US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-1,06 %
NASDAQ-1,77 %
DOW JONES-0,63 %
PX+0,47 %
ČEZ+0,00 %
NVIDIA-3,03 %

Obchodní schodek USA vzrostl nejrychleji za rok a půl

Schodek zahraničního obchodu USA zaznamenal v červnu nejvyšší růst za více než rok a půl. Předchozí růst vývozu sójových bobů totiž zeslábl a dražší ropa zvýšila hodnotu dovozu. Schodek činil 46,3 miliardy USD a proti předchozímu měsíci se zvýšil o 7,3 procenta, což byl nejvyšší procentní růst od listopadu 2016. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo obchodu.

Obchodní schodek se snižoval v dubnu a květnu, neboť zemědělci prudce zvýšili vývoz sóji do Číny před plánovaným zavedením cel. Za první pololetí se pak obchodní deficit zvýšil o 7,2 procenta na 291,2 miliardy USD.

Vývoz zboží a služeb z USA se v červnu snížil o 0,7 procenta na 213,8 miliardy USD. Klesl vývoz spotřebního zboží, hlavně kvůli propadu dodávek farmaceutických přípravků. Nižší byl i vývoz kapitálového zboží a aut, stejně jako automobilových součástek. Vývoz ropy se naopak zvýšil na nový rekord.

Dovoz do Spojených států vzrostl o 0,6 procenta na 260,2 miliardy USD. Podpořil ho hlavně dovoz spotřebního zboží a ropy. Dovoz ropy byl v červnu nejvyšší od prosince 2014, důvodem byl hlavně růst cen ropy. Snížil se dovoz počítačů a telekomunikačních zařízení.

Politicky citlivý schodek obchodu s Čínou v červnu vzrostl o 0,9 procenta na 33,5 miliardy USD. Zvýšil se i deficit obchodu s Mexikem a Kanadou - s Mexikem o 10,5 procenta a s Kanadou o 34,7 procenta.

Obchod se službami, jako je bankovnictví a vzdělání, vykázal v červnu přebytek 22,5 miliardy USD. Obchod se zbožím však skončil v deficitu 68,8 miliardy USD.

Americký prezident Donald Trump v rámci své předvolební kampaně slíbil snížit schodek zahraničního obchodu, který je podle něj způsobený špatnými obchodními dohodami a tím, že američtí obchodní partneři jako je Čína a Mexiko Spojené státy zneužívají. V letošním roce již Trump zavedl cla na dovoz oceli a hliníku a na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 34 miliard USD. Čína na tento krok reagovala stejně. Trump rovněž pohrozil Číně dalšími cly a zavedením cel na dovoz osobních a nákladních aut a automobilových součástek. Snaží se také znovu vyjednat Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) s Kanadou a Mexikem. Jeho kroky však zatím nedokázaly schodek snížit.

Přední ekonomové tvrdí, že přetrvávající obchodní deficity USA jsou důsledkem ekonomické reality, kterou obchodní politika příliš nezmění, a to tím, že Američané utrácejí více, než kolik vyprodukují. A tento rozdíl musí zaplnit dovoz, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj: Bloomberg, ČTK

Aktualita pro rok 2026

Americká ekonomikaMezinárodní obchodSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie