Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu a předchozím čtyřdenním růstu oslabily

Americké akcie v úterý oslabily slabší globální ekonomický výhled, obavy o výsledek americko-čínských rozhovorů o obchodu a neuspokojivé odhady hospodaření firem uprostřed výsledkové sezony.
Index Dow odepsal 1,22 % na 24 404,48 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,42 % na 2 632,90 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,91 % na 7 020,36 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 16,85 % na 20,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 2,74 %.
Všechny tři hlavní indexy prohloubily ztráty, když deník Financial Times večer přinesl informaci, že si Washington nepřeje, aby do USA přijela na přípravné rozhovory před dalším kolem jednání o vzájemném obchodu čínská delegace. Těsně před uzavřením burz ovšem informaci popřel ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow.
Protože se v pondělí v USA neobchodovalo (Den Martina Luthera Kinga), mohl trh teprve v úterý zareagovat na zhoršení odhadu růstu světové ekonomiky, které oznámil Mezinárodní měnový fond, a na údaj o nejslabším růstu čínské ekonomiky za 28 let.
Zpomalení růstu čínské ekonomiky v úterý oslabilo akcie výrobců čipů a dolů zamířily rovněž akcie z tzv. skupiny FAANG, tedy cenné papíry Facebooku (-1,65 %), Applu (-2,24 %), Amazonu (-3,77 %) či Alphabetu (-2,59 %). Ztrácely i akcie farmaceutické a kosmetické společnosti Johnson & Johnson (-1,45 %), protože firemní výhled letošních tržeb zaostal za očekáváním analytiků.
Dolar oslaboval, ceny ropy výrazně klesaly
Na devizovém trhu v úterý kvůli obavám z pokračujícího napětí mezi USA a Čínou a ze skomírání globálního ekonomického růstu oslaboval dolar.
K japonskému jenu, který jinak těží z globálního napětí spolu s dolarem, odepisovala americká měna krátce po 22.00 SEČ 0,3 % na 109,36 JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, byl ve stejnou dobu téměř beze změny na 96,33 bodu. V reakci na příznivý vývoj britského trhu práce se dařilo libře, k dolaru si připsala 0,5 % na 1,2956 USD.
Podle údajů britského statistického úřadu se počet zaměstnaných vyšplhal v Británii za tři měsíce do konce listopadu na rekordních 32,54 milionu. Mzdy britských zaměstnanců se pak zvýšily nejvíce za deset let. Situace na trhu práce kontrastuje s jinými údaji, které signalizují oslabování britské ekonomiky před blížícím se brexitem.
Ceny ropy v úterý výrazně klesaly, zpomalující růst čínské ekonomiky totiž posiluje obavy ohledně vývoje světové ekonomiky a poptávky po pohonných hmotách.
Pondělní zpráva čínského statistického úřadu ukázala, že hrubý domácí produkt Číny se loni zvýšil o 6,6 %, což byl nejpomalejší růst od roku 1990. Čína je největším dovozcem ropy a druhou největší ekonomikou na světě.
Ceny ropy nicméně nadále podporuje prosincová dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o omezení dodávek suroviny na trh, která vstoupila v platnost začátkem ledna.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Spojené státy informovaly kanadskou vládu, že hodlají předložit formální žádost o vydání finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou (známá též jako Sabrina nebo Cathy Mengová), která byla v prosinci v Kanadě na žádost USA zadržena. V pondělí o tom informoval deník The Globe and Mail, podle kterého má Washington na předložení formální žádosti čas do 30. ledna.
- Evropská komise vyměřila vydavateli platebních karet MasterCard pokutu 570 milionů eur za porušování hospodářské soutěže. Firma podle verdiktu v rozporu s antimonopolními pravidly EU omezovala možnosti obchodníků využívat výhodnějších podmínek, které v Evropské unii nabízejí banky.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně klesly o 6,4 % na celoročně přepočítané tempo 4,99 milionu jednotek. Čekal se pokles o 1 % na 5,25 milionu jednotek. V listopadu prodeje o 1,9 % stouply a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,32 milionu jednotek.
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Under Armour na "buy" z "neutral".
Výsledková sezóna
- Výsledky Johnson & Johnson ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,97 USD (odhad: 1,95 USD), tržby 20,4 miliardy USD (odhad: 20,2 miliardy USD).
- Výsledky Halliburton ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 5,94 miliardy USD (odhad: 5,86 miliardy USD).
- Výsledky Travelers ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,13 USD (odhad: 2,1 USD), tržby 9,79 miliardy USD (odhad: 6,76 miliardy USD).
- Výsledky IBM v 4Q: Upravený zisk na akcii 4,87 USD (odhad: 4,82 USD), tržby 21,76 miliardy USD (loni: 22,54 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK