Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,44 % na 1 087,5 bodu. Dolů burzu stáhly zejména Erste Group Bank, energetická skupina ČEZ a Komerční banka. Objem obchodů byl s 818 miliony korun nadprůměrný.
Akcie polostátní společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,94 % na 555 Kč. Nejvyšší ztrátu v pátek zaznamenaly cenné papíry Erste Group Bank, které se propadly o 3,51 % na 936 Kč. Nedařilo se ani dalším bankám s výjimkou Monety Money Bank, jež zpevnila o 1,25 % na 77,25 Kč. Komerční banka odepsala 1,81 % na 895 Kč a pojišťovna VIG klesla o 0,81 % na 674,50 Kč.
V červených číslech dále uzavřely textilka Pegas Nonwovens, jejíž akcie odevzdaly 1,54 % na 898 Kč, tabáková firma Philip Morris ČR, která oslabila o 0,79 % na 15 100 Kč, a likérka Stock Spirits, jež přišla o 1,36 % na 72,40 Kč.
Proti trendu naopak šli mediální společnost CME (+0,84 % na 84 Kč), sázkařská Fortuna (+1,01 % na 201 Kč), telefonní operátor O2 Czech Republic (+0,35 % na 283,50 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (+0,13 % na 375,50 Kč).
Pražská burza (25. května 2018), zdroj: BCPP
Týden na BCPP: Index PX -1,5 %, Erste -3,9 %, MONETA +2,1%
Za celý týden pražská burza ztratila 1,5 %. "Trh se v uplynulém týdnu zaměřil na formující se vládu v Itálii, politickou nejistotu ve Španělsku, odstoupení od plánované schůzky mezi USA a KLDR a opětovné zchlazení na úrovni obchodních dohod mezi USA a Čínou. Vzniklá nervozita byla na trhu znát. Domácí burza neodolala prodejnímu tlaku na evropských trzích," popsal vývoj na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Největší propad zaznamenaly akcie Erste Group Bank, které přišly o 3,9 %. Erste se nevyhnula prodejnímu tlaku v evropském finančním sektoru. Důvodem byla politická nejistota ve Španělsku a Itálii.
Naopak nejvíce rostla MONETA, která přidala 2,1 %. Banka oznámila další prodej nesplácených úvěrů, který jí jednorázově vylepší hospodaření za daný kvartál. Tím rovněž naplňuje již dříve oznámený plán ozdravení svého úvěrového portfolia.
Příští týden se investoři zaměří na další vyjednávání o italské vládě a na politické dění ve Španělsku. Politické riziko je znát především na evropských státních dluhopisech, což neprospívá akciím finančního sektoru. Ze zámoří se budou sledovat možné střípky o obchodní dohodě mezi USA a Čínou. "Nadále zůstáváme velmi obezřetní vzhledem k tomu, že politická nejistota v Evropě nahrává prodejnímu tlaku především evropských aktiv v čele s finančním sektorem," uzavřel analytik.
Zdroj: BCPP, ČTK