Americké akcie v pátek oslabily, za týden ztratily hlavní indexy kolem 4 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Ztráty způsobil hlavně pokles energetického sektoru po propadu cen ropy. Ve čtvrtek byl akciový trh v USA kvůli oslavám Dne díkůvzdání zavřený a páteční seance byla o tři hodiny kratší. Objem obchodů byl proto v závěru týdne nízký, což může některé cenové výkyvy zkreslovat.
Index Dow v pátek odepsal 0,73 % na 24 285,95 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,66 % na 2 632,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 0,48 % a uzavřel na 6 938,98 bodu. Index volatility VIX v pátek stoupl o 3,48 % na 21,52 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 3,04 %.
Za celý týden se Dow propadl o 4,4 %, S&P 500 klesl o 3,8 % a Nasdaq Composite odepsal 4,3 %. Dow a Nasdaq zaznamenaly nejvýraznější týdenní pokles od března.
S&P 500 ze svého rekordního závěru z 20. září klesl o 10,2 %. Potvrdilo se tedy, že vstoupil do korekce, letos už podruhé. Poprvé to bylo na začátku roku a korekce tehdy trvala sedm měsíců.
Dílčí index energetického sektoru v pátek ztratil 3,3 %. Mohl za to hlavně propad cen ropy, ke kterému přispěly obavy, že dodávky suroviny na trh překonají poptávku. Od začátku října ceny ropy klesly zhruba o 30 %.
Kromě energetického sektoru v pátek k propadu širšího indexu S&P 500 přispěl i pokles cen akcií firem Apple (-2,54 %) a Amazon (-0,97 %).
Dolar v pátek posílil, ceny ropy klesly
Na devizových trzích v pátek posílil americký dolar ke koši měn. Mezi investory se snížil zájem o rizikovější investice a po propadu cen ropy, který naznačuje, že globální ekonomický růst zpomaluje, dali investoři přednost bezpečnějším investicím do dolaru, jenu či franku.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, zpevnil o půl procenta na 96,95 bodu. Euro k dolaru oslabilo o 0,6 % na 1,1332 USD.
Krátkodobý výhled dolaru ovšem mírně zakalují statistické údaje z USA, které byly proti očekávání slabší. Negativním faktorem je také vyjádření několika představitelů americké centrální banky, jejichž komentáře k ekonomické situaci byly spíše opatrné. Investoři tak stále více začínají nabývat přesvědčení, že Fed je blízko ukončení cyklu zvyšování sazeb.
Euro klesalo i kvůli signálům, že ekonomický růst v eurozóně může zpomalit. Podnikatelská aktivita v eurozóně byla podle páteční zprávy konzultační společnosti IHS Markit tento měsíc mnohem slabší, než se čekalo, protože zpomalování světové ekonomiky a obchodní válka výrazně snížily vývoz.
Ceny ropy v pátek prudce klesaly a dostaly se na nejnižší úroveň za více než rok. Za listopad zřejmě vykážou největší měsíční propad od konce roku 2014, a to navzdory tomu, že producentské státy zvažují snížení těžby ve snaze zastavit narůstající přebytky suroviny.
Předpokládá se, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) začne snižovat těžbu ropy hned po svém jednání, které je naplánováno na 6. prosince. Tyto předpoklady však zatím ceny příliš nepodpořily. Ceny klesají už sedm týdnů, jen v listopadu spadly zhruba o 20 %.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Zakladatel společnosti Facebook Mark Zuckerberg nebude v úterý v Londýně vypovídat před zástupci parlamentů sedmi zemí o tom, jak provozovatel stejnojmenné sociální sítě bojuje proti dezinformacím a únikům dat. Napsal to v pátek list The Washington Post, podle něhož Zuckerberg místo sebe vyšle do britské metropole viceprezidenta Facebooku pro politické záležitosti Richarda Allana. Zuckerberga chtěla vyslechnout skupina zákonodárců z Británie, Argentiny, Brazílie, Irska, Kanady, Lotyšska a Singapuru.
- Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) prověřuje více než stovku stížností na špatný výkon brzd v automobilech společnosti General Motors. Jde o 2,7 milionu sportovně-užitkových vozů (SUV) a velkých pickupů. Informovala o tom agentura AP.
- Tempo růstu aktivity v americké ekonomice v listopadu kleslo. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury IHS Markit mezi nákupními manažery firem ve Spojených státech. Kompozitní index nákupních manažerů vykázal v listopadu podle předběžných dat pokles z 54,9 na 54,4 bodu (odhad: 56 bodů).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká technologická společnost Apple (v pondělí -3,96 %) snížila výrobní objednávky na tři nové modely přístrojů iPhone, které teprve před nedávnem uvedla na trh. Poptávka po nich je totiž slabší, než se očekávalo, a rozhodnutí firmy nabídnout více modelů jí ztěžuje odhad, kolik bude od dodavatelů potřebovat součástek, píše list WSJ.
- Čínské úřady schválily mediální firmě Walt Disney (v pondělí -0,66 %) bezpodmínečné převzetí filmových a televizních aktivit konkurenční 21st Century Fox (+1,56 %). S odkazem na server televize CNBC o tom informovala agentura Reuters. Dohoda za 71,3 miliardy dolarů již začátkem měsíce získala podmínečný souhlas od Evropské komise.
- Index cen domů NAHB v listopadu klesl na 60 bodů (odhad: 67 bodů, říjen: 68 bodů).
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Marriott Vacations (v pondělí -0,03 %) ze 147 na 125,50 USD.
- Největší jihokorejské nízkonákladové aerolinky Jeju Air koupí 40 letounů Boeing 737 Max 8 za 4,4 miliardy dolarů. Jde o největší nákup jednoho typu letadla ze strany jihokorejského dopravce, uvedla v úterý firma, která provozuje i jednu z nejvytíženějších světových leteckých tras a plánuje svou síť dále rozšiřovat. Akcie Boeingu v úterý ztratily 1 %.
- Internetový prodejce Amazon (v úterý -1,11 %) patří k zájemcům o 22 regionálních sportovních kanálů společnosti Walt Disney. S odvoláním na informované zdroje to uvedla televize CNBC. Prodej kanálů byl podmínkou souhlasu amerických regulátorů s koupí filmových a televizních aktivit firmy 21st Century Fox americkým zábavním gigantem.
- Americká internetová společnost Google (v úterý +0,29 %) postaví v Dánsku své páté evropské datové centrum. Do jeho vybudování investuje 600 milionů eur. Centrum by po dokončení mělo zaměstnávat 150 až 200 lidí.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stoupla z celoročně přepočítaného tempa 1,21 milionu jednotek na 1,228 milionu jednotek (+1,5 % po -5,5 % v září). Čekal se růst na 1,225 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v říjnu vzrostl na 1,263 milionu z 1,241 milionu, čekalo se 1,267 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 0,6 % po -0,6 % v září.
- Americká přepravní společnost FedEx (v úterý -2,19 %) do svého amerického vozového parku zařadí dalších tisíc dodávek na elektrický pohon. Půjde o vozy Chanje V8100. Sto dodávek FedEx koupí od firmy Chanje Energy a 900 si jich pronajme od společnosti Ryder System. Dodávky Chanje jsou vyráběny v Číně a při plném nabití mají dojezd přes 240 kilometrů.
- Společnost Office Depot (v úterý -0,68 %) oznámila zpětný odkup akcií v objemu 100 milionů USD.
- Raymond James snížila doporučení na akcie ExxonMobil (v úterý -2,84 %) z "market perform" na "underperform".
- MKM Partners snížila cílovou cenu akcií Urban Outfitters (v úterý +2,72 %) z 47 na 43 USD.
- Robert W. Baird snížila doporučení na akcie Micron Technology (v úterý -1,93 %) z "outperform" na "underperform", cílovou cenu snížila ze 75 na 32 USD.
- Susquehanna snížila doporučení na akcie Western Digital (v úterý +1,26 %) z "positive" na "neutral", cílovou cenu snížila ze 120 na 44 USD.
- Růst světové ekonomiky v příštím roce zpomalí na 3,5 % z letošních 3,7 %. Předpověděla to ve středu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zhoršila tak předchozí prognózu, podle které mělo tempo růstu příští rok zůstat na letošní úrovni. Zpomalování hospodářského růstu očekává OECD také v České republice.
- Čína své nespravedlivé obchodní praktiky víceméně nezměnila. Na základě aktualizace březnové zprávy na toto téma to uvedl americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Spojené státy a další země Peking za jeho obchodní politiku dlouhodobě kritizují. Tyto nejnovější výroky ze strany USA dále zvyšují napětí před setkáním lídrů největších ekonomik Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga koncem listopadu na summitu G20.
- Americký prezident Donald Trump ve středu pochválil Saúdskou Arábii za to, že přispěla k poklesu cen ropy. Učinil tak v době rostoucího tlaku na zavedení sankcí vůči Rijádu v souvislosti s říjnovou vraždou saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 17. listopadu stoupl na 224 tisíc. Čekal se pokles na 215 tisíc z 221 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 216 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 10. listopadu klesl na 1,668 milionu z 1,67 milionu (revidováno z 1,676 milionu), očekával se pokles na 1,635 milionu. Nových žádostí bylo nejvíce za čtyři a půl měsíce.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu klesly meziměsíčně o 4,4 %. Čekal se pokles o 2,5 % po 0,1% snížení v září (revidováno z +0,8 %). Po očištění o automobily objednávky vzrostly o 0,1 %, očekával se 0,4% růst po 0,6% poklesu v září (revidováno z +0,1 %). Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku, které se považují za indikátor budoucích kapitálových výdajů firem, klesly o 1,2 % po 1,4% snížení v září.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stouply z celoročně přepočítaného tempa 5,15 milionu jednotek na 5,22 milionu jednotek (+1,4 % po -3,4 % v září). Čekal se růst na 5,2 milionu jednotek.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu klesl na 97,5 bodu z 98,6 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Předběžný údaj za listopad byl 98,3 bodu.
- Raymond James snížila cílovou cenu akcií Best Buy (ve středu -2,27 %) z 90 na 85 USD, Wedbush Securities však zvýšila doporučení na titul z "underperform" na "neutral".
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Target (ve středu +0,33 %) z 93 na 80 USD, Credit Suisse snížila cílovou cenu z 94 na 79 USD a BMO Capital Markets z 88 na 70 USD.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Agilent Technologies (v pondělním after-marketu +5 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,61 USD, tržby 1,294 miliardy USD.
- Výsledky L Brands (v pondělním after-marketu -4,4 %) v 3Q: Firma snížila roční dividendu o 50 % 1,2 USD. Zisk na akcii 0,16 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 2,77 miliardy USD (odhad: 2,77 miliardy USD).
- Výsledky Urban Outfitter (v pondělním after-marketu +3,5 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,70 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 974 milionů USD (odhad: 968 milionů USD).
- Výsledky Target (v úterý -11,28 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 17,82 miliardy USD (odhad: 17,76 miliardy USD).
- Výsledky Medtronic (v úterý +1,98 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 7,48 miliardy USD (odhad: 7,35 miliardy USD).
- Výsledky Lowe's (v úterý -5,66 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 0,98 USD), tržby 17,42 miliardy USD (odhad: 17,36 miliardy USD).
- Výsledky Hormel Foods (v úterý -0,90 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 2,52 miliardy USD (odhad: 2,57 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy (v úterý +2,15 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,85 USD), tržby 9,59 miliardy USD (odhad: 9,57 miliardy USD).
- Výsledky Campbell Soup (v úterý +5,43 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 2,69 miliardy USD (odhad: 2,66 miliardy USD).
- Výsledky TJX (v úterý -4,39 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,61 USD), tržby 9,83 miliardy USD (odhad: 9,5 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's (v úterý -8,93 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,98 USD (odhad: 0,95 USD), tržby meziročně +2,5 % (odhad: +0,7 %).
- Výsledky Ross Stores (v úterý -9,38 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,90 USD), tržby 3,55 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Barnes & Noble (v úterý -3,85 %) v 2QFY2019: Ztráta na akcii 0,38 USD (odhad: -0,41 USD), tržby 771 milionů USD (odhad: 772 milionů USD).
- Výsledky Gap (v úterním after-marketu -1,9 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 4,09 miliardy USD (odhad: 4 miliardy USD). Srovnatelné tržby firmy ale zklamaly.
- Výsledky Foot Locker (v úterním after-marketu +12,3 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 1,86 miliardy USD (odhad: 1,85 miliardy USD). Srovnatelné tržby vzrostly o 2,9 % (odhad: 1,6 %).
- Výsledky Autodesk (v úterním after-marketu prudce kolísaly od nuly do +10 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,29 USD (odhad: 0,27 USD), tržby 661 milionů USD (odhad: 640 milionů USD).
- Výsledky Deere & Co (ve středu +2,43 %) v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 2,30 USD (odhad: 2,44 USD), tržby 9,42 miliardy USD (odhad: 9,59 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK