Rúhání: Írán čelí bezprecedentnímu tlaku kvůli sankcím

Írán v důsledku obnovených amerických sankcí čelí horším ekonomickým podmínkám než během války se sousedním Irákem v letech 1980-1988. Podle zpravodajského serveru BBC to o víkendu řekl íránský prezident Hasan Rúhání, přičemž současnou situaci označil za bezprecedentní.
Nejnovější výroky zazněly na pozadí rostoucího napětí mezi Íránem a Spojenými státy, které minulý týden do Perského zálivu jako varování vyslaly letadlovou loď a vojenské letouny.
Rúhání, který čelí ve vlasti rostoucímu politickému tlaku, vyzval občany k politické jednotě navzdory sankcím. "Během války jsme neměli problémy s našimi bankami, prodejem ropy či importem a exportem a neplatily žádné sankce pro nákup zbraní," řekl Rúhání na shromáždění v Teheránu. "Tlak ze strany našich nepřátel je bezprecedentní válkou v dějinách naší islámské revoluce...nepropadám ale beznaději a mám velká očekávání, co se týče budoucnosti. Domnívám se, že se můžeme přenést přes tyto těžké okolnosti, pokud budeme jednotní," řekl Rúhání.
Americký prezident Donald Trump loni 8. května oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí. Trump dohodu dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program.
Washington poté na podzim proti Íránu znovu zavedl sankce, které se týkají také energetického sektoru a v dubnu Bílý dům oznámil, že žádný stát už nebude mít výjimky z amerických sankcí týkajících se obchodování s íránskou ropou a že USA zapsaly íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací.
Íránský parlament vzápětí schválil zákon označující armádu Spojených států za teroristickou. Minulý týden Teherán oznámil, že omezí plnění svých závazků z jaderné dohody - Evropské unii vzkázal, že by měla usilovat o normalizaci ekonomických vztahů s Íránem. Berlín, Paříž a Londýn oznámily, že toto ultimátum Íránu nepřijmou.
Zdroj: ČTK
Aktuality
