Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden odepsaly necelé procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v negativním pásmu, když investory znervóznil výrazný propad turecké liry, jež až 20% poklesem vůči americkému dolaru reagovala na zdvojnásobení cel na dovoz oceli a hliníku, které v pátek odpoledne schválil americký prezident Donald Trump.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 1,07 % na 385,86 bodu, za celý týden pak ztratil 0,86 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,97 % na 7 667,01 bodu (týden: +0,1 %), francouzský CAC 40 spadl o 1,59 % na 5 414,68 bodu (týden: -1,19 %) a německý DAX odevzdal 1,99 % na 12 424,35 bodu (týden: -1,54 %).
Dění v Turecku mělo dopad zejména na akcie evropských bank. Ty prudce klesly kvůli obavám z jejich napojení na Turecko. Zvláště jde o to, zda firmy budou schopny splácet své úvěry v eurech a dolarech po letech, kdy si masivně půjčovaly v zahraničí na financování stavebního rozkvětu. Velké napojení na Turecko mají zvláště španělská BBVA (-5,16 %), italská UniCredit (-4,73 %) a francouzská BNP Paribas (-2,99 %).
Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v pátek reportovala dánská biotechnologická firma Novozymes, odtajněná čísla však investory nepřesvědčila a akcie společnosti zlevnily o 3,31 %. Cenné papíry irských nízkonákladových aerolinek Ryanair přišly o 3,01 %, a to z důvodu 24hodinové stávky pilotů, kvůli které bylo zrušeno zhruba 400 z 2400 letů.
Evropské akcie (10. srpna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Hlavní nejistotou inflační prognózy centrální banky je délka trvání globálních faktorů, které způsobily nedávné oslabení kurzu koruny. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu jednání bankovní rady České národní banky. Ta počátkem srpna jednomyslně zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta.
- Česko-slovenská finanční skupina Arca Capital koupila akcie americké internetové společnosti Facebook v hodnotě 1,5 miliardy korun. Firma k nákupu využila jejich nedávný propad na akciových trzích v USA. Informoval o tom v pátek server E15.cz.
- Britský miliardář Jim Ratcliffe, jenž je podle listu The Sunday Times nejbohatším mužem Spojeného království a který byl vášnivým zastáncem odchodu své země z Evropské unie, se rozhodl žít v Monaku. Informoval o tom deník The Daily Telegraph. Komentátoři na sociálních sítích tak nyní označují za ironii, že člověk, který tvrdil, že Británii bude bez unie lépe a bude prosperovat, nyní svou vlast opouští.
- Energetici v jaderné elektrárně Temelín zavezli do reaktoru druhého bloku 163 palivových souborů od ruské firmy TVEL, 48 z nich má modernizovanou konstrukci. Druhý blok je od 29. června plánovaně odstaven právě kvůli výměně paliva. V pátek to oznámil vedoucí útvaru jaderné komunikace ČEZ Petr Šuleř. Druhý blok začne vyrábět začátkem září.
Výsledková sezóna
- Německé energetické společnosti innogy v prvním pololetí klesl provozní zisk EBIT o deset procent na 1,55 miliardy eur. Důvodem jsou vyšší ceny surovin a kvůli slabšímu větru nižší výkon v části obnovitelných zdrojů. Oznámila to v pátek firma, která působí i v České republice. Firmu si rozdělí mateřská společnost RWE a konkurenční E.ON.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Německá automobilka Daimler chce v Číně založit společný podnik na výrobu vozidel Smart na elektrický pohon. Jedná o tom s podnikem Beijing Electric Vehicle (BJEV), který patří do skupiny jeho dlouhodobého čínského partnera Beijing Automotive Group. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informovala agentura Bloomberg.
- Tržby v maloobchodě bez prodejů aut v červnu zmírnily meziroční růst na dvě procenta z květnových pěti procent. Rostly tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty. V meziměsíčním srovnání tržby obchodníků reálně stagnovaly. Vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
- Průmyslová výroba v Česku v červnu zrychlila meziroční růst z květnových 1,4 procenta na 3,4 procenta. Pomohla tomu hlavně výroba a rozvod energií. Produkce se zvýšila i meziměsíčně, po očištění o sezonní vlivy byla vyšší o 1,5 procenta. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.
- Váhání Německa při snižování přebytku zahraničního obchodu přispívá k obchodnímu napětí a zvyšuje rizika, která mohou podkopat globální finanční stabilitu. Napsal to ve svém pondělním komentáři v německém listu Die Welt hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Maurice Obstfeld.
- Německá vláda se chystá zvýšit své pravomoci nad zahraničními investicemi, zásadně chce snížit minimální hodnotu obchodů, které mohou být předmětem ministerského veta. V rozhovoru pro list Die Welt to uvedl ministr hospodářství Peter Altmaier.
- Přebytek zahraničního obchodu Česka v červnu meziročně klesl o 3,5 miliardy korun na 15,8 miliardy Kč. Bilanci negativně ovlivnilo obchodování s dopravními prostředky, včetně motorových vozidel, a s rafinovanými ropnými produkty. Naopak pozitivně se na celkovém výsledku podepsal obchod s počítači a chemickými látkami. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.
- Energetická společnost ČEZ podala minulý týden správní žalobu na bulharský antimonopolní úřad. Důvodem je červencové rozhodnutí úřadu, ve kterém zamítl prodej bulharských aktiv ČEZ tamní firmě Inercom. V rozhovoru s ČTK to v úterý řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Připomněl, že podobnou žalobu podal na konci minulého měsíce i Inercom.
- Devizové rezervy České národní banky se v červenci snížily proti předchozímu měsíci o 483 milionů na 123,2 miliardy eur. Meziročně byly nižší o 1,2 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které v úterý zveřejnila ČNB. Také v korunách devizové rezervy meziměsíčně i meziročně klesly. V dolarech byly proti červnu vyšší a proti loňskému červenci naopak nižší.
- Nezaměstnanost v České republice v červenci po pěti měsících poklesu stoupla na 3,1 procenta z červnových 2,9 procenta. Bez práce bylo zhruba 231 570 lidí, což je ale nejnižší červencová hodnota od roku 1997, kdy bylo bez práce o téměř 9 200 lidé méně. Počet volných míst naopak vzrostl na téměř 310 000. Oznámil to ve středu Úřad práce ČR. Jedinými regiony, kde je více nezaměstnaných než volných pracovních míst, jsou Moravskoslezský, Ústecký a Jihomoravský kraj.
- Druhá největší polská banka Bank Pekao a menší Alior Bank ukončily jednání o spojení, protože se nedokázaly dohodnout na podmínkách. Banky loni oznámily, že analyzují možnost spolupráce nebo fúze a v květnu generální ředitel Pekao uvedl, že rozhodnutí o možném spojení by mělo padnout do konce druhého čtvrtletí.
Do pátečních stávek v irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair se zapojí rovněž němečtí piloti. Oznámil to ve středu německý odborový svaz Vereinigung Cockpit. Ryanair následně uvedl, že kvůli stávce pilotů v Německu byl nucen zrušit dalších 250 pátečních letů.
- Poskytovatelům služeb ve 2. čtvrtletí meziročně stouply tržby o 3,1 procenta. Kromě činností v nemovitostech rostly tržby všem odvětvím, nejvýrazněji v dopravě a skladování. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Po očištění o kalendářní vlivy byly tržby vyšší o 2,6 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se tržby po očištění o sezónní vlivy snížily reálně o 0,2 procenta.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta. Oproti loňskému červenci zdražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Naopak levnější byly oděvy, obuv či telekomunikační služby. Ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad.Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,2 procenta.
- Hlavní globální riziko pro ekonomiku je nárůst protekcionistických opatření v obchodních vztazích mezi nejdůležitějšími ekonomickými centry světa. Shodli se na tom prezident německé centrální banky Jens Weidmann s guvernérem České národní banky Jiřím Rusnokem. Po Weidmannově návštěvě ČNB o tom ve čtvrtek informovala centrální banka.
- Švédská společnost IKEA, která je největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě, ve čtvrtek otevřela svůj první obchod v Indii. Pobočka se nachází ve městě Haidarábád, centru informačních technologií. Nábytkářský řetězec již dříve uvedl, že do roku 2025 hodlá v Indii otevřít 25 prodejen.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku se v květnu snížila na 19,5 procenta a poprvé za sedm let se dostala pod 20 procent. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT. V dubnu nezaměstnanost po revizi dat činila 20 procent.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Bankovní skupina HSBC Holdings zvýšila v prvním pololetí zisk před zdaněním o 4,6 procenta na 10,7 miliardy dolarů. Největší evropská banka tak úspěšně zahájila strategický plán návratu k růstu po letech restrukturalizace, který vytyčila v červnu, uvedla agentura Reuters.
- Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí dosáhl 7,7 miliardy korun (meziročně -54 %) a provozní zisk před odpisy (EBITDA) 26,9 miliardy korun (meziročně -14 %). Meziroční srovnání zisku je významně ovlivněno jednorázovými příjmy z loňského roku ve výši téměř 7 miliard korun, zejména z prodeje akcií firmy MOL. Provozní výnosy společnosti klesly o 14 % na 86,3 miliardy korun.
- Italské bankovní skupině UniCredit, která působí i v České republice, stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o osm procent na 1,02 miliardy eur. K růstu přispěly nižší provozní náklady, odpisy půjček a rezervy na ztrátové úvěry, informovala banka v úterním prohlášení.
- Druhá největší německá banka Commerzbank se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku. Hospodaření banky podpořila úsporná opatření. Čistý zisk činil 272 milionů eur ve srovnání se ztrátou 640 milionů eur ve stejném období loni, uvedla banka v prohlášení. Uvedla rovněž, že by chtěla znovu začít vyplácet dividendy, a zároveň potvrdila pokroky v restrukturalizaci.
- Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za letošní první pololetí čistý zisk 2,12 miliardy Kč. Meziročně bance zisk klesl o 3,4 %, srovnání výsledků je ale ovlivněno jednorázovým příjmem z prodeje dluhopisů v první polovině loňského roku. Vedení banky opět zlepšilo celoroční výhled a navrhlo dividendu z letošního zisku 5 Kč na akcii.
- Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za prvních šest měsíců letošního roku zisk 12,7 milionu eur. V roce 2017 společnost v prvním pololetí vydělala 11,7 milionu eur. Představenstvo společnosti rozhodlo o výplatě pololetní dividendy 2,50 centu na akcii.
- Maloobchodní společnosti Ahold Delhaize, která působí i v ČR, vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 15 procent na 410 milionů eur. Hospodaření podpořily nižší výdaje. Vyplývá to ze středečního prohlášení.
- Německé telekomunikační společnosti Deutsche Telekom stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk bez mimořádných položek o 3,3 procenta na 1,238 miliardy eur. Společnost ve čtvrtečním prohlášení současně podruhé v letošním roce zlepšila výhled na celý letošní rok díky růstu hrubého zisku, i když na výsledky má negativní dopad slabší dolar.
- Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas ve druhém čtvrtletí zvýšil očištěný čistý zisk o 20 procent na 418 milionů eur. Pomohl vysoký růst příjmů na hlavních trzích, jako je Severní Amerika a Čína.
- Rakouské finanční společnosti Raiffeisen Bank International, která působí i v České republice, klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 2,9 procenta na 357 milionů eur. Propad způsobily mimořádné náklady spojené s prodejem polské divize Raiffeisen Bank Polska. Výsledek však překonal očekávání, zejména díky růstu trhů ve východní Evropě, který pomohl zvýšit příjmy a snížit rezervy na ztrátové úvěry, uvedla ve čtvrtek banka.
- Druhá největší ruská banka VTB ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 41,9 procenta na 43 miliard rublů. Výsledky díky vyšším příjmům překonaly odhady analytiků, navzdory růstu rezerv na ztrátové úvěry. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení banky.
Zdroj: CNBC
Aktuality
