Americké akcie ve čtvrtek zpevnily, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek dále posilovaly. K růstu jim kromě postoje americké centrální banky k dalšímu zvyšování úroků pomohly výsledky firemního sektoru, zejména Facebooku a General Electric. Index Dow ale stáhly do minusu nepříznivá kvartální čísla společnosti DowDuPont. Investoři nyní čekají na výsledek obchodních jednání USA a Číny.
Index Dow odepsal 0,06 % na 24 999,67 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,86 % na 2 704,1 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,37 % na 7 281,74 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,17 % na 16,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 2,63 %.
V zelených číslech uzavřela většina hlavních sektorů. Komunikační služby vyletěly zhruba o 4 % a utility vzrostly o více než 2 %. Proti trendu naopak šlo odvětví základních materiálů, jež odevzdalo 1,5 %. Mírně klesly také sektory technologií a financí.
V negativním pásmu se ve čtvrtek naopak pohybovaly kryptoměny. Bitcoin kolem 22.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com odepisoval zhruba 0,4 % na 3 468 USD, ethereum oslabovalo o 1,6 % na 107 USD a ripple ztrácel 2,2 % na 0,311 USD.
Díky hospodářským výsledkům, které předčily očekávání analytiků, akcie Facebooku zpevnily o necelých 11 %, cenné papíry General Electric si připsaly zhruba 11,5 %.
Lepší než předpovídané výsledky v posledních dnech zveřejnilo více firem, což posiluje optimismus investorů. Nicméně 9,3% propad akcií společnosti DowDuPont, jejíž hospodaření nedostálo očekávání, stáhlo dolů index Dow.
Dolar oslaboval, ceny ropy kvůli Venezuele a zásobám v USA pokračovaly v růstu
Dolar ve čtvrtek vůči většině předních měn oslaboval. Trh reagoval na středeční závěry jednání měnového výboru americké centrální banky signalizující konec období zvyšování úrokových sazeb.
Vůči jenu dolar kolem 22.00 odepisoval 0,17 procenta na 108,85 JPY, zatímco euro zisky na USD během dne smazalo a oslabovalo o 0,3 procenta na 1,1446 USD.
V prohlášení Fedu trh překvapilo, že je připraven upravit tempo snižování objemu dluhopisů ve svém držení, bude-li to nutné k podpoře ekonomiky. Podle analytiků se zdá, že banka udělala obrat z předchozího obecně pozitivního postoje.
Ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v růstu kvůli obavám o dodávky po sankcích, které vůči venezuelskému ropnému sektoru oznámily Spojené státy, a zprávě o stavu zásob v USA. Zisky si ropa připíše i za celý měsíc.
Kolem 22.00 cena severomořské ropy Brent rostla o 0,4 procenta na 61,89 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ale neudržela zisky z předcházejících hodin a klesala o 0,57 procenta na 53,92 dolaru za barel. Za celý měsíc cena ropy Brent stoupla o zhruba 15 procent a WTI o 20 procent.
Leden je prvním měsícem, kdy vstoupila v platnost dohoda o těžbě skupiny nazývané Opec+, která zahrnuje členské země Organizace zemí vyvážejících ropu a další přední těžaře, včetně Ruska. Tyto země se dohodly, že sníží od 1. ledna dodávky na trhy kvůli obavám z globálního převisu dodávek nad poptávkou. Obavy z přebytku ropy na trzích způsobily ke konci loňského roku propad cen.
Středeční zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázala, že zásoby ropy se minulý týden zvýšily výrazně méně, než čekali analytici. Způsobil to pokles dovozu. Zásoby pohonných hmot pak proti očekávání klesly z rekordního maxima, protože rafinerie snížily produkci.
Ceny ropy od pondělí podporuje zavedení vývozních sankcí vůči Venezuele ze strany Spojených států. Sankce omezují transakce mezi americkými společnostmi a venezuelskou státní ropnou firmou PDVSA. Venezuelská firma by kvůli tomu měla přijít o příjmy z vývozu zhruba 500 000 barelů ropy denně do USA, napsala agentura Reuters.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
Spojené státy budou schopné uzavřít obchodní dohodu s Čínou. Uvedl to ve čtvrtek americký prezident Donald Trump. Finální dohoda však podle něj bude dokončená nejdříve po jeho setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, které by se mělo uskutečnit v blízké budoucnosti.
Generálním ředitelem výrobce čipů Intel se stane Robert Swan, který od června zastává funkci prozatímního ředitele. Informovala o tom ve čtvrtek společnost. Intel tak porušil svoji dlouholetou tradici, kdy byl do čela firmy jmenován obvykle inženýr, který působil ve firmě několik desetiletí.
- Alternativní taxislužby Uber a Cabify přeruší poskytování svých služeb v Barceloně. Nutí je k tomu přísnější pravidla, která pro tento sektor zavedla katalánská vláda. S odvoláním na prohlášení obou firem o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Podle nové regulace mohou řidiči alternativních taxislužeb nabírat pasažéry až po uplynutí lhůty nejméně 15 minut od objednávky.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 25. ledna zmenšil o 173 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 163 miliard kubických stop, očekával trh, že ubyde dalších 189 miliard krychlových stop. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA).
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 26. ledna 253 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 200 tisících žádostí z předcházejícího týdne (revidováno z původního odhadu 199 tisíc) očekával trh pouze 215 tisíc žádostí.
Výsledková sezóna
- Americká ropná společnost ConocoPhillips v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila očištěný čistý zisk na 1,31 miliardy dolarů z 540 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. Výsledek překonal odhady analytiků a přispěly k němu jak vyšší ceny, tak nárůst prodeje ropy, uvedla ve čtvrtek firma. Její akcie proto v reakci zpevnily asi o dvě procenta.
- Největší americký průmyslový konglomerát General Electric ve čtvrtém čtvrtletí hospodařil se ziskem 666 milionů dolarů po ztrátě 11,2 miliardy dolarů před rokem, kdy hospodaření podniku nepříznivě ovlivnily rozsáhlé mimořádné náklady. Oznámila to ve čtvrtek firma. Její akcie po zveřejnění výsledků výrazně posílily.
- Výsledky Northrop Grumman ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 4,93 USD (odhad: 4,42 USD), tržby 8,16 miliardy USD (loni: 6,55 miliardy USD; odhad: 8,12 miliardy USD).
- Výsledky Altria ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,95 USD), tržby 6,11 miliardy USD (loni: 6,10 miliardy USD, odhad: 6,18 miliardy USD).
- Výsledky Hershey ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,26 USD (odhad: 1,27 USD), tržby 1,99 miliardy USD (loni: 1,94 miliardy USD, odhad: 2 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,55 USD (odhad: 1,52 USD), tržby 3,8 miliardy USD (loni: 3,3 miliardy USD, odhad: 3,8 miliardy USD).
- Výsledky Charter Communications ve 4Q: Čistý zisk 1,29 USD (odhad: 1,47 USD), tržby 11,2 miliardy USD (meziročně +5,9 %, odhad: 11,1 miliardy USD).
- Výsledky Celgene ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 2,39 USD (odhad: 2,32 USD), tržby 4,037 miliardy USD (loni: 3,483 miliardy USD, odhad: 3,988 miliardy USD).
- Výsledky UPS ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,94 USD (odhad: 1,90 USD), tržby 19,85 miliardy USD (loni: 18,98 miliardy USD, odhad: 19,97 miliardy USD).
- Výsledky Symantec ve 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,44 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 1,21 miliardy USD (loni: 1,21 miliardy USD). Akcie v after-marketu +5,8 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
