Americké akcie v pátek zlevnily kvůli Trumpovu komentáři k obchodní válce, oslabily i v týdenním horizontu

Akcie ve Spojených státech v pátek uzavřely v minusu, když nejnovější výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa znovu rozdmýchaly obavy ohledně negativních důsledků obchodního konfliktu mezi Washingtonem a Pekingem.
Index Dow klesl o 0,34 % na 26 287,44 bodu (týden: -0,75 %), širší benchmark S&P 500 odevzdal 0,66 % na 2 918,65 bodu (týden: -0,46 %) a index Nasdaq Composite si pohoršil o 1 % na 7 959,14 bodu (týden: -0,56 %). Index volatility VIX stoupl o 6,27 % na 17,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,74 %.
V negativním pásmu zakončila obchodování většina hlavních sektorů. Zhruba o procento oslabila odvětví komunikačních služeb, energetiky a technologií. Mírně zpevnily pouze reality, utility a sektor zdravotní péče.
Trump v pátek uvedl, že Spojené státy s Čínou stále vedou obchodní jednání, na uzavření dohody ale zatím nejsou připravené. Minulý týden americký prezident oznámil, že od 1. září uvalí dodatečné desetiprocentní clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje 300 miliard dolarů.
O 6,8 % v pátek zlevnily akcie provozovatele alternativní taxislužby Uber Technologies. Reagovaly tak na zprávu, že firma ve druhém čtvrtletí vykázala rekordní ztrátu 5,2 miliardy dolarů a že její tržby zaostaly za očekáváním analytiků.
Na devizovém trhu v pátek kvůli obavám ohledně obchodního sporu mezi USA a Čínou, politické situace v Itálii a vývoje světové ekonomiky posilovaly měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, například japonský jen či švýcarský frank.
Kolem 22.00 SELČ vykazoval americký dolar vůči japonskému jenu pokles o 0,4 procenta na 105,60 JPY, vůči švýcarskému franku ztrácel 0,2 procenta na 0,9725 CHF. Euro si vůči dolaru připisovalo 0,2 procenta a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,2 USD.
V červených číslech se pohybovala také většina digitálních měn, proti trendu však šel bitcoin. Ten kolem 22.00 podle serveru coinmarketcap.com rostl o 1,9 % na 11 829,1 USD, ethereum ve stejný čas odepisovalo 3,8 % na 209,8 USD a ripple klesal o 3,1 % na 0,296 USD.
Rostly naopak ceny ropy, které navázaly na čtvrteční růst. Severomořská ropa Brent kolem 22.00 zdražovala o 1,7 % na 58,36 USD za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala 3,46 % na 54,36 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
Spojené státy s Čínou stále vedou obchodní jednání, na uzavření dohody ale zatím nejsou připravené. Novinářům to v pátek řekl americký prezident Donald Trump. Dodal, že Washington rovněž nebude nadále uzavírat obchody s čínským výrobcem telekomunikačních zařízení Huawei.
- Americký výrobce čipů Broadcom kupuje sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady za 10,7 miliardy dolarů s cílem rozšířit své softwarové portfolio. Společnost oznámila, že transakce by měla být dokončena ještě letos, musí ji však schválit regulační úřady v USA, EU a Japonsku.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v červenci podle očekávání meziměsíčně stoupl o 0,2 % (červen: +0,1 %). Meziročně se ukazatel zvýšil o 1,7 %, a rostl tak stejným tempem jako v červnu. Analytici s tímto tempem růstu počítali.
- Wedbush Securities snížila cílovou cenu akcií Uber Technologies na 58 z 65 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky PG&E (v pátek -2,08 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,1 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 3,94 miliardy USD (odhad: 4,43 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Plánovaná nová cla na čínské zboží, která ohlásil americký prezident Donald Trump, by mohla příští rok způsobit pokles prodeje telefonů iPhone ve Spojených státech o šest až osm milionů kusů. To by mohlo snížit zisk americké společnosti Apple (v pondělí -5,23 %) o zhruba čtyři procenta. Uvedl to analytik technologického sektoru Dan Ives z makléřské společnosti Wedbush Securities.
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží a Čína vzápětí uvedla, že se bude bránit. Reakce z čínské strany přišla již během pondělního obchodování, když nechala jüan prolomit politicky citlivou úroveň sedmi jüanů za dolar. Ovlivňování kurzu měny za účelem pomoci vývozcům již delší dobu kritizuje Trump a pondělní dění na trzích naznačuje, že Čína by devalvaci mohla použít jako novou zbraň v obchodní válce.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v červenci podle finálních údajů společnosti Markit vzrostl na 53 bodů z červnových 51,5 bodu. Analytici počítali s růstem na 52,2 bodu. Kompozitní PMI se zvýšil na 52,6 bodu z 51,5 bodu v předchozím měsíci (odhad: 51,6 bodu).
- USA: ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v červenci klesl na 53,7 bodu z 55,1 bodu v červnu (odhad: 55,5 bodu).
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Target (v pondělí -0,90 %) na "buy" z "hold".
- Spojené státy poprvé od roku 1994 oficiálně označily Čínu za měnového manipulátora. Oznámení amerického ministerstva financí následovalo po prudkém oslabení čínského jüanu vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let. Krok Spojených států otevírá cestu k dalším možným sankcím vůči Číně, kromě současných cel zavedených v poslední době na čínské zboží v rámci boje proti schodku obchodu s Čínou a jejím praktikám v oblasti technologií, uvedla agentura AP. Čínská centrální banka se proti označení Pekingu za měnového manipulátora ohradila a uvedla, že toto označení vážně porušuje mezinárodní pravidla.
- Generální ředitel a zakladatel internetového prodejce Amazon (v úterý +1,29 %) Jeff Bezos prodal minulý týden akcie své firmy za 2,8 miliardy USD. Vyplývá to z hlášení pro burzu. Amazon se k prodeji akcií odmítl vyjádřit. Bezos však již dříve uvedl, že plánuje každým rokem prodat akcie za zhruba jednu miliardu USD, aby měl finance pro svou vesmírnou společnost Blue Origin.
- Apple (v úterý +1,89 %) ve spolupráci s investiční bankou Goldman Sachs ¨(+2,15 %) začal nabízet virtuální kreditní kartu určenou pro uživatele přístrojů iPhone. Apple se majitele těchto smartphonů snaží k užívání karty přilákat vrácením dvou procent z ceny při nákupu prostřednictvím systému Apple Pay, nulovými poplatky a aplikací na správu financí. Apple se potýká s poklesem poptávky po iPhonech a hledá nové zdroje příjmů.
- Americká investiční banka Goldman Sachs nepředpokládá, že by Spojené státy a Čína dokázaly vyjednat obchodní dohodu do amerických prezidentských voleb v listopadu 2020. Banka zároveň předpovídá, že by americká centrální banka letos mohla snížit úrokové sazby ještě dvakrát, a to hned v září a říjnu.
- Prezident Fedu v Saint Louis James Bullard se vyslovil proti tomu, aby Fed kontroval obchodním sporům uvolněnější měnovou politikou. Ta podle něj nemůže rozumným způsobem reagovat na změny ve vyjednáváních, které mění situaci ze dne na den. Nicméně dodal, že letos čeká další snížení úrokových sazeb.
Americký prezident Donald Trump stupňuje svou kritiku společnosti Google (Alphabet v úterý +1,41 %). Bez dalších faktů v sérii úterních tweetů uvedl mimo jiné, že se tato technologická firma pokoušela v roce 2016 podkopat jeho volební kampaň. S ohledem na prezidentské volby v příštím roce Trump napsal, že společnost "bedlivě" sleduje. Google, dceřiná firma společnosti Alphabet, se zatím k věci nevyjádřil.
- Americká technologická společnost Snap (v úterý -0,97 %) oznámila, že chce formou emise konvertibilních seniorních dluhopisů získat miliardu dolarů. Emise bude splatná za sedm let. Společnost chce získané peníze použít k pokrytí provozních nákladů, případně k získání doplňkových služeb, produktů či technologií.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červnu 7,348 milionu (odhad: 7,317 milionu, květen: 7,323 milionu).
- USA: Index ekonomického optimismu IBD/TIPP v srpnu klesl na 55,1 bodu z 56,6 bodu v červenci (odhad: 54,6 bodu).
Americký prezident Donald Trump ve středu opět na Twitteru kritizoval centrální banku. Podle něj Fed musí více a rychleji snižovat úrokové sazby, aby byly Spojené státy konkurenceschopné vůči jiným zemím. Na trzích jeho komentář okamžitě zvýšil pravděpodobnost, že Fed již na zářijovém zasedání svého měnového výboru sníží základní úrok výrazněji, než se předpokládalo.
- Celkový objem spotřebitelských úvěrů v USA se v červnu zvýšil o 14,6 miliardy USD (odhad: 16 miliard USD). Růst tak meziročně dosáhl 4,3 % (v květnu +5,3 %).
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 2. srpna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 5,3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 2,385 milionu barelů (odhad: -2,845 milionu barelů, předchozí týden: -8,496 milionu barelů).
- Argus Research zvýšila doporučení na akcie Merck & Co. (ve středu -0,12 %) na "buy" z "hold".
- Bank of America Merrill Lynch zvýšila doporučení na akcie PPL (ve středu +0,71 %) na "neutral" z "underperform".
- Kombinací nedostatečného dohledu a chyb v nastavení své sociální sítě umožnil Instagram jednomu ze svých prověřených reklamních partnerů shromáždit velké množství dat o uživatelích. Marketingová firma HYP3R sídlící v San Franciscu si posledních 12 měsíců vytvářela databázi veřejných údajů z Instagramu, přičemž si přisvojila detailní záznamy o poloze uživatelů, informace z profilů i fotky, které měly zmizet 24 hodin po nahrání. Napsal to web Business Insider, podle kterého HYP3R zjevně porušovala pravidla Instagramu.
- Ruský antimonopolní úřad (FAS) zahájil vyšetřování americké technologické společnosti Apple. Podezírá ji, že zneužívá dominantního postavení na trhu v souvislosti s aplikacemi pro operační systém iOS. Informovala o tom ve čtvrtek agentura RIA Novosti. Na Apple si stěžovala ruská společnost Kaspersky Lab.
Kvůli bankrotům firem zaniklo ve Spojených státech za prvních sedm měsíců letošního roku 42 937 pracovních míst, což je nejvíce od recese v roce 2009, kdy za sedm měsíců zaniklo kvůli bankrotům 50 258 pracovních míst. Meziročně je počet zaniklých pracovních míst vyšší o 40 procent a proti celému loňskému roku o téměř 20 procent. Uvedl to server marketwatch.com s odvoláním na údaje od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 3. srpna 209 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 215 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 206 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se snížil na 1,684 milionu z 1,699 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,69 milionu žádostí).
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků se v červnu ve srovnání s květnem nezměnil. Analytici očekávali růst o 0,2 % po 0,4% zvýšení v květnu.
- Goldman Sachs snížila doporučení na akcie Caterpillar na "neutral" z "buy".
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Tyson Foods (v pondělí +5,10 %) ve 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 10,89 miliardy USD (odhad: 11,04 miliardy USD).
- Výsledky Allergan (v úterý -0,71 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 4,38 USD (odhad: 4,35 USD), tržby 4,09 miliardy USD (odhad: 3,94 miliardy USD).
- Výsledky Chesapeake Energy (v úterý -10,90 %) ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,1 USD (odhad: -0,06 USD), tržby 2,39 miliardy USD (odhad: 2,37 miliardy USD).
- Výsledky Dean Foods (v úterý -36,53 %) ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,36 USD (odhad: -0,13 USD), tržby 1,84 miliardy USD (odhad: 1,88 miliardy USD).
- Výsledky Walt Disney (v úterním after-marketu -3,9 %) ve 2Q: Zisk na akcii 1,35 USD (odhad: 1,75 USD), tržby 20,25 miliardy USD (odhad: 21,47 miliardy USD).
- Výsledky CVS Health (ve středu +7,47 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,69 USD), tržby 63,43 miliardy USD (odhad: 62,63 miliardy USD).
- Výsledky Teva Pharmaceutical (ve středu +3,26 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,6 USD (odhad: 0,57 USD), tržby 4,34 miliardy USD (odhad: 4,25 miliardy USD).
- Výsledky Office Depot (ve středu +0,57 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,05 USD), tržby 2,588 miliardy USD (odhad: 2,591 miliardy USD).
- Výsledky Wendy's (ve středu +8,18 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,17 USD), tržby 435,3 milionu USD (odhad: 440 milionů USD).
- Výsledky The New York Times (ve středu +12,17 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 436,3 milionu USD (odhad: 439,5 milionu USD).
- Výsledky Lyft (ve středečním after-marketu +4 %) ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,68 USD (odhad: 1,74 USD), tržby 867 milionů USD (odhad: 809 milionů USD).
- Výsledky AIG (ve středečním after-marketu +3,6 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,43 USD (odhad: 1,15 USD).
- Výsledky Fox Corporation (ve středečním after-marketu +1 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,59 USD), tržby 2,51 miliardy USD (odhad: 2,47 miliardy USD).
- Výsledky TripAdvisor (ve středečním after-marketu -5,6 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 422 milionů USD (odhad: 446 milionů USD).
- Výsledky Cardinal Health (ve čtvrtek +2,67 %) ve 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,11 USD (odhad: 0,93 USD), tržby 37,35 miliardy USD (odhad: 36,81 miliardy USD).
- Výsledky Viacom (ve čtvrtek +3,74 %) ve 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,2 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 3,36 miliardy USD (odhad: 3,32 miliardy USD).
- Výsledky Kraft Heinz ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,61 USD), tržby 5,595 miliardy USD (odhad: 6,07 miliardy USD).
- Výsledky Uber Technologies (ve čtvrtečním after-marketu -12 %) ve 2Q: Ztráta na akcii 4,72 USD (odhad: -3,12 USD), tržby 3,17 miliardy USD (odhad: 3,36 miliardy USD).
- Výsledky Symantec (ve čtvrtečním after-marketu -0,61 %) v 1QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,33 USD), tržby 1,25 miliardy USD (loni: 1,16 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
