Americké akcie ve čtvrtek kvůli obavám ze zpomalení růstu světové ekonomiky zlevnily

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek počtvrté v řadě oslabily. Byla to zejména reakce na zprávu Evropské centrální banky, že odkládá zvyšování úrokových sazeb a že nabídne nové půjčky komerčním bankám. Tím se mezi investory ještě zvýšily obavy ze zpomalení globálního ekonomického růstu.
Index Dow odepsal 0,78 % na 25 473,23 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,81 % na 2 748,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,13 % na 7 421,46 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,4 % na 16,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 2,64 %.
V negativním pásmu seanci zakončily všechny hlavní sektory s výjimkou utilit, které zpevnily zhruba o 0,3 %. Nejvíce ztratila odvětví cyklického spotřebního zboží (-1,21 %), financí (-1,03 %) a technologií (-0,95 %).
Nejznámější digitální měny se ve čtvrtek na směru neshodly. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com kolem 22.00 SEČ posiloval o 0,4 % na 3 918,65 USD, ethereum ve stejný čas rostlo o 0,2 % na 138,6 USD a ripple oslaboval o 0,6 % na 0,315 USD.
ECB po čtvrtečním zasedání měnového výboru oznámila, že základní úrokové sazby letos nezvýší a že ke zpřísnění měnové politiky přistoupí nejdříve příští rok. Od září také spustí nový úvěrový program pro banky. ECB rovněž snížila výhled ekonomického růstu a inflace v eurozóně na letošní rok a prezident ECB Mario Draghi varoval, že region je v období pokračujícího útlumu a všudypřítomné nejistoty.
Akcie na začátku roku silně rostly díky naději na obchodní dohodu mezi USA a Čínou a očekávání, že americká centrální banka bude méně agresivní při zvyšování úrokových sazeb. Nyní se však růst zastavil. Index S&P 500 letos posílil zhruba o deset procent, investoři však nyní uvádějí, že není jasné, co by mohlo být dalším impulzem k růstu cen akcií, uvedla agentura Reuters.
Euro po zasedání ECB klesalo, ropa zdražovala
Společná evropská měna euro ve čtvrtek na devizovém trhu oslabovala a vůči dolaru se propadla až na nejnižší hodnotu od června 2017. Reagovala tak na výsledek zasedání ECB.
Kolem 22.00 euro vůči dolaru odepisovalo zhruba 1,1 procenta na 1,1185 USD, k japonskému jenu pak ztrácelo 1,2 procenta na 124,8 JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával 0,8 procenta na 97,66 bodu.
Analytici se domnívají, že tlak na euro bude pokračovat. Uvolněná měnová politika ECB totiž podle nich zřejmě nevyřeší slabou domácí poptávku a politické napětí.
Dolar ve čtvrtek ke koši měn vystoupil na nejvyšší hodnotu od prosince. Obchodníci sázejí na to, že Spojené státy si v příštích měsících povedou mnohem lépe než Evropa i přes některé známky zpomalení americké ekonomiky, uvedla agentura Reuters.
Ceny ropy se ve čtvrtek zvyšovaly. Trh stále ovlivňují obavy o dodávky kvůli omezení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců a také americké sankce vůči Venezuele a Íránu. Protichůdně ale působí zprávy o rekordní těžbě ropy v USA a obavy o další vývoj globální poptávky.
Kolem 22.00 cena severomořské ropy Brent přidávala asi 0,3 procenta na 66,17 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala růst o 0,6 procenta na 56,57 dolaru za barel.
OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem od začátku letošního roku snížili těžbu, aby tak omezili dodávky na trh a podpořily cenu ropy.
Spojené státy po zavedení sankcí vůči Íránu loni v listopadu na 180 dní přiznaly osmi zemím výjimku na nákup ropy. Washington na vlády těchto zemí tlačí, aby ukončily dovoz z Íránu, dovozci ale jednají o možném prodloužení výjimek.
K růstu cen částečně přispěly i signály vysoké poptávky po ropných produktech v USA. Zásoby ropy však v uplynulém týdnu vzrostly mnohem více než se čekalo a těžba v USA je rekordní.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Čínská telekomunikační společnost Huawei zažalovala vládu Spojených států, která loni zakázala federálním agenturám používat její výrobky. Spojené státy loni přijaly zákon, kterým označily Huawei za bezpečnostní riziko, a omezily tak přístup firmy na americký trh. K podobnému postupu vůči čínské firmě se snaží Washington přesvědčit i své spojence, informovala agentura AP.
- Americká ekonomika (mimo zemědělství) vykázala během posledního čtvrtletí loňského roku nárůst produktivity o 1,9 procenta. Poté, co ve třetím kvartálu vzrostla produktivita o 2,3 procenta, očekával trh o něco pomalejší nárůst o 1,6 procenta.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 2. března223 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to nepatrný pokles z 225 tisíc z předcházejícího týdne.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 1. března zmenšil o 149 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 166 miliard kubických stop, očekával trh, že ubude dalších 141 miliard krychlových stop.
Výsledková sezóna
- VýsledkyBurlington Stores ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 2,83 USD (meziročně +28 %, odhad: 2,77 USD), tržby 2 miliardy USD (loni: 1,94 miliardy USD, odhad: 2,05 miliardy USD).
- VýsledkyKroger ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 28,1 miliardy USD (meziročně -9,5 %; odhad: 28,4 miliardy USD).
- VýsledkyBarnes & Noble ve 3QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 1,2 miliardy USD (odhad: 1,2 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK