Americké akcie v pátek přerušily sérii pěti růstů a nepatrně klesly, za celý týden hlavní indexy přidaly přes dvě procenta

Americké akcie v pátek po předchozích pěti nárůstech za sebou nepatrně oslabily. Energetické společnosti se dostaly pod tlak kvůli poklesu cen ropy, největší americká automobilka General Motors však těžila z optimistického výhledu pro letošní rok.
Index Dow v pátek klesl o 0,02 % na 23 995,95 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,01 % na 2 596,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,21 % na 6 971,48 bodu. Index volatility VIX se v závěru týdne sesunul o 6,72 % na 18,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba čtyři bazické body na 2,70 %.
Dolů zamířily například akcie energetických společností ExxonMobil (-0,46 %) a Chevron (-0,80 %). Akcie automobilky General Motors (+7,05 %) však díky příznivému výhledu posílily o zhruba sedm procent.
General Motors v pátek informovala, že se jí v uplynulém roce dařilo nad očekávání a s optimismem hledí i do roku letošního. Investory překvapila společnost výhledem zisku na akcii po očištění o sezonní vlivy mezi 6,5 a 7 dolary.
"Trh čeká na začátek výsledkové sezony v příštím týdnu," uvedl analytik Donald Selkin z Newbridge Securities. Čtvrtletní hospodářské výsledky příští týden zveřejní například Citigroup, JPMorgan a další významné finanční společnosti.
Za celý týden všechny tři indexy stouply. Dow si připsal 2,4 %, S&P 500 stoupl zhruba o 2,5 % a Nasdaq Composite se zvýšil téměř o 3,5 %.
Dolar v pátek posiloval, ceny ropy klesaly
Na devizových trzích v pátek dolar posiloval vůči euru. Jeho výraznějšímu růstu však bránily známky toho, že americká centrální banka zaujala obezřetnější postoj k budoucímu zvyšování úrokových sazeb.
Kolem 22.00 SEČ vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o 0,3 % na 1,1465 USD.
Na šestiměsíčním maximu vůči dolaru se ocitl čínský jüan. Pomohlo mu jednání mezi Čínou a Spojenými státy o vzájemných obchodních sporech a oznámení Pekingu, že chystá fiskální opatření k povzbuzení ekonomiky.
Ceny ropy v pátek klesaly, ztráty přesahovaly 1,5 %. Podle analytiků bylo důvodem hlavně vybírání zisků po růstu cen z počátku týdne, ke kterému přispěla naděje na vyřešení obchodního sporu mezi USA a Čínou. Za celý týden ale ceny ropy vykázaly výrazný vzestup.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká společnost Apple se chystá na podzim představit tři nové chytré telefony iPhone včetně nástupce problémového typu XR. Prodeje tohoto levnějšího modelu s obrazovkou z tekutých krystalů značně zaostávají za předpoklady, napsal list The Wall Street Journal.
- Ruská centrální banka varovala společnost JPMorgan Chase, že mírně porušila ruská pravidla boje proti praní špinavých peněz. Vyplývá to z dokumentu centrální banky, z něho čerpala agentura Reuters.
- Rozpočtová nouze americké vlády trvá už tři týdny a jediný den jí chybí do překonání rekordu z přelomu let 1995-1996, kdy byl kabinet prezidenta Billa Clintona bez peněz 21 dnů. Nynější krizi vyvolal spor o stavbu hraniční zdi či plotu na jihu USA za 5,7 miliardy dolarů, které Kongres částečně ovládaný opozičními demokraty odmítá prezidentu Donaldu Trumpovi dát.
- Odhadovaných 800 000 amerických státních úředníků v pátek poprvé od vypuknutí rozpočtové krize nedostalo pravidelnou výplatu. Dvě miliardy dolarů připravených na mzdových fondech státních organizací nenašlo své adresáty a na Twitteru se začaly objevovat fotografie výplatnic s jasně vyznačenou nulou.
- Poslanci americké Demokratické strany v pátek v dolní komoře Kongresu prosadili zákon, který má obnovit financování části federálních ministerstev zasažených rozpočtovou krizí. Potřebné schválení zákona v Senátu, který ovládají republikáni stojící za prezidentem Donaldem Trumpem, je ale podle všeobecného mínění prakticky vyloučeno. Norma má spíše zvýšit tlak na Bílý dům a zvýraznit jeho údajnou odpovědnost za krizi. Trump v pátek prohlásil, že vyhlášení stavu nouze, který by krizi řešil, nehodlá uspěchat.
- Index spotřebitelských cen v USA v prosinci podle očekávání meziročně stoupl o 1,9 %. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v prosinci snížily o 0,1 % po stagnaci v předchozím měsíci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání zůstala na 2,2 %. V pátek o tom informovalo americké ministerstvo práce.
- Goldman Sachs snížila doporučení na akcie Starbucks na "neutral" z "buy".
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics v příštích měsících přidá do svých chytrých televizorů aplikaci, která umožní sledovat obsah služby iTunes americké společnosti Apple (v pondělí -0,22 %). Zřejmě jde o první známku, že Apple hodlá svůj televizní obsah distribuovat na zařízeních jiných výrobců.
- Americký výrobce elektrických aut Tesla (v pondělí +5,44 %) v pondělí oficiálně zahájil výstavbu nové továrny v Šanghaji. Ta bude prvním závodem Tesly mimo Spojené státy a první továrnou na výrobu aut v Číně, která bude mít výhradně zahraničního vlastníka. Generální ředitel automobilky Elon Musk, který se ceremoniálu osobně zúčastnil, na Twitteru napsal, že firma zahájí výrobu v Číně do konce roku.
- Farmaceutická společnost Eli Lilly (v pondělí +0,54 %) koupí za zhruba osm miliard dolarů biofarmaceutickou společnost Loxo Oncology (+66,33 %). Firma v pondělí oznámila, že tak rozšíří nabídku léků o přípravky na léčbu rakoviny způsobené vzácnými genovými mutacemi.
- Americký prezident Donald Trump se ještě nerozhodl, zda vyhlásí stav nouze, aby mohl na hranicích s Mexikem vybudovat zeď. V pondělí to podle agentury Reuters prohlásil viceprezident Mike Pence, který uvedl, že právní odbor Bílého domu nyní prověřuje legálnost takového kroku. Kvůli Trumpovu sporu s demokratickými představiteli Kongresu o financování zdi nemá část federálních úřadů peníze na svůj provoz, což pro statisíce federálních zaměstnanců znamená zmrazené výplaty.
- Skupina devíti významných finančních společností (Morgan Stanley, Fidelity Investments, Citadel Securities, UBS, Bank of America Merrill Lynch, Charles Schwab, Virtu Financial, E-Trade a TD Ameritrade) plánuje vytvoření nového amerického akciového trhu, který by konkuroval Newyorské burze i technologicky zaměřenému trhu Nasdaq. Oznámily to v pondělí firmy. Dodaly, že jejich cílem je zlevnit a zjednodušit obchodování s akciemi v USA.
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v prosinci klesl na 57,6 bodu z 60,7 bodu v listopadu (odhad: 59 bodů).
- Americká společnost Apple se stala nejméně oblíbenou mezi analytiky a investory z Wall Street za posledních nejméně 14 let. Podle průzkum společnosti FactSet doporučuje nyní pouze 49 procent analytiků nákup akcií této firmy, což je nejmenší procentní podíl od roku 2005. Dalších 51 procent doporučuje akcie držet, uvedl server televize CNBC.
- Americký výrobce letadel Boeing v loňském roce dodal zákazníkům rekordních 806 letounů. Oznámila to v úterý firma. Zřejmě tak znovu překonala evropského konkurenta Airbus a zůstala největším výrobcem letadel na světě. Airbus zveřejní konečné údaje o loňských dodávkách ve středu. Firma již ale podle listu Financial Times uvedla, že loni podle předběžných údajů dodala 800 letadel, takže splnila svůj cíl.
- Světová banka v úterý mírně zhoršila výhled růstu globální ekonomiky. Celosvětový hospodářský růst v letošním roce podle její nové prognózy zpomalí na 2,9 % z loňských 3 %. V příštím roce by pak měl zvolnit na 2,8 %.
- NFIB index optimismu malých firem v prosinci klesl na 104,4 bodu ze 104,8 bodu (odhad: 105 bodů).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 6,888 milionu (odhad: 7,063 milionu, říjen: 7,079 milionu).
- Jefferies snížila doporučení na akcie JPMorgan Chase na "hold" z "buy".
- Vedoucí představitelé americké centrální banky zaujali opatrnější postoj k budoucímu zvyšování úrokových sazeb. Signalizuje to zápis z jejich prosincového zasedání, který banka zveřejnila.
- Mezinárodní ratingová agentura Fitch ve středu varovala Spojené státy, že by jim do konce roku mohla snížit rating, pokud současné uzavření vládních úřadů ohrozí dluhový strop a zatíží nastavení rozpočtu. Spojené státy mají u agentury Fitch rating na stupni AAA, což je nejvyšší možná známka.
- Evropský výrobce letecké techniky Airbus v loňském roce získal zakázky na 747 letadel. Oznámila to firma. Potvrdila rovněž, že loni zákazníkům dodala plánovaných 800 letadel. Airbus nicméně v obou ukazatelích zaostal za americkým konkurentem Boeing (ve středu +0,97 %). Ten v úterý oznámil, že v loňském roce dodal zákazníkům 806 letadel a získal zakázky na 893 letadel.
- Německá automobilka Volkswagen příští týden na detroitském autosalonu představí alianci s americkou společností Ford Motor (ve středu +4,24 %). Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Na podobě aliance se podle zdrojů stále pracuje, pokračují například rozhovory o spolupráci v oblasti elektromobilů a samořízených vozů.
- Plat generálního ředitele americké technologické společnosti Apple (ve středu +1,70 %) Tima Cooka se v loňském finančním roce zvýšil o 22 % na 15,7 milionu dolarů. Vyplývá to ze zprávy podniku pro burzovní regulátory.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 4. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 23,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,68 milionu barelů (odhad: -2,8 milionu barelů, předchozí týden: +0,007 milionu barelů).
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií ExxonMobil (ve středu +0,53 %) na 87 z 93 USD.
- Americká automobilka Ford hodlá v Evropě zrušit tisíce pracovních míst, opustit nerentabilní trhy a zastavit ztrátovou výrobu. Vyplývá to ze čtvrtečního oznámení firmy. Jejím cílem je v regionu dosáhnout šestiprocentní provozní marže.
- Americký výrobce sladkostí Mondelez žaluje švýcarskou pojišťovnu Zurich Insurance, protože jí odmítla vyplatit 100 milionů dolarů za škody způsobené kybernetickým útokem známým jako NotPetya. Jde o první vážný spor o kompenzace nákladů spojených s kybernetickými útoky, upozornil list Financial Times.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles zaplatí ve Spojených státech zhruba 800 milionů dolarů za urovnání obvinění, že používala nezákonný software k manipulaci s testy emisí u naftových vozů. Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura Reuters. Dohoda se týká obvinění vznesených federálním ministerstvem spravedlnosti a státem Kalifornie. Automobilka nicméně v rámci dohody o urovnání nepřiznala žádné pochybení.
- Za úžasné patrioty považuje americký prezident Donald Trump federální zaměstnance, kteří jsou kvůli jeho sporu s demokratickými představiteli Kongresu bez výplat. Na tiskovém briefingu po středečním neúspěšném jednání s demokraty Trump prohlásil, že mnozí zaměstnanci, ač nedostali prozatím výplatu, ho v jeho krocích podporují.
- Objem zásob zemního plynu na území USA se v týdnu do 4. ledna ztenčil o 91 miliard kubických stop. Po poklesu o 20 miliard kubických stop v předcházejícím týdnu očekával trh úbytek zásob plynu zvící 76 miliard krychlových stop.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 6. ledna 216 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 231 tisících žádostí z předchozího týdne očekával trh mírnější pokles na 225 tisíc čerstvě podaných žádostí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Acuity Brands (ve středu -2,80 %)v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 2,32 USD (odhad: 2,11 USD), tržby 932,6 milionu USD (odhad: 922,6 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK