Americké akcie ve čtvrtek stouply díky zprávě, že USA zvažují zrušení cel na čínský dovoz

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zdražily díky zprávě listu The Wall Street Journal, že USA zvažují částečné nebo úplné odstranění cel na dovoz z Číny. Zpevňoval také dolar, kterému pomohly solidní údaje z amerického trhu práce.
Index Dow stoupl o 0,67 % na 24 370,1 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,76 % na 2 635,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,71 % na 7 084,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,15 % na 18,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,75 %.
V pozitivním pásmu obchodování zakončily všechny hlavní sektory, přičemž nejvyšší zisk zaznamenala odvětví základních materiálů (+1,76 %) a průmyslu (+1,71 %). O necelé procento zpevnily sektory energetiky a zdravotní péče.
Na směru se ve čtvrtek neshodly nejpopulárnější kryptoměny. Bitcoin krátce před 22.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com posiloval o 0,51 % na 3 665 USD, ethereum odepisovalo 0,27 % na 122,9 USD a ripple ztrácel 0,1 % na 0,328 USD.
Autorem návrhu na odstranění části nebo veškerých tarifů na dovoz čínského zboží je ministr financí Steven Mnuchin, který sleduje cíl rozvíjet obchodní jednání a získat podporu Číny pro dlouhodobější reformy, napsal list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje.
V rozhovorech se členy obchodního týmu Mnuchin nastínil možnost nabídnout Číně zrušení cel na jednání plánovaném na 30. ledna. Mluvčí ministerstva financí uvedl, že zatím je vše ve fázi debat a pokud jde o cla nebo další oblasti jednání s Čínou ani ministr financí, ani obchodní zmocněnec nedali nikomu žádné doporučení.
Dolar zpevňoval, ropa kvůli růstu těžby v USA a obavám o poptávku zlevňovala
Dolar ve čtvrtek na devizovém trhu zpevňoval, k růstu jeho kurzu přispěly mimo jiné solidní údaje z amerického trhu práce. Dařilo se i britské libře, která se stabilizovala díky nadějím, že britští politici nakonec dospějí ke shodě na podobě odchodu Británie z EU. Naopak euro táhla dolů data o vývoji inflace.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odpoledne rostl zhruba o 0,2 %, krátce před 22.00 však již přidával pouze 0,02 procenta na 96,07 bodu.
Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu nečekaně klesl. Potvrdil tak dobrou kondici trhu práce, který by měl ekonomiku nadále podporovat. To přispělo i k uklidnění obav investorů ze zpomalování hospodářského růstu v USA, dopadů obchodní války s Čínou a částečného uzavření vládních úřadů.
Ceny ropy ve čtvrtek po většinu dne klesaly. Hlavním důvodem je podle analytiků pokračující růst těžby ve Spojených státech a také obavy z dalšího poklesu poptávky. Severomořská ropa Brent krátce po 22.00 ztrácela 0,15 procenta na 61,23 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa WTI se držela bez procentuální změny na 52,31 dolaru za barel.
Ceny ropy zůstávají zhruba 20 procent nad 18měsíčními minimy z konce prosince. Podle analytiků se však o mnoho výše nedostanou, pokud se neobjeví důkazy, že se zlepšují obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou, uvedla agentura Reuters.
Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že těžba ropy v USA se minulý týden vyšplhala na rekordních 11,9 milionu barelů denně.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve čtvrtek oznámila, že v prosinci snížila těžbu o 751 000 barelů na 31,58 milionu barelů denně. Zároveň však předpověděla, že poptávka po její ropě v letošním roce klesne o 910 000 barelů, zejména kvůli rostoucí těžbě mimo OPEC a kvůli negativnímu dopadu zpomalování růstu světové ekonomiky na poptávku.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Počet amerických státních zaměstnanců, kteří se v důsledku rozpočtové krize ocitli na neplacené dovolené a žádají o podporu v nezaměstnanosti, začal v prvních dvou týdnech od zastavení vládního financování prudce stoupat.
- Do Spojených států přijede ve dnech 30. a 31. ledna jednat o čínsko-amerických obchodních vztazích čínský vicepremiér pro ekonomickou agendu. Ve čtvrtek to oznámilo čínské ministerstvo obchodu, a potvrdilo tak dřívější zprávy médií.
- Spojené státy vyšetřují čínskou telekomunikační společnost Huawei kvůli krádeži obchodních tajemství amerických firem. Informoval o tom s odkazem na nejmenované zdroje list The Wall Street Journal. USA zvyšují v otázkách krádeží technologií na Čínu tlak a hrozí jí uvalením dalších obchodních překážek.
- Objem zásobzemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 11. ledna zmenšil o 81 miliard krychlových stop. Po úbytku 91 miliard kubických stop v předcházejícím týdnu očekával nyní trh další ztenčení zásob o 82 miliard kubických stop.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 12. ledna 213 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 216 tisících z předcházejícího týdne očekával trh naopak nárůst na 220 tisíc.
- Index aktivity zpracovatelského sektoru filadelfského Fedu dosáhl v lednu 17 bodů. Je to nečekaně razantní zvýšení z prosincových 9,1 bodu (revidováno z původního odhadu 9,4 bodu). Trh očekával pouze mírný vzestup na 10 bodů.
Výsledková sezóna
- Americká banka Morgan Stanley ve čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobila zisk na 1,53 miliardy dolarů z 643 milionů dolarů před rokem. Oznámila to ve čtvrtek firma. Zisk nicméně zaostal za očekáváním analytiků, protože výkyvy na finančních trzích vedly k poklesu příjmů z obchodování s dluhopisy.
- Výsledky Fastenal ve 4Q: Čistý zisk na akcii 0,59 USD (loni: 0,53 USD), tržby 1,23 miliardy USD (loni: 1,09 miliardy USD).
- Výsledky PPG Industries ve 4Q: Čistý upravený zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,10 USD), tržby 3,65 miliardy USD (loni: 3,68 miliardy USD, odhad: 3,65 miliardy USD).
- Výsledky American Express ve 4Q: Zisk na akcii 2,32 USD (odhad: 1,79 USD), tržby 10,5 miliardy USD (odhad: 10,59 miliardy USD).
- Výsledky Netflix ve 4Q: Zisk na akcii 0,3 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 4,19 miliardy USD (odhad: 4,21 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK