Růst cen pohonných hmot v ČR by měl podle analytiků brzy skončit

Růst cen pohonných hmot na tuzemských čerpacích stanicích by měl brzy skončit. Na začátku léta by měly stagnovat, možný je i mírný pokles, shodují se analytici. Důvodem je podle nich snižující se cena ropy, způsobená mimo jiné vyhlídkami na zvyšování těžby suroviny. Například severomořská ropa Brent se v pondělí propadla pod 74,50 dolaru za barel, nejníže za tři týdny.
Podle údajů společnosti Finlord na základě dat Evropské komise se litr benzinu Natural 95 v Česku nyní průměrně prodává za 33 korun, nafta vyjde na 32,17 Kč/litr. Od konce března se průměrná cena paliv zvýšila o více než dvě koruny na litru, motoristé za ně zaplatí nejvíc od letních prázdnin v roce 2015. Hlavním důvodem růstu cen byla právě zvyšující se cena ropy.
"Situace na trhu s ropou se v závěru května, zdá se, přeci jen zklidňuje, což by se mělo pozitivně promítnout i do cen pohonných hmot. Na přelomu května a června by ceny na čerpacích stanicích měly kulminovat a následně se pozvolna snižovat," řekl v úterý analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Žádné dramatické snížení cen však podle něj očekávat nelze. "Bude se jednat řádově o desítky haléřů, nikoliv o koruny," dodal.
Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček upozornil, že v posledních týdnech ovlivnila cenu paliv také slábnoucí koruna. "Data z reálné ekonomiky však nenasvědčují tomu, že by koruna měla oslabovat dlouhodobě. Spíše lze očekávat změnu trendu a koruna tak začne snižovat cenu pohonných hmot v ČR," uvedl. Na komoditní burze v Rotterdamu jsou pohonné hmoty obchodovány v dolarech. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR. "Lze počítat s tím, že benzin ani nafta již příliš ze své současné úrovně do prázdnin nezdraží," potvrdil také hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
I přes aktuální růst zůstávají podle analytiků tuzemské ceny pohonných hmot jedny z nejnižších v Evropě. "Dražší pohonné hmoty jsou zejména v západní Evropě. Naopak levně lze natankovat v Bulharsku a Polsku," řekl v úterý analytik Finlord Boris Tomčiak. Například v Bulharsku je možné podle údajů firmy natankovat benzin i naftu mírně nad 28 korunami za litr.
V Chorvatsku, kam v létě pravidelně míří nejvíce českých turistů, jsou pohonné hmoty zhruba o dvě koruny dražší než v ČR. Benzin je u Jadranu k dostání v průměru za 35,74 Kč/litr, nafta pak za 34,17 Kč/litr. Stejně jako v ČR i v zahraničí platí, že lze najít pumpy, jejichž ceny se od průměrných cen významně liší. Vyšší ceny tradičně drží především čerpací stanice v okolí velkých měst a na hlavních tazích.
"Například při přejezdu přes Rakousko se v případě nutnosti vyplatí natankovat hned za hranicemi. S přibývajícími kilometry jižním směrem narůstá i průměrná cena benzinu na pumpách. Vůbec nejlevněji se u našeho jižního souseda dá natankovat ve Vídni a okolí Lince. Benzinovým pumpám v Tyrolsku se vyplatí naopak vyhnout," dodal analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka.
Zdroj: ČTK
Aktuality
