- Výsledky McKesson v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 3,49 USD (odhad: 3,56 USD), tržby 51,6 miliardy USD (loni: 48,7 miliardy USD, odhad: 51,4 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 9,11 miliardy USD (loni: 8,53 miliardy USD, odhad: 8,74 miliardy USD).
- Výsledky Gap v 1Q: Zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 3,78 miliardy USD (odhad: 3,61 miliardy USD).
- Výsledky Autodesk v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,06 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 559,9 milionu USD (odhad: 558,5 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
