Americké akcie v úterý pokračovaly v růstu, náladu na trzích podpořily naděje na dohodu mezi USA a Čínou

Americké akcie v úterý potřetí za sebou posílily. K jejich růstu velkou měrou přispěly technologické společnosti a průmyslové podniky. Náladu na akciových trzích podpořily naděje na obchodní dohodu mezi USA a Čínou.
Index Dow si připsal 1,09 % na 23 787,45 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,97 % na 2 574,41 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,08 % na 6 897 bodů. Index volatility VIX klesl o 4,35 % na 20,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl asi o tři bazické body na 2,73 %.
Spojené státy a Čína od pondělí jednají v Pekingu o řešení obchodních sporů, jež vedly k obavám ohledně růstu globálního hospodářství. Člen americké delegace Steven Winberg v úterý uvedl, že rozhovory se zatím vyvíjejí příznivě a budou pokračovat i ve středu.
Vzhůru v úterý zamířily například akcie technologického gigantu Apple (+1,91 %), internetového obchodu Amazon (+1,66 %) nebo sociální sítě Facebook (+3,25 %). Výrazný nárůst zaznamenaly rovněž akcie firmy Boeing (+3,79 %). Ta oznámila, že loni dodala zákazníkům rekordních 806 letadel.
Dolar posiloval, ceny ropy se zvyšovaly
Na devizovém trhu dolar posiloval vůči euru, které se dostalo pod tlak kvůli obavám ze zpomalování hospodářského růstu v eurozóně. Kolem 22.00 SEČ jednotná evropská měna ztrácela k dolaru zhruba 0,3 % na 1,144 USD.
K oslabení eura přispěla zpráva o nečekaném poklesu průmyslové výroby v Německu. Spolkový statistický úřad oznámil, že průmyslová výroba se v listopadu snížila o 1,9 %, ačkoli analytici počítali s mírným nárůstem.
Výraznějšímu posilování dolaru k euru nicméně brání rostoucí očekávání, že centrální banka USA by mohla pozastavit zvyšování úrokových sazeb.
"Růst očekávání, že Fed učiní přestávku v cyklu zvyšování sazeb, tlačí dolar dolů a v příštích dnech bude významným faktorem," poznamenal analytik Lee Hardman ze společnosti MUFG.
Ceny ropy v úterý rostly. Podporou jim bylo možné rozšíření těžebních škrtů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a obchodní rozhovory mezi Spojenými státy a Čínou.
Washington a Peking se začátkem prosince na summitu skupiny zemí G20 domluvily na 90denním obchodním příměří s tím, že během této doby se budou snažit vyjednat dohodu a nebudou zavádět nová cla.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americká společnost Apple se stala nejméně oblíbenou mezi analytiky a investory z Wall Street za posledních nejméně 14 let. Podle průzkum společnosti FactSet doporučuje nyní pouze 49 procent analytiků nákup akcií této firmy, což je nejmenší procentní podíl od roku 2005. Dalších 51 procent doporučuje akcie držet, uvedl server televize CNBC.
- Americký výrobce letadel Boeing v loňském roce dodal zákazníkům rekordních 806 letounů. Oznámila to v úterý firma. Zřejmě tak znovu překonala evropského konkurenta Airbus a zůstala největším výrobcem letadel na světě. Airbus zveřejní konečné údaje o loňských dodávkách ve středu. Firma již ale podle listu Financial Times uvedla, že loni podle předběžných údajů dodala 800 letadel, takže splnila svůj cíl.
- Světová banka v úterý mírně zhoršila výhled růstu globální ekonomiky. Celosvětový hospodářský růst v letošním roce podle její nové prognózy zpomalí na 2,9 % z loňských 3 %. V příštím roce by pak měl zvolnit na 2,8 %.
- NFIB index optimismu malých firem v prosinci klesl na 104,4 bodu ze 104,8 bodu (odhad: 105 bodů).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 6,888 milionu (odhad: 7,063 milionu, říjen: 7,079 milionu).
- Jefferies snížila doporučení na akcie JPMorgan Chase na "hold" z "buy".
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
