Americké akcie v pondělí kvůli obchodním sporům výrazně oslabily, index Dow přišel o více než 300 bodů

Americké akcie zahájily týden výrazným poklesem. Investoři mají obavy z potenciálních důsledků obchodních sporů mezi Spojenými státy a dalšími předními ekonomikami. Na poklesu akciového trhu se velkou měrou podílely technologické firmy.
Index Dow klesl o 1,33 % na 24 252,80 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,37 % na 2 717,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 2,09 % na 7 532,01 bodu. S&P 500 a Nasdaq tak zaznamenaly nejprudší jednodenní ztráty za více než dva měsíce.
Index volatility VIX vystřelil o 25,85 % na 17,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 2,88 %.
Dařilo se sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží. Výrazně naopak klesly energetický sektor, technologické odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a telekomunikační odvětví.
List The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje informoval, že americké ministerstvo financí připravuje opatření, která by zabránila podnikům s nejméně 25% čínskou účastí kupovat americké podniky s průmyslově významnými technologiemi.
Americký prezident Donald Trump navíc v pátek na Twitteru pohrozil Evropské unii 20% clem na dovoz automobilů, pokud Brusel brzy nezruší svá ochranářská opatření proti Spojeným státům.
EU již v pátek začala uplatňovat cla ve výši 25 % na dovoz některého zboží ze Spojených států, například motocyklů, džín či whisky. Reagovala tak na americká cla na dovoz oceli a hliníku.
Výrazný pokles v úvodu týdne zaznamenaly například akcie amerického výrobce motocyklů Harley-Davidson (-5,97 %). Ten odhadl, že nová evropská cla mu přinesou dodatečné náklady v objemu až 100 milionů dolarů ročně.
Dolů zamířily také akcie technologických společností Facebook (-2,67 %), Amazon.com (-3,06 %), Netflix (-6,47 %) a Alphabet (-2,57 %). Investoři vybírali zisky poté, co se ceny akcií těchto čtyř podniků minulý týden vyšplhaly na rekordní maxima.
Dolar oslaboval, ceny ropy klesaly
Americký dolar během pondělního obchodování sestoupil k japonskému jenu na dvoutýdenní minimum. Jen, který je považovaný za bezpečnou investici v období nejistoty, těží z obav ohledně obchodních sporů mezi Spojenými státy a dalšími předními ekonomikami. Dolar oslaboval i vůči euru, které bylo podpořeno ujištěním, že Itálie nehodlá opustit eurozónu.
Kolem 22.00 SELČ ztrácel dolar k jenu 0,2 % na 109,77 JPY. Jednotná evropská měna ve stejnou dobu vykazovala vůči dolaru nárůst o 0,4 % a pohybovala se v těsné blízkosti úrovně 1,17 USD.
Ceny ropy v pondělí po schůzce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jež se se svými partnery dohodla na zvýšení těžby o milion barelů denně počínaje červencem, klesaly. Trh však zůstává napjatý.
OPEC a další ropní těžaři včetně Ruska od roku 2017 snížili těžbu o 1,8 milionu barelů denně, aby omezili dodávky a podpořili růst cen. Minulý týden avizovaný opětovný nárůst produkce o zhruba jeden milion barelů denně představuje asi jedno procento globální nabídky.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americký průmyslový konglomerát General Electric stojí před uzavřením dohody o prodeji své divize vyrábějící průmyslové motory, za nejméně tři miliardy dolarů by ji mohla získat investiční společnost Advent International. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to napsal ekonomický list The Wall Street Journal.
- Ministerstvo financí Spojených států připravuje opatření, která by zabránila firmám s nejméně 25procentní čínskou účastí kupovat americké podniky s "průmyslově významnou technologií". S odkazem na své zdroje to napsal ekonomický list The Wall Street Journal. Omezení mají být oznámena v pátek, do té doby se ale může limit na vlastnický podíl ještě změnit, uvedly zdroje.
Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson se kvůli evropským clům uvaleným na dovoz výrobků ze Spojených států nechystá zvýšit ceny. Protože mu ale nová cla zvednou náklady, přesune podle svého pondělního sdělení výrobu určenou pro Evropu z USA do zámoří.
- Index aktivity pro oblast Chicaga klesl v květnu na -0,15 bodu proti 0,42 bodu v dubnu (odhad: 0,09 bodu).
- Instinet snížila doporučení na akcie Intelu na "neutral" z "buy".
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK