Americké akcie ve čtvrtek převážně klesly, dařilo se však energetickému sektoru

Americké akcie ve čtvrtek v reakci na zprávu o zatčení finanční ředitelky čínské společnosti Huawei oslabily, když investory znervóznila možnost opětovné eskalace obchodního sporu mezi Čínou a USA. Hlavní indexy nicméně do závěru podstatnou část ztrát vyrovnaly, Nasdaq Composite díky ziskům energetických akcií dokonce zpevnil.
Index Dow odepsal 0,32 % na 24 947,67 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,15 % na 2 695,95 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite se však zvýšil o 0,42 % na 7 188,26 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,17 % na 21,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se dostal na 2,89 %.
Jednotlivé sektory se na směru neshodly. Realitní odvětví zpevnilo zhruba o 2,5 % a dařilo se také sektoru komunikačních služeb, jenž získal zhruba procento. O 1,7 % naopak klesl sektor energetiky a o více než procento spadla také odvětví základních materiálů a financí.
V negativním pásmu se ve čtvrtek pohyboval také trh s kryptoměnami. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin podle serveru coinmarketcap.com kolem 22.00 SEČ odepisovala 2,6 % na 3 683,4 USD, ripple oslaboval o 3,8 % na 0,327 USD a ethereum ztrácelo 5,9 % na 97,56 USD.
Finanční ředitelka čínské společnosti Huawei Meng Wan-čou byla zatčena v Kanadě a čelí vydání do Spojených států, které ji viní z porušování sankcí. Případ podle analytiků podkopává naděje na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Vzhledem k tomu, že po pondělním růstu způsobeném víkendovým jednáním mezi USA a Čínou o obchodních vztazích se optimismus z trhu vytratil, případ se podle analytiků stal katalyzátorem propadu.
Energetický sektor byl pod tlakem poklesu cen ropy, finanční akcie do mínusu stáhly obavy ze situace na trhu dluhopisů a nejistota z dalších kroků Fedu. Ztráty S&P 500 zmírnily zisky Amazonu (+1,85 %), Netflixu (+2,74 %) a dalších akcií technologických a internetových firem.
Dolar pod tlakem poklesu výnosu amerických dluhopisů oslaboval, ceny ropy prudce klesaly
Dolar ve čtvrtek vůči ostatním předním měnám oslaboval. Dolů ho tlačil zejména pokles výnosů z amerických státních dluhopisů, ale také nejistota z dalších kroků americké centrální banky v oblasti úrokových sazeb i slabá data o vývoji ekonomiky.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.00 ztrácel 0,27 procenta na 96,8 bodu. Vůči japonskému jenu dolar oslabil o 0,49 procenta na 112,57 JPY a vůči švýcarskému franku klesl o 0,41 procenta na 0,993 CHF. Euro na americkou měnu přidávalo 0,23 procenta na 1,138 USD a libra 0,32 procenta na 1,278 USD.
Výnosy z klíčových desetiletých dluhopisů se ve čtvrtek propadly na tříměsíční minimum. Jak uvedl ekonom Scotiabank Shaun Osborne, hlavními problémy dolaru jsou v současné době pokles dluhopisových výnosů a nejistota ohledně měnové politiky Fedu. Trh sice stále očekává, že na prosincovém zasedání centrální banka úrokové sazby zvýší, obchodníci se však začínají ve větší míře klonit k názoru, že v příštím roce k další úpravě směrem vzhůru nedojde.
K oslabení dolaru přispěla také zpráva, že schodek zahraničního obchodu USA v říjnu stoupl o 1,7 procenta na 55,5 miliardy dolarů, což je nejvyšší úroveň od října 2008.
Ceny ropy ve čtvrtek prudce klesaly, když reagovaly na rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) oznámit případné omezení těžby ropy nikoli po aktuálně skončeném setkání svých členů, ale až po pátečním jednání s ostatními producenty v čele s Ruskem.
Severomořská ropa Brent kolem 22.00 ztrácela 2,2 procenta na 60,19 USD za barel, americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 2,3 procenta na 51,65 dolaru za barel.
Jeden z delegátů OPEC agentuře Reuters sdělil, že ropný kartel na čtvrtečním zasedání dosáhl předběžné dohody o snížení těžby. Jeho rozsah podle něj ale zatím nebyl pevně stanoven.
Pozorovatelé odhadují, že dohodnuté škrty v těžbě by se mohly pohybovat mezi jedním a 1,4 milionu barelů denně. Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih se nechal slyšet, že za přijatelný výsledek by považoval snížení dodávek o jeden milion barelů denně.
Pod další tlak se cena ropy dostala po zveřejnění zprávy o prudkém propadu amerických zásob. Podle amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) se v týdnu do 30. listopadu snížily o 7,3 milionu barelů, zatímco analytici očekávali pokles pouze o 942 000 barelů.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Kanadská policie zadržela finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies, která je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě. Oznámil to ve středu list The Globe and Mail. Meng Wan-čou (známá jako Sabrina nebo Cathy Mengová) byla zatčena v sobotu ve Vancouveru na západě země, o její vydání usilují Spojené státy. V USA je obviněna z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Zatčení, proti němuž ostře protestoval Peking, podkopalo naděje na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou a mělo negativní dopad rovněž na globální akciové trhy.
- Alternativní taxislužba Lyft si u americké komise pro cenné papíry (SEC) podala žádost o vstup na burzu. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení s tím, že počet akcií ani jejich cenu zatím nestanovila. V případě schválení by se primární veřejná nabídka mohla podle zdrojů agentury Reuters uskutečnit v první polovině roku 2019. Lyft tak předstihl rivala Uber, který také oznámil plán vstoupit příští rok na burzu.
Spojené státy minulý týden vyvezly více ropy a pohonných hmot, než dovezly. Stalo se to poprvé od zahájení záznamů Úřadu pro energetické informace (EIA) v roce 1973. Tato skutečnost podtrhla rostoucí vliv země jako dodavatele ropy na světový trh, napsala agentura Reuters.
- Deficit americké obchodní bilance dosáhl v říjnu 55,5 miliardy USD. V září čítal 54,6 miliardy USD (revidováno z původního odhadu -54 miliard USD), trh očekával -54,9 miliardy USD.
- Produktivita práce v americké ekonomice (mimo zemědělství) stoupla podle konečných údajů během třetího čtvrtletí ve shodě s očekáváním trhu o 2,3 procenta. V druhém kvartálu čítal nárůst produktivity rovná tři procenta.
Výsledková sezóna
- VýsledkyKroger ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 27,67 miliardy USD (loni: 27,75 miliardy USD, odhad: 27,65 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK