Stavební výroba v Česku v únoru meziročně stoupla o 5,8 %

Stavební výroba v Česku se v únoru vrátila k meziročnímu růstu, vzrostla o 5,8 %. O měsíc dříve zaznamenala pokles o 13,2 %. V únoru se meziročně zvýšila výroba v pozemním stavitelství o 5,1 % a v inženýrském o 9,6 %. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. V meziměsíčním srovnání bylo stavitelství po vyloučení sezonních vlivů nižší o půl procenta.
"Meziročně se zvýšil také počet zaměstnanců a jejich mzda. Orientační hodnota stavebních povolení sice klesla, ale spíše v důsledku loňské vysoké základny," okomentovala údaje vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Stavební úřady v únoru vydaly 6 097 stavebních povolení, meziročně o deset procent více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 25,7 miliardy Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 klesla o tři procenta.
Počet zahájených bytů v únoru meziročně klesl o 1,8 % na 2 545 bytů. Naopak počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 25,1 %, dostavělo se jich 2 968.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v únoru meziročně zvýšil o 1,3 %, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 4,8 %.
Analytici: Stavebnictví by měla táhnout hlavně dopravní infrastruktura
Podle analytiků by letos české stavebnictví by měla táhnout především výstavba dopravní infrastruktury. Naopak bytová výstavba je nižší než v době recese a kvůli pomalému povolování stavby bytů se podle nich situace v blízké době jen těžko zlepší.
"Po lednovém propadu, za nímž rozhodně nestál nedostatek zakázek, ale počasí a vysoký srovnávací základ, se výsledky stavebnictví opět vrátily k normálu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. V lednu stavebnictví meziročně kleslo o 13,2 %.
Podle Dufka jsou vyhlídky stavebnictví pro další měsíce příznivé. "Podstatným faktorem však zůstává ochota veřejného sektoru investovat, a to zejména v době, kdy ekonomika ztrácí na tempu. Otázkou je, zda v důsledku expanze sociálních výdajů nebude vláda své investiční akce časem seškrtávat," doplnil Dufek. Bytová výstavba je podle něj slabá, nových bytů se staví méně než v době recese v letech 2012 a 2013. "Rekordní ceny bytů jsou pak už jen důsledkem velmi slabé nabídky dlouhodobě brzděné byrokracií," dodal.
Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy rostlo stavebnictví v únoru nejrychleji od loňského října. "Ovšem stavebnictví nadále naráží na své kapacitní limity. Potýká se s nedostatkem vhodné pracovní síly. Potíží je také například nedostatek stavebního materiálu. To všechno se promítá do rychlého růstu cen stavebních prací. Stavebnictví letos zpomalí a poroste jen tempem těsně nad nulou," sdělil. Za celý loňský rok stavebnictví meziročně vzrostlo o 9,2 %, nejvíce od roku 2003.
Analytička Komerční banky Jana Steckerová uvedla, že hlavním tahounem stavební výroby by letos mělo být inženýrské stavitelství. "Velké množství projektů je naplánováno jak v silniční, tak i železní infrastruktuře. Solidní by měla zůstat poptávka po bydlení, ač ta má svůj boom již zřejmě za sebou," podotkla Steckerová. Stavebnictví letos podle ní vzroste o 0,5 %.
Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiřího Nouzy únorový výsledek potvrzuje růstový trend, který byl pro stavebnictví charakteristický v posledních dvou letech. "Pokračující dobré výsledky lze očekávat i v dalších měsících," dodal Nouza.
Zdroj: ČTK
Aktuality
