Počet nespolehlivých plátců a osob loni stoupl v ČR o 40 procent

Ke konci loňského roku bylo v Česku evidováno 16 707 firem a osob, které nespolehlivě odvádí daň z přidané hodnoty. Meziročně tak jejich počet stoupl o zhruba 40 procent. Informovala o tom v úterý poradenská společnosti Bisnode. V ČR tak bylo ke konci loňska 7 969 nespolehlivých plátců a 8 738 nespolehlivých osob.
Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která je nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání.
Institut nespolehlivé osoby pak byl zaveden novelou z července předloňského roku s cílem zamezit snaze některých podnikatelů zbavit se označení nespolehlivého plátce DPH. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.
Data podle analytičky Bisnode Petry Štěpánové naznačují, že by se počet nespolehlivých firem měl začít snižovat nebo alespoň stagnovat.
Nejvíc nespolehlivých plátců a osob je mezi společnostmi s ručením omezeným (12 990) a živnostníky (1 949). Více než třetinu nespolehlivých osob a plátců tvoří firmy, které tržby neuvádí nebo nevykazují. Následují společnosti s tržbami mezi jedním a deseti miliony korun (25,6 procenta), společnosti s tržbami do jednoho milionu korun (19,2 procenta) a společnosti s tržbami od deseti do 100 milionů korun (14,9 procenta).
Podle regionů je nejvíce nespolehlivých plátců v okolí metropolí. V hlavním městě Praze má registrované sídlo 8 972, tedy 54 procent nespolehlivých firem a v Jihomoravském kraji 2 327 firem, což je 14procentní podíl.
Zdroj: ČTK