Americké akcie v pondělí kvůli jednání mezi USA a Čínou a jednání Kongresu uzavřely smíšeně

Akcie v USA se v pondělí vydaly oběma směry, jejich pohyb byl ale jen malý. Náladu investorů ovlivňovaly jednání mezi USA a Čínou o obchodu, jednání Kongresu o financování vlády a horší výhledy hospodaření firem pro letošní rok.
Index Dow klesl o 0,21 % na 25 053,11 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,07 % na 2 709,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,13 % na 7 307,90 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,59 % na 15,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba dva bazické body na 2,65 %.
Peking i Washington se vyjadřují optimisticky k vzájemnému jednání o obchodu, někteří investoři se ovšem obávají, zda se podaří dojednat dohodu ve stanoveném termínu, tedy do začátku března.
Představitelé Kongresu se snaží dohodnout na financování zdi na hranici s Mexikem s cílem odvrátit další uzavření vládních úřadů. O víkendu ale jednání uvízla na mrtvém bodě.
Výsledky hospodaření již zveřejnily dvě třetiny firem z indexu S&P 500 a sezóna zveřejňování výsledků hospodaření za čtvrté čtvrtletí se blíží ke svému konci. Výsledky více než 71 % firem překonaly odhady analytiků, kteří nyní očekávají, že celkový zisk firem stoupl o 16,5 %. Zisk za první čtvrtletí by se ale měl snížit o 0,2 %, což by byl první pokles od druhého čtvrtletí roku 2016.
Ztráty se pondělí soustředily do tří sektorů - do odvětví komunikačních služeb, energetiky a zdravotnictví. Naopak rostly průmyslové firmy, jež jsou citlivé na vývoj cel - dařilo se například akciím General Electric (+2,24 %) nebo Caterpillaru (+0,26 %).
Akcie Applu (-0,58 %) oslabily v reakci na zprávu výzkumné společnosti IDC, že prodej iPhonů v Číně v posledním loňském čtvrtletí klesl o 20 %.
Dolar opět posílil, ceny ropy se snížily
Dolar v pondělí osmou seanci v řadě posílil, což je nejdelší růstové období americké měny za dva roky. Obavy, zda se podaří včas dojednat obchodní dohodu mezi USA a Čínou, a ekonomické zpomalení v Evropě vyvolaly mezi investory zájem o měny považované za bezpečné investice v době nejistot.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, stoupl o 0,4 % na 97,06 bodu a euro vůči dolaru oslabilo o 0,4 % na 1,1277 USD.
Ceny ropy v pondělí klesaly. Vedle obav z vývoje obchodních jednání USA a Číny trh ovlivnily i nárůst počtu vrtů v USA počátkem roku a uzavření jedné z předních amerických rafinérií kvůli požáru.
Energetické firmy v USA minulý týden zvýšily počet aktivních těžebních vrtů už podruhé ve třech týdnech což ukazuje na další růst těžby. Ceny WTI rovněž táhne dolů i uzavření druhé největší rafinérie společnosti Phillips 66, kterou v neděli zachvátil požár.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Světové hospodářské klima se v letošním prvním čtvrtletí opět zhoršilo, a to už čtvrtý kvartál v řadě. Je na tom nyní nejhůře za posledních více než sedm let, i když analytici na něj nahlížejí stále mírně pozitivně. Uvedl to v pondělí německý ekonomický institut Ifo. Jeho index světového klimatu na první čtvrtletí klesl na minus 13,1 bodu z předchozích minus 2,2 bodu.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Boeing na 450 z 425 USD.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Philips 66 na "hold" z "buy".
Výsledková sezóna
- Výsledky Restaurant Brands ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 1,39 miliardy USD (odhad: 1,39 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK