US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,52 %
NASDAQ-0,83 %
S&P 500-0,28 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

IEA: Globální spotřeba ropy překročí 100 milionů barelů denně

Světová spotřeba ropy v příštích měsících překročí 100 milionů barelů denně, což vytvoří tlak na růst cen této suroviny. Předpověděla to ve čtvrtek Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu. Upozornila však, že poptávku po ropě by mohly podkopat spory v mezinárodním obchodě a krize na rozvíjejících se trzích.

Redakce IW
Redakce IW
13. 9. 2018 | 11:18
Ropa

IEA předpokládá, že globální poptávka po ropě v letošním čtvrtém čtvrtletí vystoupí na 100,3 milionu barelů denně. V prvních třech měsících příštího roku však očekává pokles poptávky na 99,3 milionu barelů denně, napsala agentura Reuters.

IEA rovněž upozornila, že americké sankce na íránský energetický průmysl, které mají vstoupit v platnost v listopadu, již nyní omezují dodávky ropy na trh. Na dodávky podle ní mají negativní dopad také pokles těžby ve Venezuele a neplánované odstávky v dalších zemích. "Vstupujeme do klíčového období pro ropný trh. Situace ve Venezuele by se mohla začít ještě rychleji zhoršovat a mohou se rovněž obnovit boje v Libyi," uvedla IEA. "Teprve se uvidí, zda se ostatní těžaři rozhodnou svou produkci zvýšit," dodala.

IEA nadále předpovídá, že globální poptávka po ropě se v celém letošním roce zvýší o 1,4 milionu barelů denně. V příštím roce počítá s nárůstem poptávky o dalších 1,5 milionu barelů denně.
Agentura nicméně upozornila, že její prognózy by mohl ohrozit vývoj některých rozvíjejících se ekonomik, a to zčásti kvůli oslabování jejich měn vůči americkému dolaru. Poukázala rovněž na rizika spojená s eskalací obchodních sporů.

Zdroj: ČTK

Ropa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná