Americké akcie ve čtvrtek i přes počáteční pokles zpevnily, dařilo se sektoru základních materiálů

Americké akcie v závěru čtvrtečního obchodování smazaly předchozí výrazné ztráty a opět posílily. Investoři se dokázali oprostit od obav ohledně vývoje světové ekonomiky, které vyvolala zpráva, že zisky čínských průmyslových společností v listopadu zaznamenaly první pokles za téměř tři roky.
Index Dow se zvýšil o 1,14 % na 23 138,82 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,86 % na 2 488,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,38 % na 6 579,49 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,48 % na 29,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,77 %.
V pozitivním pásmu zakončily obchodování všechny hlavní sektory, přičemž nejvyšší zisk zaznamenal sektor základních materiálů, jenž vzrostl o 1,64 %. Dařilo se také průmyslovému odvětví (+0,97 %), utilitám (+0,85 %) a sektoru zdravotní péče (+0,84 %).
V červených číslech naopak obchodování zakončil trh s kryptoměnami. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin podle serveru coinmarketcap.com kolem 22.00 SEČ ztrácela zhruba 4,5 % na 3 666,6 USD, ripple oslaboval o 6,2 % na 0,35 USD a ethereum odepisovalo 9,6 % na 118,2 USD.
Všechny tři hlavní akciové indexy po většinu dne vykazovaly pokles, ke kterému přispěly neuspokojivé údaje o prosincovém vývoji spotřebitelské důvěry ve Spojených státech.
Index spotřebitelské důvěry v prosinci klesl na 128,1 bodu z listopadových 136,4 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od letošního července. Analytici počítali s mírnějším poklesem, a to na 133,5 bodu, napsala agentura DPA.
Dolar kvůli slabším makrodatům oslaboval, ceny ropy klesaly
Americký dolar ve čtvrtek oslaboval, když k jeho poklesu přispěly již zmiňované neuspokojivé údaje o prosincovém vývoji spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Krátce před 22.00 SEČ si euro vůči dolaru připisovalo 0,74 procenta na 1,1437 USD. Vzhůru ve čtvrtek zamířily rovněž měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, například japonský jen či švýcarský frank.
Ceny ropy ve čtvrtek táhly dolů obavy z vývoje globální ekonomiky a z nadbytku suroviny na trhu. Během předešlého obchodování si přitom ropa připsala osm procent. Krátce před 22.00 ztrácela severomořská ropa Brent 2,86 procenta a barel se prodával za 52,91 dolarů. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu odepisovala asi 1,8 procenta na 45,38 dolaru za barel.
Ve středu ropa zareagovala na růst amerického akciového trhu poté, co se administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pokusila povzbudit důvěru investorů.
Brent i WTI ztratily od začátku října více než třetinu hodnoty. Za celý rok by mohly zeslábnout zhruba o 20 procent, napsala agentura Reuters.
Investoři se obávají převisu nabídky nad poptávkou na ropném trhu. Ještě před třemi měsíci se zdálo, že ropy bude nedostatek, protože americké sankce stáhly z trhu velké množství íránské suroviny. Tento výpadek ale více než kompenzovali jiní vývozci, kteří tak cenu stlačili dolů. Prosincová dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o snížení těžby, kterou hodlají ceny ropy podpořit, vstoupí v platnost až příští měsíc.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump zvažuje, že v novém roce vydá nařízení, které by zabránilo americkým společnostem používat telekomunikační zařízení od čínských společností Huawei a ZTE. S odvoláním na tři informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Trumpova vláda se tak chystá učinit další krok ve snaze dostat dva největší čínské výrobce síťového vybavení z amerického trhu. Spojené státy obviňují Huawei a ZTE, že pracují na příkaz čínské vlády a že jejich zařízení může být používáno ke sledování Američanů.
- Americký vydavatel platebních karet Visa koupí za 198 milionů liber britskou firmu Earthport, která se zaměřuje na přeshraniční platby bank a podniků. Visa nabízí 30 pencí za akcii, což je čtyřnásobek pondělní ceny 7,45 pence. Akcie Earthportu proto ve čtvrtek po zahájení obchodování na burze v Londýně vzrostly až na úroveň nabízené ceny, uvedla agentura Reuters.
- Dražší chytré telefony iPhone společnosti Apple se od začátku roku 2019 budou vyrábět v Indii ve městě Šríperumbudúr na jihu země. S jejich montáží tam začne tchajwanská firma Foxconn, která je hlavním dodavatelem Applu. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 22. prosince 216 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 217 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh opět 217 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 15. prosince zvýšil na 1,701 milionu z 1,688 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,665 milionu žádostí).
- USA: Index cen domů FHFA v říjnu podle očekávání meziměsíčně stoupl o 0,3 % po růstu o 0,2 % v září.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK