US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla na 100 bodů

Celková důvěra v českou ekonomiku po květnovém poklesu v červnu vzrostla o 0,8 bodu na 100 bodů. Proti předchozímu měsíci jsou optimističtější v pohledu na hospodářský vývoj podnikatelé, jejich důvěra stoupla o 1,2 bodu na 97,4 bodu. U spotřebitelů naopak důvěra meziměsíčně klesla. Meziročně jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátory důvěry podnikatelů i spotřebitelů vyšší. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Redakce IW
Redakce IW
25. 6. 2018 | 9:34
Česká republika

"Celková důvěra v ekonomiku rostla hlavně díky zvýšení důvěry u podnikatelů v průmyslu a vybraných službách. Potvrdil se i rostoucí optimismus podniků ve stavebnictví," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Důvěra spotřebitelů v porovnání s květnem sice mírně klesla, nicméně stále se pohybuje na velmi vysokých hodnotách, doplnil.

Důvěra v českou ekonomiku se po předchozím krátkodobém snížení vrací ke svým dlouhodobým maximům, podotkl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. "Ukazuje se tedy, že čeští podnikatelé strach z obchodních válek nemají," dodal.

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka jsou ale právě celní bariéry a možné rozšíření obchodních válek na automobilový průmysl největším rizikem pro tuzemské hospodářství. "V takovém případě hrozí snížení hospodářského růstu o desetiny procenta hrubého domácího produktu," uvedl.

U spotřebitelů se důvěra v ekonomiku od května snížila o 0,8 bodu na hodnotu 113. Pro období příštích 12 měsíců se téměř nezměnily jejich obavy ze zhoršení ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Nepatrně vzrostl strach ze zvýšení nezaměstnanosti, obavy z růstu cen zůstaly stejné.

Mírná korekce v důvěře domácností není po květnovém historickém maximu překvapující, poznamenal hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. "I přes mírný pokles v důvěře domácností zůstává její červnová hodnota druhá nejvyšší v historii a potvrzuje příznivý spotřebitelský sentiment," dodal.

V průmyslu důvěra podnikatelů proti květnu stoupla o 1,8 bodu na 96,8 bodu. Firmy očekávají pro příští tři měsíce zrychlení výroby. Ve stavebnictví ukazatel důvěry vzrostl o půl bodu na hodnotu 97,1 a vrátil se na dubnovou úroveň. "Zástupci stavebních podniků očekávají v příštích třech měsících zvýšení tempa růstu stavební činnosti při zachování stávající úrovně zaměstnanosti," uvedl ČSÚ.

Ve službách včetně bankovního sektoru se důvěra meziměsíčně zvýšila o 0,7 bodu na 97,9 bodu. Podnikatelé jsou optimističtější v hodnocení poptávky po službách, ale očekávání pro příští tři měsíce jsou mírně horší. V odvětví obchodu důvěra poklesla o 0,2 bodu na 97,9 bodu.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně