Avast navrhne snížení emisního ážia na podporu dividend či zpětný odkup akcií

Společnost Avast oznámila svolání valné hromady na 10. října, na níž navrhne snížení emisního ážia o 138 milionů GBP. Cílem je podle společnosti uvolnit prostředky pro budoucí výplatu dividend či provedení zpětného odkupu akcií.
Položka emisního ážia spojená s úpisem akcií dosahuje 138,6 milionu GBP. Snížení emisního ážia je pouze účetní operací, která prostředky převede do rezerv, aby mohly být distribuovány akcionářům. Avast na tuto možnost poukazoval již v prospektu při IPO.
"Za celý rok 2018 očekáváme dividendu ve výši 9,2 GBp na akcii (její finální výše distribuovaná akcionářům bude ovšem nižší kvůli záměru společnosti vyplatit dividendu pouze za období působení na burze, tedy od poloviny května). Nová rezerva ve výši 138 milionů GBP představuje přibližně 14,5 GBp na akcii, tedy zhruba 1,5násobek odhadované roční dividendy," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.
"Přesnější popis použití rezerv nebyl zveřejněn, nabízí se ale buď možnost podpory dividend v méně příznivých letech, nebo navyšování vyplácených dividend. Operaci musí ještě schválit britský soud," dodává Kostka.
Zdroj: J&T Banka, Komerční banka